Wpis z mikrobloga

Mireczki. Buszuje dzielnie po zakamarkach twardego dysku, telefonu i innych nosnikow pamieci w poszukiwaniu zdjec do wpisu o amerykanskiej prowincji. A w miedzyczasie amerykanski system bankowy doprowadza mnie do szalu. To jest jakies glebokie sredniowiecze. Nie dziwie sie ze Musk zrobil kase na PayPalu. W Polsce nie zarobil by grosza bo mamy normalny system i taka usluga nie jest potrzebna.

W telegraficznym skrocie. Mam 2 konta. "Codzienne" i "oszczednosciowe". W dwoch roznych bankach zeby zmniejszyc ryzyko zostania bez kasy np. w razie awarii systemu.

Jako ze w tym miesiacu bylo sporo roznych wydatkow to trzeba bylo przelac troche kasy z "oszczednosciowego" na "biezace".

Opcji jest kilka...
1) Karty i bankomaty. Wbrew pozorom najszybsza (i najbardziej upierdliwa).
a) Idziesz do bankomatu i wyciagasz kase z konta nr1. Jak to nie twoja siec to placisz ze 3-5$ za operacje.
b) idziesz do swojego banku i wplacasz w okienku
Pieniadze powinny byc zaksiegowane... w ciagu 24h

2) Przelew
a) Przelewasz kase przez net (nie kazdy bank oferuje taka mozliwosc). Kosztuje cie to w okolicach 10$. Przelew powinien byc zaksiegowany do 48h

3) Czek
a) Wypisujesz sobie samemu czek z jednego konta.
b) odpalasz na komorce apke banku do ktorego... i robisz fotografie czeku (sic)
c) pieniadze powinny byc w ciagu 2-3 dni
d) jak skoncza ci sie czeki to zamawiasz nowa ksiazeczke za ktora w zaleznosci od banku placisz lub nie.

4) Money order
Mozesz se za pare $ wyslac kase np. Western Union

Ja chce do Polski. Ja chce do normalnego kraju gdzie przelew robie za 0.0 pln i najpozniej w pol dnia jest na innym koncie.
Tutaj kase wyslalem sobie w czwartek a bede mial moze we wtorek ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Dobra... wracam do roboty zanim mi nerwy strzela.

#podrugiejstroniebajora

#gorzkiezale #oswiadczenie #banki #usa
  • 72
  • Odpowiedz
@tomaszk-poz: i gdzie pomieszałem? Podałem alternatywną rzeczywistość: nie ma Tesli, ktoś taki jak on pojawia się później.

@iskra-piotr: bilety w LOT, Ryan, booking hotelu, PayPal, amazon... nigdy problemu nie miałem. Nie mam miliona transakcji zagranicznych, ale cośtam się zdarzyło i wszystko spoko.

Wracając do tematu, to mnie dziwiło, że Holandia jest nawet sto lat za Polską. No, może nie sto, ale parę lat tak - PayPass nie jest
  • Odpowiedz
mylisz się co do Paypala, on był w USA kiedy u nas nie było kont internetowych i płacenie przez internet sprowadzało się do wycieczki do banku/ na pocztę i zrobienia przelewu, bo karty kredytowe były u nas niepopularne/ słabo dostępne.

@pozmu: mylisz się - paypal udostępnił przelewy internetowe w 1999, a rok później u nas był już mbank. W BPH miałem możliwość robienia przelewów internetowych nawet prędzej.
  • Odpowiedz
@Taco_Polaco:
U nas wpłatomaty są zintegrowane z bankomatami już. Wkładasz swoją kartę, potem kasę i 10-30 sekund później dostajesz powiadomienie sms/e-mail/wybrany komunikator, że kasa już jest na koncie. Przy wpłacie w okienku zazwyczaj do pół godziny.

@pozmu:

zdajesz sobie sprawę, że tak jest od kilku lat dopiero, wcześniej płacić można było tylko kredytowymi a te
  • Odpowiedz
@jonzi: ale to nie jest zwykła karta do konta chyba?
@void1984: ok, tylko z paypala mogłeś korzystać bez zmiany banku, ile osób miało wtedy konta internetowe?
@Endrius: właśnie mbank i inteligo wydawały takie debetówki, którymi można było płacić przez net, ludzie specjalnie tam zakładali konta w tym celu, chociaż 2006 to już niemal współczesność, wtedy już więcej banków mogło takie karty wydawać
  • Odpowiedz
@pozmu:
Współczesność, tyle, że dekadę temu i to ja założyłem tam konto dekadę temu, a bank istnieje prawie 16 lat ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  • Odpowiedz
Jeśli chcecie nowoczesność i wygodę to proponuje system z UK, przelewu pomiedzy bankami (różnymi) w ciagu paru sekund, w polsce 24h tak przez wykopków tutaj w komentarzach wychwalany...
I jeszcze jedna sprawa dlaczego oni nie unowocześniają się moze dlatego zeby nie ponosić kosztów ktore musialy by byc przezucone na klientow a moze i tez dla wygody ludzi gdzie staruszkowie mają to co mieli a w polsce niedlugo staruszkowie beda wykluczeni bo ciagle
  • Odpowiedz
Ja chce do Polski. Ja chce do normalnego kraju gdzie przelew robie za 0.0 pln i najpozniej w pol dnia jest na innym koncie.


@Taco_Polaco: fake, w PL przelewy nei dochodzą tak szybko. Są 3 okienka tzw Elixir na wychodzące i wchodzące ruchy pieniężne. We wszystkich bankach w podobnych godzinach choć są różnice. By przelew doszedłci tego samego dnia musiałbyś zrobićgo przez 1 oknem wyjścia czyli circa 6 rano by
  • Odpowiedz
@plumkajacy_kalafior: Skoro sa trzy okienka to zakladajac ze sa rowno rozlozone w ciagu doby (wiem ze nie sa) to zakladajac ze delikatnie spozniles sie na swoje wychodzace musisz poczekac 8 godzin na wyjscie i zakladajac ze bank odbioryc ma swoje przychodzace tuz przed twoim wychodzacym to kolejne 8 godzin.

Max 16 godzin.
  • Odpowiedz