Wpis z mikrobloga

Szukaj przodków z Wykopem!


Dziś nie o tym jak szukać dokumentów naszych przodków, a o tym jak przechowywać to, co znajdziemy

Co i jak zrobić by nasze domowe archiwum przetrwało dla następnych pokoleń oraz by nie było tylko niewiadomymi rodzinnymi pamiątkami? Poniżej kilka porad, jak stworzyć i przechować archiwum domowe.
Prowadzisz archiwum tylko w formie elektronicznej i myślisz, że ten tekst nie jest dla Ciebie? Nic bardziej
mylnego! Twoje własne dokumenty np. świadectwa szkolne albo zdjęcia z przedszkola też powinny trafić do domowego archiwum ( ͡° ͜ʖ ͡°)

1. Co wchodzi w skład archiwum domowego?


2. Pamiętaj, że archiwum ma służyć nie tylko Tobie!



3. Podpisuj zdjęcia!


4. Skanuj, skanuj, skanuj


5. Posiadasz klisze lub slajdy?


6. Po szóste. Digitalizuj!


7 Usuń ze zdjęcia to, co niepotrzebne


8. Kasety VHS


9. Nie wiesz gdzie to wszystko przechować?




10. A najważniejsze jest to, żeby:


Opracowanie: Małgorzata Lissowska

Za tydzień lista programów/portali genealogicznych do budowy drzewa genealogicznego wraz z ich plusami/minusami i innymi przydatnymi informacjami, z których warto skorzystać :-)

W razie pytań w kwestiach genealogicznych, piszcie.


#genealogia #porady #historia #przodkowie #metryki #dokumenty, wszystkie kolejne porady genealogiczne będą pod tagiem #szukamyprzodkow. Także zapraszam wszystkich zainteresowanych do obserwowania, a dziś wołam: @akcer @Argilla @BezzZnaczenia @hsvduivbsh @Hypeman @Marule @michalkosecki @nietosamo @Patermantis @piotrekkk2 @Sykol @wogx @Old_Postman @Kiszka_94 @malak23 @Rekreator @nadroszczak @GryfnySzac @adrros @aesthetic
  • 23
  • Odpowiedz
@alan-jakman Mam pytanie odnośnie podpisywania plików na komputerze. Kiedyś nawet już o to pytałem na mikro.
Co ze zdjęciami i dokumentami, które dotyczą większej ilości osób? Jak to opisać najlepiej. Jakiś dobry patent na takie coś masz?
  • Odpowiedz
@Sykol: Najlepiej "sparować" to wtedy z programem genealogicznym, którego używamy. Np. Drzewo Genealogiczne II do każdej osoby nadaje numer ID. Można go wykorzystać do podpisów zdjęć i w nazwie pliku wpisywać np. inicjały imienia i nazwiska, ID, rok zdjęcia i numer porządkowy zdjęcia tej osoby. Czyli np. JK5519501Z, czyli Jan Kowalski, ID 55, rok 1950, zdjęcie nr 1, Z - skrót od zdjęcia, podobnie U -
  • Odpowiedz
@alan-jakman: Francuskie archiwa z obsługą języka angielskiego znasz może? Bo ja z francuskiego noga, a potrzebuję koniecznie jak najobszerniejszy spis francuskiej szlachty idącej na Moskwę wraz z Napoleonem. :)

Z góry serdecznie dziękuję!
  • Odpowiedz
@alan-jakman: Dzięki wielkie ;p. Przyda mi się ze względu na to, że najstarszy ślad, na jaki trafiłem z moim nazwiskiem to okolice Tarnopola 18 lat po przejściu tamtędy wojsk Napoleona.

Rodzina była dobrze sytuowana, z majątkiem i wówczas z przedrostkiem 'de', co mogłoby sugerować francuskie pochodzenie, bo wcześniej moje nazwisko tam się nie pojawia, raczej zachodnie Niemcy, Lotaryngia. A wiem, że na Wołyniu przez długie lata moja rodzina mieszkała i
  • Odpowiedz