Wpis z mikrobloga

Mirunki postawiłem sobie zajebiście ambitne zadanie.
W wieku 30+ postanowiłem zacząć naukę programowania (nie nie będę pytał od czego zacząć).
Poszukałem trochę w necie, trochę poczytałem, popatrzyłem na statystyki i zdecydowałem od czego zacząć.
Jako że wszędzie mówi się, że najprostszy do ogarnięcia jest python, to od niego chciałbym zacząć (jestem KOMPLETNIE zielony i dlatego uważam, że najmądrzej nauczyć się podstaw i pewnego sposobu myślenia od czegoś, co najłatwiej opanować).
W kolejnych miesiącach i latach swojej nauki chciałbym ogarnąć C, C++ i przede wszystkim Javę i JS - mówiłem, że ambitnie :)

W związku z powyższym mam do Was prośbę o polecenie na początek dobrej literatury (którą chciałbym wykorzystać jako uzupełnienie wiedzy teoretycznej) i przede wszystkim kursu/kursów online z pythona. Wiem, że google nie boli, ale nie wiem, na co zwracać uwagę przy takim wyborze, a doświadczeni w temacie powinni być w stanie mi wyoślić co nieco :)

#pytanie #kiciochpyta #programowanie #python #naukaprogramowania i może #webdev (?)
  • 95
@chozi: Naucz się porządnie Pythona. Z dobrą znajomością Pythona i olejem w głowie powinieneś mieć szansę na testera (junior). Jeśli chcesz być testerem to brnij w to dalej z Selenium, teorią testowania i bashem. Jeśli programista, to ogarnij Flasha/Django do backendu i potem ogarnij HTML+CSS+JavaScript (nie wiem ile dokładnie JavaScriptu będziesz potrzebował, ale jQuery na pewno). Python też jest niezły do Big Data, ale tam musisz mieć znajomość większą bądź mniejszą
@Melcma: Zapomniałeś dodać do backend dev - JS z node.js
@Ilythiiri: Trzy języki? Nie lepiej zacząć z jednym, opanować go do poziomu zaawansowanego (developer) i dopiero wtedy uczyć się innych?
@chozi: #!$%@? książki, prędzej przy nich uśniesz niż czegoś się nauczysz. Odpal kursy na necie (codeacademy, khanacademy, codeschool, freecodecamp itp) i wyznaczaj sobie malutkie cele. Przypuśćmy, zacznij od prostej pętli wypisującej wszystkie liczby od 1 do 100 do tablicy.
@chozi: jeżeli chodzi o podstawy programowania, to polecam książkę:
http://ksiegarnia.pwn.pl/Zrozumiec-programowanie,114589762,p.html
Jeżeli nie chcesz po prostu operować w wybranym języku na poziomie magii, a ogólnie rozumieć co się dzieje w programie i środowisku. Autor podaje sporo przykładów z najpopularniejszych języków(w szczególności C++ i Python). Pokazuje różnice w operowaniu tymi językami i wyjaśnia najpopularniejsze mechanizmy od kuchni. Dodatkowo książka napisana przez polskiego autora, więc nie ma błedów lub momentów trudnych do zrozumienia spowodowanych
@chozi: jeśli ogarniasz angielski to polecam kurs pythona Uniwersytetu w Michigan dla kompletnie zielonych - LINK.
Jest zupełnie darmowy tylko trzeba założyć konto na coursera.org (zajmnie Ci to 20 sek). Jak przerobisz to tam jest też kontynuacja później. No i polecam też CodaAcademy. Tylko tak jak pisałem, wszystko po angielsku
@devman:

Nie tak dawno do zespołu w którym pracuje dołączył koleś, w moim wieku czyli 34 lata, jako junior java developer, koleś wcześniej pracował w banku jako analityk finansowy i sobie ubzdurał, że zostanie programistą, bo lepszy hajs i ogólnie jako to mamy kokosy. Cóż rzeczywistość szybko zaczęła weryfikować jego myślenie analityczne, zdolność do pracy w grupie i jakość jego kodu jak przystało na juniora, czyli dobrze by było gdyby "jakoś"
@Soviel: No cóż poziom dyskusji widać po tym, że ludzie którzy pewnie nie pracują w żadnym większym projekcie, nie mają zielonego pojęcia o pracy zespołowej, mają pewnie jedynie doświadczenie z firm typu JanuszSoft wyzywają mnie od buraków, prostaków, zjebów i buraków, a co najgorsze nie potrafią czytać ze zrozumieniem jak np. @Dutch Wniosek prosty, wycieczki osobiste = brak merytorycznych argumentów. Jakie to typowe, dla ludzi bez grama wiedzy w danej dziedzinie.
@devman Ale gdzie on powiedzial,ze uczy się tego by w wieku 40lat,po kilku latach pracowac w tej branzy.Skad wiesz,że nie dla siebie? Jak bedzie slaby,to pracy nie dostanie,a Ty bedziesz dalej mogl spac spokojnie..
@guma888: Raz napisał, że dla siebie i dorobienia po godzinach paru stówek, a później w tej samej wypowiedzi cytuje -
"Teraz robię w korpo za 6k brutto, ale nie wydaje mi się żeby to było coś co w życiu chciałbym robić do końca." także wiesz...
@devman: No może ale jesteś typowym burakiem. Tyle Ci mam do powiedzenia jako człowiek, który bez żadnej wiedzy zrobił SEO strony w tydzień, analizy rynku itp. Uczestnicząc w większym projekcie. Jako stażysta dostałem swój zespół. Więc wiem, że jak się chce to można. Gratuluję udanego zgłoszenia komenta do moderacja. Mały jesteś, że tak ludziom skrzydła podcinasz.