Wpis z mikrobloga

Powiedzcie mi jak ja mam leczyć w tym kraju. Siedzę w poradni zdrowia psychicznego od 8-14, zapisują mi pacjentów co 10-15 minut. Dodatkowo zawsze przyjdą jacyś którym akurat zupełnie niespodziewanie skonczyły się leki i "on tylko po recepte". Według NFZ wizyta pierwszorazowa to 45 minut, terapeutyczna 30 minut. Nie da się zebrać wywiadu psychiatrycznego w 15 minut i uzupełnić tony papierów (bo przecież najwazniejsze to wyspowiadać się urzednikowi jaką refundację dałem). Jedna szybka przerwa na sprawy fizjologiczne (mirko). Wiecie jak #!$%@? strasznie się czuje jak pacjent opowiada mi jakieś tragiczne wydarzenia z jego zycia a ja jestem zwyczajnie przemęczony i próbuje nie ziewać? Oczekuje się wypoczetego, zadowolonego i pełnego empatii lekarza. Jak mam taki być w takich warunkach? Niestety pacjent ma do wyboru albo zmeczonego lekarza, albo brak lekarza. Sorry za wall of text, ulało mi się.

Żeby nie było bezrefleksyjnie:

Stan polskiej psychiatrii to dramat. Ciężko o bardziej niedofinansowaną działkę medycyny w tym kraju. Wiadomo: dzieci, raki są medialne, a "#!$%@?ętymi" to kto by się przejmował. Był narodowy program psychiatrii na ostatnie lata - NIK określił go jako fiasko. Nic nie zostało zrobione. NIC. Napisali kolejny na następne lata (2017-2022). Dalej nic.

I na koniec odrobina statystyki. Jesteśmy w czołówce krajów jeśli chodzi o samobójstwa mężczyzn, szczególnie w średnim wieku. Statystyki są zaniżane bo policja i lekarze uginają się pod prośbami rodzin - bo to przecież wstyd i co ksiądz powie. 6 tysięcy mężczyzn strzela samobója - to trzy razy tyle ile ofiar smiertelnych w wypadkach samochodowych. Każdy rozwinięty kraj wprowadził program walki z tym zjawiskiem. A u nas? Jak w chlewie obsranym gównem.

A to wszystko za 2300 na ręke. A #!$%@?ć to.

#psychiatria #gorzkiezale #lekarz #sorryzawulgaryzmy #wpolscejakwlesie
  • 203
To ja mam pokrzepiającą historyjkę pt "jak NFZ PZP pomogło mi stanąć na nogach".

- miałam kryzys
- poszłam do psychiatry (wizyta w 15 min)
- posłała mnie do psychologa (wizyta 30 min)
- psycholog zapytała czy myślę o śmierci
- powiedziałam, że tak
- stwierdziła, że w takim razie ona mnie przytrzyma do przyjazdu odpowiednich służb, które zawiozą mnie gdzie trzeba, bo stanowię dla siebie zagrożenie
- ale ja nie mogę,
@Waltz: Przypomnij sobie o tej sytuacji gdy będziesz znowu z kolegami domagał się od rządu podwyżki zamiast ramie w ramię w pacjentami oraz innymi podatnikami obalić system po to by napisać go od zera aby był taki jak trzeba. Krótkowzroczność pracowników służby zdrowia oraz górników jest na prawdę porażająca. Kiedy zrozumiecie, że to system jest źle zrobiony i nie ma z czego polepszać warunków waszej pracy?
Bo w Polsce nadal podchodzi się lekceważąco do chorób psychicznych. "Hehe idź pobiegać" itd. A potem szok bo ktoś popełnił samobójstwo a taki wesoły chłopak był.


