Wpis z mikrobloga

mirki, kategoria programowanie, inzynier oprogramowania
jakie kierunki na pwr polecacie najbardziej ? Ale nie musi on dotyczyc stricte programowania, ktore bedzie stanowilo wiekszosc kierunku. Moze to byc kierunek bardziej matematyczny. Bardziej chodzi mi o to, po ktorym kierunku czlowiek bedzie postrzegany za bardziej wartosciowego, no nie wiem jak to ujac, moze po ktorym bede mial szanse wkrecic sie od razu w jakies praktyki do wiekszej firmy ? Po ktorym bedzie wiadomo, ze latwiej wejsc na rynek ? bo informatyka jest na paru wydzialach, w ktora najlepiej celowac ?
#pwr #programowanie #programista15k #java
  • 36
  • Odpowiedz
@Diego19: znam hisotrie od ludzi z branzy, ktorzy byli swietnymi programistami i byli przyjmowani do korpo bez studiow, ale nie nie o to mi chodzi w tym fredzie. Jak masz jakies info jak wyglada, o ile jestes w zawodzie, rekrutacja, to prosilbym, zebys napisal co tam wiesz ;D
  • Odpowiedz
@mirokrul: Mam na myśli to, że pracodawcy często zwracają uwagę na studia, ale patrzą jedynie na kierunek i rok nauki (ewentualnie uczelnie), ale nawet jak poprzeglądasz oferty rekrutacyjne, to nigdzie nie ma tam wzmianki o wydziałach. Jak już się zastanawiasz nad wyborem, to lepiej przejrzyj sobie programy informatyki na tych trzech wydziałach i zobacz sobie sam, co najbardziej Ci odpowiada.
  • Odpowiedz
Jak #pwr i chcesz mieć umiejętności z inżynierii oprogramowania, to zdecydowanie W08. Na magisterskich jest nawet specjalność o tej nazwie :) A co do dostania się na praktyki - sporo firm ogłasza się np. na targach pracy, znaleźć praktyki czy pracę to nie problem. Z W08 współpracuje m.in. Volvo IT, Capgemini, SAS, chyba też Techland, przychodzą nieraz na wykłady i widać nastawienie na rekrutację z publiczności :) A tak swoją drogą, to
  • Odpowiedz
@Tomek7: @Diego19: a panowie jeszcze jedno pytanko, jak sie ma matematyka wyzsza do samych umiejetnosci programisty? jakie jest przelozenie katowania matmy na wppt do znajomosci fachu? sztuka dla sztuki ?
  • Odpowiedz
@mirokrul: w8 i na mgr specjalizacja inżynieria oprogramowania, która jest jedną z najbardziej sensownych specjalizacji :) Podczas inż tylko musisz wybierać dobrych prowadzących oraz wybieralne przedmioty, a ścieżka będzie taka o jakiej piszesz.

