Wpis z mikrobloga

#pracbaza #wykop #zarobki

Czy jest ktoś na wykopie, kto zarabia mniej niż 10k netto poza mną? Jeśli jesteś - proszę zgłoś się, bo mi tak głupio być samotnym biedakiem na stronie gromadzącej największe elity RP, a tak to nas chociaż dwóch będzie :/

Nie ma dnia abym nie przeczytał, że ktoś stęka że 10k to drobniaki, że za 3k to mu się nie opłaca wstawać z łóżka a stawka 100 zł/h to chyba jak kończysz licbazę i masz ledwo maturę, żeby się za takie grosze męczyć. Wszyscy mając 18 lat mają 10 lat doświadczenia w programowaniu i 4 firmy prowadzą, a mi tak głupio trochę ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • 188
  • Odpowiedz
@feantic:

chociażby uczyć się na czyichś błędach, jak czegoś nie robić, jak zrobić poprawny refaktoring, jak utrzymywać aplikacje - to jest bardzo ważna umiejętność.


Ten kod jest generalnie poprawnie napisany. Pamiętaj, że mieli wtedy dostępne po prostu gównonarzędzia i przez to wszystko jest makabrycznie pokomplikowane. To nie jest ładniutki, czyściutki projekt MVVM z C#, gdzie masz wszystko pięknie wydzielone i gdzie IntelliSense tylko czeka aby podpowiedzieć co masz zrobić. To jest wskaźnikowa makabra o niejasnych, przecinających się powiązaniach z IDE o poziomie wsparcia w pisaniu kodu mniejszym niż ma obecnie Notepad++ (a którego się nie da używać z racji tego jak są pliki zapisywane). Dllki korzystają z siebie nawzajem i często nawet nie wiadomo czego używamy i skąd się to wzięło. Dokumentacji zero, komentarzy zero. Praca z tym dziadostwem wygląda tak, że szukasz w kodzie fragmentów w kodzie, gdzie ktoś robił coś podobnego, bo po prostu nie da się inaczej. Błędy jakie tutaj zostały popełnione to ja widziałem już pierwszego
  • Odpowiedz
@dinor913:

Sam pracuję w javie 1,5 roku - w Szczecinie za pensje 2,5 k netto - teraz od miesiąca Warszawa za 4,5 k netto, w sumie pracę znalazłem szybko - 2tyg ale jakoś nie zauważyłem aby rekruterzy się o mnie "zabijali"

Doświadczyłem -

Braku odpowiedzi na cv, głupie testy na kartkach, 3 poziomową rekrutację aby dowiedzieć się że proponują mi 4 tys netto na
  • Odpowiedz
Ja to mam wrażenie, że na wykopie jest pełno bardzo młodych ludzi stąd różne nieporozumienia w sprawie zarobków, jak ten wpis.


@johny-kalesonny: ja z kolei się odnosiłem do tego, że każda dyskusja tu jest niemal zawsze czarno-biała. Nie popierasz PO? Jesteś Pisiorem (i odwrotnie). Grasz na PC - nienawidzisz konsolowców (i odwrotnie). Jeździsz rowerem - pomstujesz na samochody, jeździsz autem - pomstujesz na rowery. Itd, itp. A jakoś nikt nie
  • Odpowiedz
8) Zazwyczaj większość różnego rodzaju problemów jesteś w stanie samemu rozwiązać


@damw: mało tego, to inni przychodzą do Ciebie, abyś również rozwiązał ich problemy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
2. Brak komentarzy co robią funkcje i po co są poszczególne klasy.


