Wpis z mikrobloga

#kredythipoteczny #nieruchomosci #inwestowanie

Ostatnio gadałem ze znajomymi. Łączny przychód na rękę 25k dla parki. Kredyt rata 7k, do spłaty jeszcze 950k. Dwa auta w lizing 4k. Średnio miesięczny rachunek za grzanie chaty 2k (pompa ciepła, brak fotowoltaiki) resztę #!$%@? na wakacje co kwartał. Nie nadplacili kredytu o złotówkę, nie założyli fotowoltaiki. Zero oszczędności. Ja #!$%@? jak można tak żyć, wystarczy, że jednej osobie podwinie się noga.
  • 72
  • Odpowiedz
@theOstry: najgorsi jednak sa ludzie co chca narzucic im swoja opinie. doroslosc polega na braniu odpowiedzialnosci za swoje decyzje. Druga sprawa ilu polakow placi kredyt i nie moze sobie pozwolic na nadplacanie wiec w jakies tragicznej sytuacji nie sa.
  • Odpowiedz
@theOstry: Ja to podziwiam takich ludzi trochę. Ja z różową mamy koło 20k netto też. Z tego rata kredo raptem 1,7k bo baliśmy się trochę pakowac po same kulen zdolności. Auto ponad 20 letnie jedno bo jakoś tak średnio mi się widzi leasing brać (poza tym jest sprawne, jeździ więc po co się pozbywać?), bo nie wiadomo co będzie za rok/dwa/trzy. Jedynie na urlopy jeździmy dość często, jakieś city breaki
  • Odpowiedz
najgorsi jednak sa ludzie co chca narzucic im swoja opinie. doroslosc polega na braniu odpowiedzialnosci za swoje decyzje.


@SzmaragdowySmok: A potem przychodzi inflacja i jest ryk, że raty wysokie, może być tak wakacje kredytowe... Za które płacimy wszyscy oczywiście, chociażby w cenach usług finansowych. No i jeszcze dopłaty do kredytów, też na koszt całego społeczeństwa, żeby kilkadziesiąt tysięcy osób mogło sobie kupić mieszkanie. Tu już dawno nie ma odpowiedzialności za
  • Odpowiedz
@theOstry Zazdroszczę bardzo takim ludziom odwagi. Brałem kredyt na 1/4 pensji netto swojej (przy stopach 0,1%) to się stresowałem. Mimo nadpłacania się zastanawiałem, o ile Glapa podniesie przy kolejnych spotkaniach RPP. Gdybym się cofnąć w czasie mógł to nabrałbym pod korek i zamiast być znowu na kupnie, to miałbym z głowy. Może na zawsze, a może po 50-tce zamarzyłaby mi się jakaś wyprowadzka. Ale to nadal 20 lat życia, a nie
  • Odpowiedz
@theOstry: no a skąd wiesz że to są jedyne przychody? Może komuś coś wynajmują - mieszkanie / ziemie / magazyn. Może żyją z odsetek z obligacji. Założyłeś że żyją na styk, a może z dodatkowych wpływów mają drugie tyle ( ͡° ͡°)
  • Odpowiedz
  • 8
@theOstry @SzmaragdowySmok Gdyby z takim podejściem żyli w normalnym kraju, to upadliby na głupi ryj przy pierwszej recesji i domek poszedłby na licytację. Tylko w Polsce za branie kredytu pod kurek dostajesz wakajki, a w razie nieprzewidzianych wydarzeń dofinansowanie z tarczy jakiejśtam XD

No i to jeszcze pochwalanie konsumpcjonizmu w komentarzach. Spokojna głowa jest ważniejsza od luksusowych wakacji, a za granicą nie trzeba nocować w drogich hotelach. 15-letnie BMW za
  • Odpowiedz
@theOstry: to w sumie ich sprawa + pewnie nie wiesz wszystkiego, bo cholernie często się okazuje, że jeden tata w Polsce powiatowej miał trochę ugoru przy nowej ekspresówce i teraz żyje jak paczek w maśle, ale bez rozgłosu. Drugi tata z mamą mają 12 mieszkań w wojewódzkim i też sobie spokojnie żyją. Młodzi mogą mieć obiecane niewiadomo co, więc 3 kola raty w te czy w drugą już im #!$%@?
  • Odpowiedz