Wpis z mikrobloga

Mireczki. Buszuje dzielnie po zakamarkach twardego dysku, telefonu i innych nosnikow pamieci w poszukiwaniu zdjec do wpisu o amerykanskiej prowincji. A w miedzyczasie amerykanski system bankowy doprowadza mnie do szalu. To jest jakies glebokie sredniowiecze. Nie dziwie sie ze Musk zrobil kase na PayPalu. W Polsce nie zarobil by grosza bo mamy normalny system i taka usluga nie jest potrzebna.

W telegraficznym skrocie. Mam 2 konta. "Codzienne" i "oszczednosciowe". W dwoch roznych bankach zeby zmniejszyc ryzyko zostania bez kasy np. w razie awarii systemu.

Jako ze w tym miesiacu bylo sporo roznych wydatkow to trzeba bylo przelac troche kasy z "oszczednosciowego" na "biezace".

Opcji jest kilka...
1) Karty i bankomaty. Wbrew pozorom najszybsza (i najbardziej upierdliwa).
a) Idziesz do bankomatu i wyciagasz kase z konta nr1. Jak to nie twoja siec to placisz ze 3-5$ za operacje.
b) idziesz do swojego banku i wplacasz w okienku
Pieniadze powinny byc zaksiegowane... w ciagu 24h

2) Przelew
a) Przelewasz kase przez net (nie kazdy bank oferuje taka mozliwosc). Kosztuje cie to w okolicach 10$. Przelew powinien byc zaksiegowany do 48h

3) Czek
a) Wypisujesz sobie samemu czek z jednego konta.
b) odpalasz na komorce apke banku do ktorego... i robisz fotografie czeku (sic)
c) pieniadze powinny byc w ciagu 2-3 dni
d) jak skoncza ci sie czeki to zamawiasz nowa ksiazeczke za ktora w zaleznosci od banku placisz lub nie.

4) Money order
Mozesz se za pare $ wyslac kase np. Western Union

Ja chce do Polski. Ja chce do normalnego kraju gdzie przelew robie za 0.0 pln i najpozniej w pol dnia jest na innym koncie.
Tutaj kase wyslalem sobie w czwartek a bede mial moze we wtorek ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Dobra... wracam do roboty zanim mi nerwy strzela.

#podrugiejstroniebajora

#gorzkiezale #oswiadczenie #banki #usa
  • 72
@matti05: @Taco_Polaco: no i do tego jeszcze niedawno wiele punktów miało takie antyczne "żelazka" na karty kredytowe, teraz już chyba nawet w USA Visa i MC się spruły i w Europie już nie ma - są naprawdę jeszcze w USA? Jaką kartą płaciłeś? Jeszcze kilka lat temu AMEX w ogóle nie miał EMV (chipa), prawie wszystko na podpis, mnóstwo transakcji kartami kredytowymi offline...
@Taco_Polaco: mylisz się co do Paypala, on był w USA kiedy u nas nie było kont internetowych i płacenie przez internet sprowadzało się do wycieczki do banku/ na pocztę i zrobienia przelewu, bo karty kredytowe były u nas niepopularne/ słabo dostępne.
b) idziesz do swojego banku i wplacasz w okienku

Pieniadze powinny byc zaksiegowane... w ciagu 24h


@Taco_Polaco: serio? w Bank of America miałem od razu przy wpłacaniu w okienku (no, może 2-3 godziny, nie sprawdzałem dokładnie). w Citizen's Bank to samo. to było co prawda prawie 10 lat temu, ale dziwnym by było, gdyby sie tak uwstecznili.
@Taco_Polaco: mozesz zdradzić w jakim zawodzie pracujesz za bajorem?

łącze sie w bólu, jak pierwszy raz chciałem założyć konto to syf, w ogole znaleźć bank ktory by ogarnął PESEL (bo SSN nie miałem) to był cud, a jak juz poprosiłem o konto z karta, to mi przysłali bankomatowa... (,)
dopiero pol godziny tłumaczenia ze chce taka do płacenia online, no i po tygodniu miałem

a w Polszy
@shimmy: zdajesz sobie sprawę, że tak jest od kilku lat dopiero, wcześniej płacić można było tylko kredytowymi a te były drogie/ trudno dostepne?
A tak w ogóle to jak uważasz, że PL banki są dobre, to wyrób sobie kartę bez płatności zbliżeniowych albo bez paska magnetycznego :)
No i w ogóle, może zagraniczne banki są pod pewnymi względami gorsze, ale gdy coś pójdzie nie tak np. padniemy ofiarą kradzieży/ oszustwa to
@pozmu: słusznie, jestem zazwyczaj ostatnią osobą do chwalenia Polski pod jakimkolwiek względem, ale chciałem złamać schemat i nie wyszło ( ͡° ʖ̯ ͡°)
nie wiem, lvl 19 here więc mam raptem 6 lat doświadczenia i to tylko z jednym bankiem, ale to co spotkałem za hamerykańskim zadupiu było troszkę 'zamierzchłe' w porównaniu z usługami, które zdążyłem poznać
ale jak teraz o tym myślę, to racja, rodzice rzadko