Wpis z mikrobloga

Wystarczy tani prąd. Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie szuflował węgla gdy będzie mógł tanio, czysto i wygodnie ogrzać się prądem. Ale u nas prąd to towar luksusowy, tak samo jak jachty pełnomorskie - dlatego obłożony jest wysoką akcyzą


@slx2000: Strasznie wysoka ta akcyza - 20 złotych za 1MWh, po jej zniesieniu pewnie wszyscy przejdą na ogrzewanie elektryczne.
@KokiX: i za wiki

Występują w dymie podczas spalania niecałkowitego, m.in. w dymie tytoniowym (dym z 1 papierosa zawiera 0,16 μg tej substancji), w smogu powstającym w wyniku niskiej emisji – przede wszystkim wskutek spalania węgla, w mniejszym stopniu – śmieci (najczęściej tworzyw sztucznych) oraz także częściowo jako emisje transportowe
@pilot1123: > przede wszystkim wskutek spalania węgla, w mniejszym stopniu – śmieci
noo, o to chodziło
ludzie ogrzewają się węglem, śmieci mało się pali, to nie one podbijają wskaźnik benzopirenu, ale dają smród niewspółmierny do swojej objętości (za to produkują jeszcze bardziej szkodliwe związki: chlorowodór, cyjanowodór i pochodne).
@johanlaidoner:
Od kilku lat w Krakowie są przyznawane dotacje na wymianę piecy węglowych na ekologiczne źródła ogrzewania, a od 2019 mają być kary za palenie węglem.
Nie wiem jak to wygląda w centrum Krakowa, ale w mojej okolicy 90% ludzi skorzystało z tych dotacji i wymieniło piece węglowe, więc może jakość powietrza trochę się poprawi.
a nie C6H6/benzeny - chyba, ze nie podają tego


@Juzbrig: Z tego co słyszałem, to nie ma prostych czujników benzeno(a)pirenów. To można tylko laboratoryjnie badać. Są proste czujniki wodoru (H) ale one mierzą zawartość wszystkich węglowodorów.

Rozmawiałem z ludźmi z http://airly.eu/, montują teraz w Krakowie bardzo gęstą sieć czujników ich produkcji (głównie PM2.5, PM10 i podobnych). Będzie bardzo dokładna mapa :) Tylko nie wiem czy dane będą udostępniać czy sprzedawać -
Ktoś się orientuje ile jest czujników w Krakowie a ile w Berlinie? Bo jeszcze z rok, dwa temu w Krakowie były 3 z czego dwa umiejscowione przy ruchliwych ulicach. No nie ma bata by normy nie były przekroczone. Stąd m. in. normy przekroczone w środku lata kiedy są upały i nikt nie pali w piecach.
Weźcie pod uwagę, że czujniki w Krakowie są w dość niefortunnych miejscach. Nie chce tu bronić mojego miasta, bo wiem jak jest. Ale nikt mi nie powie, że czujnik na Alejach Krasickiego, które są oblężone samochodami na około i otoczone kamienicami nie zawyża wskazań...
15 najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce (średnioroczny poziom B[a]P) – norma 1 ng/m3

1.Nowa Ruda – 17 ng/m3

2.Opoczno – 15 ng/m3

3.Nowy Targ – 15 ng/m3

4.Rybnik – 12 ng/m3

5.Sucha Beskidzka – 11 ng/m3

6.Proszowice – 10,0 ng/m3

7.Nowy Sącz – 10,0 ng/m3

8.Tomaszów Mazowiecki – 9,8 ng/m3

9.Godów – 9,6 ng/m3

10.Zakopane – 9,1 ng/m3

11.Brzeziny – 9,1 ng/m3

12.Miechów – 9,0 ng/m3

13.Zabrze – 8,7 ng/m3

14.Rabka Zdrój
@slx2000: prąd jest drogi, bo jakby był tani, to ludzie by szaleli, a przecież nie mamy nadmiaru mocy w elektrowniach.
Poza tym chodzi o kasę - możesz nie pić, możesz nie palić, a prąd potrzebujesz. Aż dziw bierze, że nie zrobili akcyzy na internet i prostytutki.
palić węglem w elektrowniach zamiast wybudować jądrową.


@rainkiller: Ale obecnie budowane elektrownie węglowe mają całkiem dobre wyniki jeśli chodzi o zanieczyszczenia.
Węgiel mamy a elektrownia jądrowa... Wiesz jak jest.
@Gwyn66: ale elektrownie / ciepłownie płacą jak za woły za każdy gram wyemitowanych zanieczyszczeń. Do tego mają monitoring (do którego mają dostęp "read-only", a pomiary lecą do WIOŚ-u), normy których muszą się trzymać, bo inaczej z automatu lecą kary, więc pakują kasę w filtry, bo to się im opłaca. Emisje z elektrociepłowni w porównaniu do dostarczanej mocy cieplnej są znikome.
A Janusz spokojnie spali zapas butelek czy innego syfu, którego mu
@johanlaidoner: @paziu: @pilot1123: @naiwnimoimilucmi: @JestemD:
Londyn z pyłami poradził sobie lata temu, dokładnie właśnie po Wielkim Smogu, natomiast teraz walcza z NOx, w niektorych miejscach roczną normę ekspozycji na NOx wg UE przekroczyli w pierwszym tygodniu stycznia :)

Najśmieszniejsze jest to że tutaj bardzo dużo się mówi o zgubnym wpływie NOx na płuca, że wywołuje astmę i uczulenia, liczą ile szkół i dzieci jest w strefach z