Wpis z mikrobloga

Via #reddit :

Kilkanaście lat temu rozwiązano ciekawą zagadkę z 1688 roku. Zagadka ta brzmiała następująco: czy osoba niewidoma od urodzenia, potrafiąca odróżniać przedmioty np. zmysłem dotyku poprzez ich kształty (takie jak kula czy sześcian), będzie w stanie odróżnić je wyłącznie za pośrednictwem wzroku, gdyby dano jej taką możliwość? Odpowiedź uzyskano w 2003 roku po przywróceniu wzroku 5 takim osobom, a brzmiała ona



#ciekawostki #medycyna #nauka #filozofia
  • 54
  • Odpowiedz
@StinkyWinky: Odpowiedź równie oczywista, co ta na pytanie "Czy jeśli drzewo upadnie w środku lasu i nikt tego nie usłyszy, to czy dźwięk się rozległ?". Można wybaczyć ludziom sprzed XX w., że była to dla nich zagadka, ale dla nas to raczej żaden szok.
  • Odpowiedz
@usunkontowypok: Zapach podnieca jeszcze silniej, mimo że możesz go nie wyczuwać ( ͡° ͜ʖ ͡°). Tak jesteś zaprogramowany, że pewne cechy, nie tylko wygląd, powodują pożądanie.

Ptaki śpiewają, psy wąchają się po dupach, a my nie różnimy się od nich za bardzo ( ͡° ͜ʖ ͡°).
  • Odpowiedz
@StinkyWinky: oczywiście.
na pewno znacie przypadki dzieci wychowujących się gdzieś że zwierzętami albo trzymane w odosobnieniu (przez psychicznych rodziców - np dziewczynkę Geenie). i wiecie, że jeśli do pewnego wieku dziecko nie nauczy się mówić, to nie nauczy się już nigdy.
że wzrokiem jest to samo. świat w 3D rzuca płaskie obrazy na siatkówkę, i to na dodatek zniekształcone. i do góry nogami. pamiętacie fotkę z sukienką, zmieniająca kolory? to pokazuje,
  • Odpowiedz
@StinkyWinky: mnie zawsze zastanawialo jakie sny maja osoby niewidome od urodzenia. Czy widza ksztalty kolory? i czy osoby nieslyszace od urodzenia "mowia" sobie w glowie na glos a jesli tak to w jakim jezyku?

  • Odpowiedz
mnie zastanawia tez czy osoby ktore urodziły sie niepełnosprawne ruchowo - całkowity brak czucia w kończynach dolnych, to czy jako płody kopały w brzuchu swoje matki
  • Odpowiedz
@marbella: Odpowiedź równie oczywista, co ta na pytanie "Czy jeśli drzewo upadnie w środku lasu i nikt tego nie usłyszy, to czy dźwięk się rozległ?". Można wybaczyć ludziom sp
rzed XX w., że była to dla nich zagadka, ale dla nas to raczej żaden szok.

Masz rację. Zgodnie z kopenchaską(czyli aktualnie najbardziej powszechną) interpretacją mechaniki kwantowej, dźwięk rozległ się z określonym prawdopodobieństwem. Wiec odp ma pytanie brzmi "być może się rozległ"
  • Odpowiedz
@yevaud: Prawdopodobieństwo w mechanice kwantowej odnosi się do czegoś innego (prędzej drzewo być może upadło, ale i to naciągane) i działa w mikro skali, widziałeś kiedyś żeby był bezdźwięczny wypadek samochodowy, albo wybuch?
Upadek drzewa na pewno wydał dźwięk.
  • Odpowiedz