Wpis z mikrobloga

Via #reddit :

Kilkanaście lat temu rozwiązano ciekawą zagadkę z 1688 roku. Zagadka ta brzmiała następująco: czy osoba niewidoma od urodzenia, potrafiąca odróżniać przedmioty np. zmysłem dotyku poprzez ich kształty (takie jak kula czy sześcian), będzie w stanie odróżnić je wyłącznie za pośrednictwem wzroku, gdyby dano jej taką możliwość? Odpowiedź uzyskano w 2003 roku po przywróceniu wzroku 5 takim osobom, a brzmiała ona



#ciekawostki #medycyna #nauka #filozofia
  • 54
"Czy jeśli drzewo upadnie w środku lasu i nikt tego nie usłyszy, to czy dźwięk się rozległ?"


@Marbarella: Odpowiedź wcale nie jest oczywista, a samo pytanie dotyka głębokiej treści epistemologicznej. To nie jest pytanie dla fizyków - chociaż można je im zadać, a wraz z nimi niemal każdemu człowiekowi XX i XXI wieku przy dominującym fizykalizmie i scjentyzmie, i wtedy odpowiedź faktycznie jest oczywista.
@frytex2: Nie sądzę. Mózg potrafi się dostosowywać do nowych sytuacji przez całe życie. Oczywiście trzeba by to udowodnić, np. zakładając okulary, które odwracają widziany obraz do góry nogami aby sprawdzić czy człowiek nauczy się reinterpretować to co widzi w taki sposób aby móc funkcjonować normalnie. Według mnie po jakimś czasie przestałby w ogóle odbierać takie widzenie jako nienormalne.
@Goglez:

widziałeś kiedyś żeby był bezdźwięczny wypadek samochodowy, albo wybuch? Upadek drzewa na pewno wydał dźwięk.


No nie bardzo bo żeby rozległ się dźwięk to musi być jakiś nośnik fali dźwiękowej.
@Bartholomew: zgoda, ale to przyzwyczajenie do odwróconego obrazu dotyczy ludzi, którzy widzą od dziecka. tak samo jak możesz do końca życia nauczyć się nowego języka. ale tylko pod warunkiem, że nauczyłeś się mówić w ogóle. jeśli na pewnym etapie rozwoju mózgu to się nie zdarzy, to już jest za późno.

może trochę zbyt kategorycznie napisałem, ale mniej więcej coś takiego zapamiętałem po lekturze "How mind works" Stevena Pinkera (bardzo polecam).

Teraz
niedorozwój struktur w mózgu, odpowiedzialnych za przetwarzanie informacji wizualnej


@frytex2: To faktycznie. Z drugiej strony ludzie po różnych urazach mózgu wracają do zdrowia (lub też nie do końca jak ci po rozcięciu spoidła wielkiego, którzy nie zawsze są w stanie powiązać bodźce z informacjami o nich).
@StinkyWinky: A ja jestem zaskoczony tą odpowiedzią. W końcu w drugą stronę, jeśli coś widzieliśmy, a nigdy nie dotykaliśmy to kiedy tego dotkniemy z zamkniętymi oczami to potrafimy odgadnąć co to jest. Może nie jakieś skomplikowana kształty ale kulę od sześcianu bez problemu.
@StinkyWinky: Figury? Ci ludzie nie są w stanie wskazać który z dwóch prostych odcinków jest dłuższy a który krótszy, nawet jeśli różnica jest znaczna i są narysowane czarno na białym. To jest dopiero mindfuck.
Ponadto nie były w stanie pojąć, dlaczego obiekty stają się coraz mniejsze w miarę oddalania się od nich.


@StinkyWinky: Widziałam kiedyś film dokumentalny o niewidomym od urodzenia człowieku, który umiał rysować (dostawał model budowli do obmacania i na tej podstawie rysował), ale najciekawsze jest to, że uwzględniał w swoich rysunkach perspektywę. Ale może jest tak, że tylko niektórzy to potrafią.
@motokate: Ja za to ostatnio czytałam o niewidomych dzieciach, które zabrano na rolę, żeby mogły obmacać krowy i je później narysować. Nauczycielka była bardzo zaskoczona, kiedy zobaczyła bardzo dokładne rysunki krów z ludzkimi stopami ( ͡° ͜ʖ ͡°) Otóż nikt nie wpadł na to, żeby dzieciom to wytłumaczyć, a kopyt przecież dotykać nie wolno, więc dzieci żyły z takim wyobrażeniem zwierząt kopytnych ( ͡° ͜ʖ
@StinkyWinky: Mózg to komputer do którego są przytwierdzone urządzenia peryferyjne wzrok, słuch itd. Użytkownik który korzysta z komputera bez karty graficznej ma ciężko. Zaraz po podłączaniu wzroku mózg musi napisać oprogramowanie interpretujące dane sam, ale pewnie ma pewne procesy które mu to ułatwią. Mamy bardzo dobrą pamięć do twarzy na przykład Ciekawe czy Ci ludzie widzieli na początku własny nos ? Czy od razu widzieli obraz odwrócony czy mózg też musiał