@Khaine: to jest akurat zaleta. Dobry kod powinien być self-explanatory, a jeśli nie jest to znaczy, że nie jest dobry.
To znaczy tak, są dwa rodzaje komentarzy (no może trzy).
1. komentarze, które mówią co dany kod robi
2. komentarze, które mówią
  • Odpowiedz
@Khaine: nie żebym się czepiał, ale po ostatnich paru postach brzmisz jak "typowy junior" xdd

To nie pojazd, każdy przez to przechodzi. Tylko właśnie tym różnią się ci za 4k, ci za 10 i ci za 15
  • Odpowiedz
@zenon1002: "Dla Javowców czy C#/.NET na B2B normalne stawki to obecnie 800-1000 netto dziennie," hehe chyba na fuche, normalne oferty to 8-12k na fv czyli 570PLN maks. Wiem, bo szukam roboty własnie w Poznaniu.
  • Odpowiedz
@szpongiel: Ale ja wiem o czym mówisz. "Czysty kod" bodajże. Chodzi o to, że ta aplikacja jest zbyt skomplikowana aby sobie można było pozwolić na brak komentarzy przy jednoczesnym braku dokumentacji. Jak już kierownik projektu nie wie co tam się w środku dzieje i jak działa, no to cóż? Ciągle zapominacie o jednej rzeczy - TO NIE JEST WSPÓŁCZESNE PIĘKNE I CZYTELNE IDE. Wyobraź sobie, że piszesz w notatniku i
  • Odpowiedz
@Khaine: Heh, wartość pracy jest różna dla różnych firm, ale to działa w dwie strony, obie mogą płacić 10k, ale w jednej lekko dychasz i mało robisz w sumie, a w drugiej #!$%@?, trzeba szukać wiadomo których.
  • Odpowiedz
@Khaine: nie muszę sobie wyobrażać bo akurat ostatnio zostałem "wypożyczony" na dwa miechy do innego teamu, który pracuję, w co prawda dość nowej ale w, totalnie #!$%@? technologii i tak to wygląda. Kononowicz: nie ma bibliotek, nie ma narzędzi, nie ma IDE, nie ma nic na stackoverflow ani w google, nie ma nawet klas, closure'ów ani execution environment poza samym udrządzeniem na które jest to soft, słowem nie ma niczego. Jest tylko global scope, case insensitive syntax, bugi i niespójności oraz halucynacje z niedożywienia.
Tylko, że ja jestem kontraktorem i płacą mi za to o wiele więcej i jestem tu tylko na kilka tygodni, gdyby nie to, to już bym zrywał kontrakt. Tobie polecam to samo, "w kopalni kału" nie nauczysz się dobrych praktyk. Znaczy się praca z legacy code to też jest umiejętność ale po co się babrać w kupie, gdy jest sporo lepszej pracy. Poza tym wpierw trzeba popracować z zajebistymi ludźmi nad fajnymi projektami i w ten sposób zebrać porządne pro doświadczenie, a przy takich projektach nie spotkasz ani zajebistych ludzi, ani porządnych praktyk.
Nie mniej jednak brak narzędzi nie jest usprawiedliwieniem dla spaghetti-code. Ktoś to tam kiedyś napisał i najwyraźniej zrobił to kiepsko. Nie neguję potrzeby dokumentacji ale co do komentarzy to obstaję przy swoim. Jeśli są potrzebne to znaczy, że coś poszło nie tak.
BTW. co to za technologia, w której jest ten projekt?

Pisałeś chyba, że teraz siedzisz w Warszawie, tak? Mogę Ci polecić niewielką firmę, w której raczej podchodzą porządnie do tematu tworzenia oprogramowania.
  • Odpowiedz
BTW. co to za technologia, w której jest ten projekt?


@szpongiel: Power++ 2.5 ( ͡º ͜ʖ͡º) Jeszcze za czasów jak Sybase nie był zjedzony przez SAP.

Pisałem chyba, że teraz siedzisz w Warszawie, tak?


Yup.
  • Odpowiedz
Czy jest ktoś na wykopie, kto zarabia mniej niż 10k netto poza mną? Jeśli jesteś - proszę zgłoś się, bo mi tak głupio być samotnym biedakiem na stronie gromadzącej największe elity RP, a tak to nas chociaż dwóch będzie :/


@Khaine: Że też ci nie wstyd tego ze swojego nicku pisać, chociaż byś użył anonimowych.
  • Odpowiedz