Wpis z mikrobloga

Czy gry strategiczne "umarły"? Do tego wpisu zmotywował mnie wpis mirka qlimax3: http://www.wykop.pl/wpis/15825065/my-tutaj-gadu-gadu-ale-czy-nikt-nie-zauwazyl-ze-gr/.

Postanowiłem zrobić szybką listę gier strategicznych wydanych w 2015 i 2014 roku. Nie zamieszczałem tam takich 'strategii' jak gry logiczne, karcianki czy proste gry taktyczne. Lista przedstawia się następująco:

1. Battle Academy 2: Eastern Front
2. Fantasy General
3. Galactic Inheritors
4. Cities: Skylines
5. Grey Goo
6. Homeworld: Remastered Collection
7. Massive Chalice
8. March of War
9. Men of War: Assault Squad 2
10. Order of Battle: Pacific
11. Panzer Corps: Operation Sea Lion
12. Planetbase
13. Reprisal Universe
14. Retaliation: Enemy Mine
15. Shadow of Kingdoms
16. Sid Meier's Civilization: Beyond Earth
17. StarCraft II: Legacy of the Void
18. The Settlers Online
19. Stronghold
20. Total War: Attila
21. Tropico 5
22. Wyrmsun
23. 1849
24. Across the Rhine
25. Aeon Command
26. Age of Mythology: Extended Edition
27. Age of Wonders III
28. Banished
29. Cities in Motion 2: Marvellous Monorails
30. Close Combat: Gateway to Caen
31. Command H.Q.
32. Company of Heroes 2: Ardennes Assault
33. Disciples III: Reincarnation
34. Fall Weiss
35. The Few
36. Frontline: Road to Moscow
37. Frontline: The Longest Day
38. FX Football
39. Football Manager 2015/2016
40. Graviteam Tactics: Shilovo 1942 (+inne)
41. Horizon
42. King's Bounty: Dark Side
43. Meridian: New World
44. March of War
45. Planetary Annihilation
45. Plague Inc.: Evolved
46. Panzers: War in Europe (Collector's Edition)
47. Panzer Tactics HD (Special Edition)
48. Pandora: First Contact
49. Rise of Nations: Extended Edition
50. Seven Cities of Gold: Commemorative Edition
51. Stronghold Crusader II
52. SpellForce 2: Demons of the Past
53. Space Hulk Ascension
54. Sword of the Samurai
55. Xenonauts
56. XCOM: Enemy Unknown - Complete Pack
57. World War 1: Centennial Edition
58. Wargame: Red Dragon

Jak dla mnie to sporo tytułów, niektóre z nich są naprawdę dobre. Świetne są zwłaszcza mniej znane strategie z okresu II wojny światowej, gdzie w bitwach starannie odwzorowano takie szczegóły jak grubość pancerza czołgów, typ amunicji itp. Jest parę ciekawych 4x, świetne RTS, porządne gry taktyczne.

W dodatku na liście nie ma starszych strategii, w które ciągle gra rzesza ludzi. Zwłaszcza gier Paradoxu. Wystarczy zobaczyć co się dzieje na tagach #ck2, #eu4. Wreszcie jest seria Football Manager.

Z drugiej strony tak prezentuje się ilość tytułów GOTY dla gier strategicznych w prasie profesjonalnej:
2015 r. - 1 (Massive Chalice)
2014 r. - 1 (Banished)

Dla porównania ilość GOTY dla:
2015 (jak dotąd)= Fallout 4 - 20, Her Story - 1 (tak, Her Story ma tyle samo GOTY co wszystkie strategie w 2015 r.)
2014 = Far Cry 4 - 26, Destiny - 13, Assassin's Creed Unity - 1 (popsuta gra zdobyła tyle samo GOTY co wszystkie strategie w 2014 r.)

Podsumowując - to gry strategiczne są ginącym gatunkiem gier, czy po prostu prasa profesjonalna zaczęła je ignorować?

#gry #pcmasterrace #strategie
  • 55
@Lisaros: Co prawda widzę, że kilka RTSów robionych przez jakieś małe studia wyszło, ale wg mnie to właśnie RTSy, a nie strategie ogółem są na wymarciu. Strategii turowych pokroju Cywilizacji czy innego Europa Universalis wychodzi całkiem sporo - to samo z strategiami ekonomicznymi jak Banished czy Cities Skylines, ale jakbym chciał pograć w coś co przypomina Age of Empires czy Warcrafta to już tak trochę nie bardzo.
@Lisaros:
nie chce mi się czytać całej listy ale niektóre tytuły rzuciły mi się w oczy, i chyba trochę za bardzo z tym poleciałeś
Banished i Tropico 4 to gry ekonomiczne
to samo z np. ze Starcraftem, nie każdy RTS to strategia
do strategii bym zaliczył takie gry jak EU4, Cywilizacja, Total War albo XCOM
@diabeu255:

Generalnie co temat "co jest strategią", jest tak samo skomplikowany jak temat "co jest RPGiem". Inaczej mówiąc nie wchodzę w niego ( ͡° ͜ʖ ͡°). Starałem się zrobić jak najbardziej bezpieczną listę. Wolę już by ktoś mi wytknął, że coś raczej nie jest strategią, niż obrazić fanów porządnych gier.

Osobiście uważam, że gry strategiczne to spory gatunek i zawierają się w nim zarówno RTS, ekonomiczne, taktyczne,
@diabeu255: Każdy RTS to z definicji strategia ( ͡° ͜ʖ ͡°) Real Time Strategy, skądś ten skrót się wziął.
@Lisaros: Kwestią jest raczej słaba promocja gier strategicznych, promowane jest to, na co producent dał więcej kasy na reklamę i to co się dobrze sprzeda młodszej publice, bo z tego widać się ostatnio najlepiej trzepie kasę. Stąd popularność różnych darmowych/tanich gier, do których można sporo rzeczy dokupić