co do matmy. podstawy masz wszędzie, ale bardziej zaawansowana przydaje się raczej w kilku dziedzinach. Grafika, AI czy kryptografia.
  • Odpowiedz
@mirokrul: Zależy od tego co zamierzasz programować. Ostatnio bawię się w uczenie maszynowe i tu matma bardzo się przydaje. Praktycznie cała wiedza zdobyta na analizach, algebrze i prawdopodobieństwie ma tu swoje zastosowanie. Ale już w webdevie raczej z niej nie skorzystasz.
  • Odpowiedz
@mirokrul nie wiem ile tego jest na PPT, ale podobno dużo - kumpel jest i momentami żali się, że aż za dużo. Matematyka przydaje się, zarówno sztuczna inteligencja (w tym uczenie maszynowe), grafika, kryptografia, wnioskowanie rozmyte (stosowane m.in. w automatyce podobno), text mining. Jakby tak spojrzeć całościowo, to w sumie większość rzeczy da się przedstawić matematycznie, pamiętam, że np. grafy były też na matematyce dyskretnej :) Generalnie: nie olewaj, bo się może
  • Odpowiedz
@red-bearded: aktualnie chodze do licbazy na matfiz, poziom nauczania raczej zdecydowanie wysoki (bynamniej matma). Podstawy matmy bede mial raczej solidne, tylko wlasnie nie wiem jak to odniesc to informatyki, przeciez mowi sie, ze cala elektornika na tym stoi, wiec moze jednak dobrze by bylo cos z matma kombinowac dalej?
  • Odpowiedz
@Tomek7: brat robil matme na wppt, z robota nie mial problemow. Ale wlasnie nie wiem czy sens jest kopac matme, zeby byc programistą? Pomijajac to, ze do bycia programista nie trzeba studiow
  • Odpowiedz
@mirokrul: Z jednej strony tak, ale zależy co będziesz chciał robić :) w programowaniu z matmą nie masz styczności poza kilkoma dziedzinami ;) jeśli chodzi o elektronikę to na wiz są dwa przedmioty i to raczej tylko dlatego, że inżynier powinien je mieć :) matmy na każdym z trzech wydziałów nauczą cię i tak raczej dużo ponad to czego będziesz potrzebował w pracy programisty (oczywiście poza kilkoma dziedzinami).
  • Odpowiedz
@mirokrul > bynamniej
Eeeech :D Przynajmniej!

A wracając do tematu, to zależy, co chcesz robić. Tak, cała elektronika też stoi na matematyce. Musisz bardziej sobie odpowiedzieć, czy widzisz siebie jako programistę urządzeń, czy większych aplikacji (tzn. nie wbudowanych). Wiem, że niektórzy biorą jako 2 kierunek matematykę, bo widzą się w tematyce uczenia maszynowego - ale nie szedłbym w drogę "tylko matematyka", bez kontekstu informatycznego, bo wtedy będziesz musiał nadrabiać zakres stricte informatyczny.
  • Odpowiedz
Bardziej chodzi mi o to, po ktorym kierunku czlowiek bedzie postrzegany za bardziej wartosciowego


@mirokrul: No to na pewno nie W8 jak tu wszyscy piszą. Podobno jest tak, w4-sprzętowcy, w8-klepacze, w11-magowie (interpretuj to jak chcesz ( ͡° ͜ʖ ͡°)), nie wiem czy tak jest naprawdę, pare osób z w8 znam bo miałem z nimi angielski i nawet klepaczami bym ich nie nazwał, ale może po prostu tacy
  • Odpowiedz
@mirokrul: devstyle.pl i artykuł o studiach. Mam podobne patrzenie na studia może dlatego że jestem na pierwszym roku, a jeszcze przed rozpoczęciem studiów zacząłem pracę zawodową (nie mówię o mini zleceniach). Kierunek nie jest ważny, ważne żebyś poza studiami chciał się rozwijać, poznawać ciekawych ludzi itd. Itd. To jest właśnie kwintesencja studiów. Dziękuję za uwagę #oswiadczenie
  • Odpowiedz
@Porana123: Powielanie mitów. Sorry, sporo moich znajomych z LO poszło na W4 "bo poziom wyższy". Co się okazało? Z inżynierii oprogramowania leżą totalnie w porównaniu do osób z W08 i jednak to "klepanie" okazało się nie takie błache :) No i sporo osób na magisterce mam z W04 /pewnie z 1/3 rocznika/, bo stwierdzili, że tam nic sensownego odnośnie wytwarzania oprogramowania się nie nauczą

P.S. Nie mówię "na EKA jest łatwo",
  • Odpowiedz
@Tomek7: racja, dzieki za poprawke mirku :)
generalnie jest tez taka opcja, zeby przez licbaze nauczyc sie programowac jakos sensownie, a potem isc na studia pod matme, wtedy programistyka bedzie szlifowana i dopracowywana, a matma gruntownie rozwijana. wilk syty i owca cala, tylko nie wiem jak oszacowac, co to znaczy byc bielgym w programistyce XD
  • Odpowiedz