@meleele: Najlepszy był w niedawnym czasie konował, któremu powiedziałem co i jak (dość nieciekawa sprawa, powtórka silnego załamania), a ten do mnie

Nie wyglądasz na chorego, nawet czasami się uśmiechasz, nie podejmujemy leczenia i proszę zgłosić się przy pogorszeniu


A uśmiechałem się bo jego głupota
@Wjolka:
@Waltz:
mozna jeszcze wyjechac. byl tu ostatnio taki lekarz z AMA co siedzi w Niemczech, o ile sie nie myle to mowil ze po 5 latach mial 8k euro. A jak zaczynal 5 lat temu to 5k euro. wiec serio, nawet jesli nie jestes chirurgiem to dostaniesz przynajmniej te 2.5k a to juz cos.
Ewentualnie prywatnie.
Gdybym mial w tym kraju pracowac za 2.5k zlotych miesiac to nawet gdybym
@Waltz: Ile razy to ja juz widzialem, nawet na wielce oswieconym Wykopie, jak ktos pisal, ze podejrzewa u siebie depresje i w odpowiedzi bylo tylko "nie #!$%@? kazdy ma teraz depresje wez sie idz przewietrz na silke idz robote znajdz i wszystko bedzie zajebiscie". Zalosne to jest i w dodatku #!$%@? niebezpieczne. Wspolczuje wszystkim, ktorzy sie musza zmagac z takimi problemami i z takimi debilami na co dzien.
@ddrtgx89: ja się ustosunkuję - to raczej psychologia z przepisywaniem lekarstw. Interesują ich głównie wybrane problemy psychiczne, ale że pacjent ma mózg to ich mało obchodzi - znacze mają hasła jak dopamina xzy serotonina, ale typowo neurologicznych zmian nie wykryją.
ostatnio często słyszę że od początku choroby miałem powiększone źrenice. Dopiero jak po pół roku "leczenia" wyłudziłem skierowanie do neurologa neurolog od razu wysłał mnie na badanie TSH z powodu nienaturalnie
@schizotypowycynik: Ale dobrze że chociaż neuroleptyki dostałeś (pewnie wyprosiłeś). Tak czy siak nie ma żadnych testów jeszcze w psychiatrii aby dobrze ocenić dane zburzenie i odpowiednio dobrać leki (często to wygląda jakby się było królikiem doświadczalnym), a już na pewno nie w takiej przychodni na 15 min/pacjent.
@bolo1: nigdy nie miałem problemów psychicznych i oby tak pozostało. Ale mam na tyle wyobraźni, żeby sobie wyobrazić, że pewnego dnia z jakiegoś powodu mogę zachorować. Np taka schizofrenia może przyjść nagle, jej źródeł można szukać m.in. w procesach neurobiologicznych. Zaczynasz widzieć i słyszeć rzeczy, których nie ma. Boisz się, masz lęki. Oglądałeś "Piękny umysł"? Chciałbyś tak żyć? Życie bez komfortu psychicznego, ze stałym poczuciem śmiertelnego zagrożenia? To jest choroba i
@rissah: Ja wypróbowałem inny sposób. Idziesz pierwszy raz prywatnie do kolesia, który przyjmuje też na NFZ. Płacisz powiedzmy 100zł za pierwszą wizytę, która trwa 45minut - godzina. Masz pełny wywiad. Początek diagnozy i leki. Potem walisz już na NFZ. Bo kolejne wizyty u psychiatry wiążą się najczęściej ze zmianą leków/dawkowania. Bo widzę, że tu często myli się psychologa z psychiatrą. Nie oszukujmy się, psychiatra jest dealerem a nie specjalistą od psychoterapii.
@Wjolka No i elegancko :)
W obecnym klimacie politycznym klasa średnia powinna #!$%@?ć na masową skalę. Niech zostaną tylko górnicy, rolnicy i urzędnicy i inni którzy skrzywdzeni przez IIIRP. Zobaczymy jak sobie sami poradzą z budowaniem IV ;)
@paramedic44: "Nie ważne jaka grupa zawodowa będzie mówiła o tym co jest u nich źle ... i tak głupi motłoch obrzuca gównem takie osoby.
Nauczyciele, lekarze, prawnicy - ciągle u nas inteligencja jest #!$%@? przez motłoch a do tego jeszcze ten #!$%@? rząd napuszcza ludzi ( w sumie poprzedni lepszy nie był ale robił to mniej widowiskowo)"


100% racji, trafiłeś w samo sedno. Ogół społeczeństwa zawsze będzie negatywnie patrzył na problemy