Wpis z mikrobloga

Dzień dobry wszystkim w ten mroźny poranek,

Mam następujący pomysł, który mi chodzi po głowie już od kilku miesięcy i być może w końcu uda się go zrealizować, tylko najpierw chciałbym spytać co o tym sądzicie (oraz czy ktoś byłby chętny do jego śledzenia) ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Chciałbym się na poważnie sprawdzić w roli nauczyciela (czy tam mentora, to brzmi nawet lepiej) - nie mówię tutaj stricte o zwykłym udzielaniu porad na forach czy dawanie wskazówek innym osobom co i jak, ten etap mam już za sobą (co nie znaczy, że dalej tego nie robię). Otóż jeden z moich znajomych (w sumie to kolejny) myśli o przebranżowieniu się na programistę - posiada wykształcenie techniczne tylko z innej branży gdzie akurat aktualnie szału nie ma jeśli chodzi o satysfakcję z pracy i zarobki.

Jako osoba, która jakieś tam doświadczenie w branży już ma (6 lat i sporo pracy po godzinach) chciałbym ów znajomego poprowadzić krok po kroku tzn. uświadomić go czego się po kolei uczyć, na co zwracać uwagę, jak wygląda praca w zespole, jakies podejścia są lepsze od innych, dlaczego coś się robi tak, a nie inaczej itd.
W skrócie - chciałbym zrobić swojego rodzaju tutorial ale inny niż typowe kursy programowania, których jest na pęczki.

Przykładowo zaczynamy od nauki C#. Wybrałem ten język bo znam go bardzo dobrze, poza tym dzięki platformie .NET Core można go używać wszędzie - ja siedzę na Linuxie, a kolega na Macu. W przyszłości dojdzie pewnie jeszcze JavaScript jako część tworzonego projektu (jakaś aplikacja webowa z całym backendem).

Cała idea polega jednak na tym, że ja nie będę go uczył co to jest pętla, metoda itd. Moja rola polegać będzie na tym, że przygotuję materiały do nauki (odnośniki do kursów, artykułów itp.)., opiszę na czym się skupić w danym tygodniu, a następnie raz na tydzień (tzn. to byłaby idealna opcja jeśli czas pozwoli) umawiam się z nim na sesję Skype i nagrywam screencast, w którym odpowiadam na jego pytania, sprawdzam wiedzę, tłumaczę dlaczego rozwiązanie A jest lepsze od B itd.

Sam dobór technologii nie ma tutaj aż tak wielkiego znaczenia, ponieważ to co chciałbym przekazać w tym kursie to przede wszystkim pewne uniwersalne wzorce i rozwiązania czesto niezależne od samego języka (nie wiem ile miałby części, myślę, że przynajmniej kilkanaście). Równocześnie chciałbym aby to było coś, co odpowie na wiele pytań osób początkujących w temacie programowania i szeroko pojętego IT - od czego zacząć, na czym się skupić, gdzie szukać ciekawych pomysłów, w jakim kierunku się rozwijać, a zwłaszcza opowiedzieć z perspektywy osoby, która ma za sobą pewien bagaż doświadczeń jak to wygląda naprawdę w codziennej pracy inżyniera oprogramowania.

Tak jak wcześniej wspomniałem chciałbym publikować kolejne części takiego kursu właśnie jako artykuł na blogu ze wskazaniem na czym się skupimy w danym "odcinku", listą materiałów do samodzielnej nauki, podsumowaniem poprzedniej części itd. I to wszystko okraszone materiałem wideo z zapisem sesji Q&A.

Oczywiście wszystko w pełni darmowe, pro publico bono :).

Kto z Was byłby chętny na śledzenie takiego "projektu"?

#programowanie #programista15k #programujzwykopem #naukaprogramowania #informatyka #dotnet #dotnetnews #csharp #javascript #spetz
  • 84
  • Odpowiedz
@spetz: w https://kodilla.com/ uczymy dokładnie w taki sposób, jak opisujesz. Nawet częstotliwość spotkań przez Skype się zgadza :).

Pomysł masz, zapotrzebowanie jest, nic tylko działać :). Bardzo ważne jest, żebyś indywidualnie podszedł do każdej osoby i faktycznie poświęcał jej czas, a nie robił ogólne webinary raz na jakiś czas. Liczy się też duża responsywność - jak ktoś utknie na zadaniu, to powinien mieć szybki dostęp do Ciebie (u nas jest kilku-kilkunastu
  • Odpowiedz
@bartixon, @ludi889, @mandi: załatwione ( ͡° ͜ʖ ͡°).

@plotkiit: dzięki, to o czym piszesz to coś o czym myśleliśmy na przyszłość ze znajomymi z branży. Ten kurs, który tutaj opisałem chcę przeprowadzić z jedną osobą, a całość udostępnić publicznie tak aby każdy mógł z tego skorzystać :). Na zarabianie pieniędzy z takich rzeczy przyjdzie jeszcze czas.
  • Odpowiedz
@spetz: moim zdaniem darmowej wiedzy w internecie jest wystarczajaco duzo(wystarczy wpisac slowo klucz w google). Za taki mentoring czyli nakierowanie na darmowa wiedze powinno sie jednak brac pieniadze chociazby zeby uczyc innych tego ze twoja praca nie jest bezwartościowa i sie nie należy za darmo.
  • Odpowiedz
@TurboDynamo: ujmę to inaczej - powiedzmy, że zrobienie takiego kursu (jeśli faktycznie wypali) i udostępnienie go publicznie za darmo traktuję jak inwestycję :).
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Qontrol: jak masz częściowo ścisły/analityczny umysł i potrafisz siąść i studiować dane zagadnienie przez kilka godzin to masz.
  • Odpowiedz