Wpis z mikrobloga

Dzień dobry wszystkim w ten mroźny poranek,

Mam następujący pomysł, który mi chodzi po głowie już od kilku miesięcy i być może w końcu uda się go zrealizować, tylko najpierw chciałbym spytać co o tym sądzicie (oraz czy ktoś byłby chętny do jego śledzenia) ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Chciałbym się na poważnie sprawdzić w roli nauczyciela (czy tam mentora, to brzmi nawet lepiej) - nie mówię tutaj stricte o zwykłym udzielaniu porad na forach czy dawanie wskazówek innym osobom co i jak, ten etap mam już za sobą (co nie znaczy, że dalej tego nie robię). Otóż jeden z moich znajomych (w sumie to kolejny) myśli o przebranżowieniu się na programistę - posiada wykształcenie techniczne tylko z innej branży gdzie akurat aktualnie szału nie ma jeśli chodzi o satysfakcję z pracy i zarobki.

Jako osoba, która jakieś tam doświadczenie w branży już ma (6 lat i sporo pracy po godzinach) chciałbym ów znajomego poprowadzić krok po kroku tzn. uświadomić go czego się po kolei uczyć, na co zwracać uwagę, jak wygląda praca w zespole, jakies podejścia są lepsze od innych, dlaczego coś się robi tak, a nie inaczej itd.
W skrócie - chciałbym zrobić swojego rodzaju tutorial ale inny niż typowe kursy programowania, których jest na pęczki.

Przykładowo zaczynamy od nauki C#. Wybrałem ten język bo znam go bardzo dobrze, poza tym dzięki platformie .NET Core można go używać wszędzie - ja siedzę na Linuxie, a kolega na Macu. W przyszłości dojdzie pewnie jeszcze JavaScript jako część tworzonego projektu (jakaś aplikacja webowa z całym backendem).

Cała idea polega jednak na tym, że ja nie będę go uczył co to jest pętla, metoda itd. Moja rola polegać będzie na tym, że przygotuję materiały do nauki (odnośniki do kursów, artykułów itp.)., opiszę na czym się skupić w danym tygodniu, a następnie raz na tydzień (tzn. to byłaby idealna opcja jeśli czas pozwoli) umawiam się z nim na sesję Skype i nagrywam screencast, w którym odpowiadam na jego pytania, sprawdzam wiedzę, tłumaczę dlaczego rozwiązanie A jest lepsze od B itd.

Sam dobór technologii nie ma tutaj aż tak wielkiego znaczenia, ponieważ to co chciałbym przekazać w tym kursie to przede wszystkim pewne uniwersalne wzorce i rozwiązania czesto niezależne od samego języka (nie wiem ile miałby części, myślę, że przynajmniej kilkanaście). Równocześnie chciałbym aby to było coś, co odpowie na wiele pytań osób początkujących w temacie programowania i szeroko pojętego IT - od czego zacząć, na czym się skupić, gdzie szukać ciekawych pomysłów, w jakim kierunku się rozwijać, a zwłaszcza opowiedzieć z perspektywy osoby, która ma za sobą pewien bagaż doświadczeń jak to wygląda naprawdę w codziennej pracy inżyniera oprogramowania.

Tak jak wcześniej wspomniałem chciałbym publikować kolejne części takiego kursu właśnie jako artykuł na blogu ze wskazaniem na czym się skupimy w danym "odcinku", listą materiałów do samodzielnej nauki, podsumowaniem poprzedniej części itd. I to wszystko okraszone materiałem wideo z zapisem sesji Q&A.

Oczywiście wszystko w pełni darmowe, pro publico bono :).

Kto z Was byłby chętny na śledzenie takiego "projektu"?

#programowanie #programista15k #programujzwykopem #naukaprogramowania #informatyka #dotnet #dotnetnews #csharp #javascript #spetz
  • 84
@Nights, @gruchacz: dobrze słyszeć, póki co muszę opracować wstępny plan działania żeby wszystko miało ręce i nogi i ogarnąć programy do sprawnej edycji audio/video. Być może uda się opublikować choćby odcinek "0" z zajawką dotyczącą calości jeszcze w tym miesiącu.

@advert: faktycznie, popełniłem błąd, wydawało mi się (jak widać błędnie), że taka odmiana jest poprawna.
@spetz: to jest bardziej czasochłonne niż Ci się wydaje. Ja zacząłem https://kurykodowe.pl pół roku temu. Teraz brak zainteresowania, każda kolejna lekcja jest dużo bardziej czasochłonna. Jak chcesz pomóc koledze to skup się na nim. A jak już będziesz miał materiały, ocenisz czy warto.
@ediz4: tak głównie C#. .NET Core i sprawy z tym związane (ale nie tylko).

@tptak: wiem ile roboty jest ze sklejeniem screencasta. Natomiast cała reszta to już nie jest problem, bo nauka tak czy inaczej sprowadzi się do tego samego, a napisanie posta na blogu to jest chwila :).
@spetz: Dobry pomysł, jednak ja na twoim miejscu nie uczył bym go tylko programować a naświetlił sprawę rzeczy np taki jak "pary technologii" ponieważ osoba totalnie zielona nie wie że php używamy w internetach a java to zrobimy praktycznie wszystko z kolei C nie nadaję się do tworzenia stron www, oraz takie rzeczy około programowania patrzące szerzej na prace programisty w przypadku gdy chcesz przekwalifikować osobę zielona która co najwyżej interesuje
@bi-tek: to nie jest osoba całkowicie zielona i nie ma sensu robić takiego kursu, bo to sobie każdy znajdzie w sieci i przeczyta kiedy czego używać. A Maćka (autora wpisu) znam osobiście, więc na płatne szkolenia może kiedyś przyjdzie czas, teraz chciałbym się po prostu sprawdzić w roli nauczyciela i tyle :).

@bi-tek, Masterczulki: dzięki, zawołam jak coś ( ͡° ͜ʖ ͡°).