Wpis z mikrobloga

Mirki które skończyły #informatyka - czy te studia coś wam rzeczywiście dały pod względem wiedzy? Pytam, bo jestem na pierwszym roku, i jak na razie nie nauczyłem się nic przydatnego, i mimo, że w spisie widzę kilka interesujących przedmiotów, to czuję, że mógłbym lepiej zagospodarować te pozostałe 2 lata samemu, robiąc ew. kursy internetowe, np na #udacity, i po prostu ćwicząc. W papierek mam #!$%@?.

#pytanie #studia
  • 60
Moim zdaniem warto iść na studia. Patrząc na kod często można stwierdzić, czy dana osoba skończyła studia informatyczne, bo widać, że zna architekturę komputera, algorytmikę itp. Pewnie, że klepać kod może każdy, ale żeby pisać dobrze, trzeba mieć sporą wiedzę (w tym teoretyczną) wykraczającą poza programowanie
@kocham_jeze: Mnie osobiście dały sporo. Po pierwsze - poznałem sporo osób które w jakiś tam mniejszym czy większym stopniu przewijają się w moim życiu zawodowym (część wykładowców i gości z którymi miałem ćwiczenia była jednocześnie "kolegami z pracy" na praktykach). Część mocno abstrakcyjnych rzeczy którymi pewnie nigdy bym się nie zajął sam z siebie bo "szkoda na nie czasu" okazała się otwierająca umysł. Nie przeszkadza mi to w mojej specjalizacji, ale
@kocham_jeze: wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy, ze studia to tylko dla papierka, a jak chcesz cos umieć to nauka na własna rękę. Studia mogą Cię jedynie ukierunkować albo i tez nie, zaraz zleci się stado loooo po #!$%@? mi studia, nie wiem? Ja tam robię tylko by mieć tytuł inżyniera ( ͡° ͜ʖ ͡°) a i łatwiej o robote
@kocham_jeze studia mogą Ci dać dużo, tylko nie możesz się ograniczać do zajęć. Znajdź sobie jakieś koło naukowe które Cię interesuje a tam poznasz ludzi z branży i przy okazji porobisz ciekawe projekty. Same zajęcia to w większości syf, choć to zależy od wykładowcy.
zagospodarować te pozostałe 2 lata samemu, robiąc ew. kursy internetowe, np na #udacity, i po prostu ćwicząc.


@kocham_jeze: A nie możesz tego robić równocześnie? Choćby po 1-2h dziennie, potem stworzyć swój projekt, znaleźć gdzieś staż...

@j4ace:

studiuje infe i nie wiem gdzie ci ludzie studiowali, że mają takie doświadczenia

Zacznijmy od tego, że jesteś na etapie studiowania więc sam doświadczenia żadnego nie masz.

ale studia raz, że dają Ci
@kocham_jeze: szukajac pierwszej, drugiej i trzeciej pracy masz do wyboru: zajebiscie ogarniac bez studiow lub srednio ogarniac ze studiami.

Bardzo male prawdopodobienstwo ze bedziesz sam zajebiscie ogarniac [no chyba ze siedzisz w kodowaniu od x lat]. A pracodawcy przewaznie szukaja kogos kto srednio ogarnia i trzeba go podszkolic przez ~msc/dwa za mniejsze pieniadze.

Studia z informatyki to sa w wiekszosci glupoty juz nieuzywane, przestarzale. ale jak checsz na jednym stanowisku skonczyc
@kocham_jeze: Wszystko zależy od uczelni, prowadzących zajęcia, treści przedmiotów, od tego co chcesz robić w IT w przyszłości, a przede wszystkim od Ciebie.

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że mimo wszystko jednak warto iść na studia informatyczne. Studiowałem na PK i UJ. Na studia po liceum szedłem z raczej minimalną wiedzą - programowanie - zupełne podstawy. Bazy danych - znikome pojęcie, Linuxa - to znałem tylko z nazwy, sieci - tylko
@kocham_jeze: jak chcesz po prostu klepać kod ( przypadek 95%+ firm ), to moglbys rownie dobrze studia olać, nauczyc sie jakiegoś "modnego" ( #!$%@?, jak ja nie lubię tego słowa xD normalnie jakby IT to była pieprzona parada mody ) frameworka i jazda z robotą.

Natomiast teoria, którą Ci pchają na dobrych studiach CS jest nieoceniona jak masz trochę wyżej postawione ambicje. Czemu? Ano dlatego, bo to rzeczy do których:
a)
@kocham_jeze jestem teraz na trzecim roku. Patrząc a to co się dzieje na uczelni to dla samej wiedzy wg mnie w ogóle nie warto studiować. Równie dobrze można zrobić to w domu i bez nerwów związanych z sesjami. Walka z przedmiotami krzakami typu kształtowanie emisji głosu na informatyce to w ogóle przygoda życia, bo często wymagają większej wiedzy na egzaminy niż przy normalnych przedmiotach. Bo tak.

Inna sprawą jest to, że jest
@kocham_jeze: na początku też mówiłem, że studia to gówno, no ale po jakimś czasie nawet fajne się zrobiły. Czy się czegoś nauczysz to od Ciebie zależy. Na studiach uczysz się totalnych podstaw. No i jak jesteś ambitny to stype masz khekhe