Wpis z mikrobloga

Czy gry strategiczne "umarły"? Do tego wpisu zmotywował mnie wpis mirka qlimax3: http://www.wykop.pl/wpis/15825065/my-tutaj-gadu-gadu-ale-czy-nikt-nie-zauwazyl-ze-gr/.

Postanowiłem zrobić szybką listę gier strategicznych wydanych w 2015 i 2014 roku. Nie zamieszczałem tam takich 'strategii' jak gry logiczne, karcianki czy proste gry taktyczne. Lista przedstawia się następująco:

1. Battle Academy 2: Eastern Front
2. Fantasy General
3. Galactic Inheritors
4. Cities: Skylines
5. Grey Goo
6. Homeworld: Remastered Collection
7. Massive Chalice
8. March of War
9. Men of War: Assault Squad 2
10. Order of Battle: Pacific
11. Panzer Corps: Operation Sea Lion
12. Planetbase
13. Reprisal Universe
14. Retaliation: Enemy Mine
15. Shadow of Kingdoms
16. Sid Meier's Civilization: Beyond Earth
17. StarCraft II: Legacy of the Void
18. The Settlers Online
19. Stronghold
20. Total War: Attila
21. Tropico 5
22. Wyrmsun
23. 1849
24. Across the Rhine
25. Aeon Command
26. Age of Mythology: Extended Edition
27. Age of Wonders III
28. Banished
29. Cities in Motion 2: Marvellous Monorails
30. Close Combat: Gateway to Caen
31. Command H.Q.
32. Company of Heroes 2: Ardennes Assault
33. Disciples III: Reincarnation
34. Fall Weiss
35. The Few
36. Frontline: Road to Moscow
37. Frontline: The Longest Day
38. FX Football
39. Football Manager 2015/2016
40. Graviteam Tactics: Shilovo 1942 (+inne)
41. Horizon
42. King's Bounty: Dark Side
43. Meridian: New World
44. March of War
45. Planetary Annihilation
45. Plague Inc.: Evolved
46. Panzers: War in Europe (Collector's Edition)
47. Panzer Tactics HD (Special Edition)
48. Pandora: First Contact
49. Rise of Nations: Extended Edition
50. Seven Cities of Gold: Commemorative Edition
51. Stronghold Crusader II
52. SpellForce 2: Demons of the Past
53. Space Hulk Ascension
54. Sword of the Samurai
55. Xenonauts
56. XCOM: Enemy Unknown - Complete Pack
57. World War 1: Centennial Edition
58. Wargame: Red Dragon

Jak dla mnie to sporo tytułów, niektóre z nich są naprawdę dobre. Świetne są zwłaszcza mniej znane strategie z okresu II wojny światowej, gdzie w bitwach starannie odwzorowano takie szczegóły jak grubość pancerza czołgów, typ amunicji itp. Jest parę ciekawych 4x, świetne RTS, porządne gry taktyczne.

W dodatku na liście nie ma starszych strategii, w które ciągle gra rzesza ludzi. Zwłaszcza gier Paradoxu. Wystarczy zobaczyć co się dzieje na tagach #ck2, #eu4. Wreszcie jest seria Football Manager.

Z drugiej strony tak prezentuje się ilość tytułów GOTY dla gier strategicznych w prasie profesjonalnej:
2015 r. - 1 (Massive Chalice)
2014 r. - 1 (Banished)

Dla porównania ilość GOTY dla:
2015 (jak dotąd)= Fallout 4 - 20, Her Story - 1 (tak, Her Story ma tyle samo GOTY co wszystkie strategie w 2015 r.)
2014 = Far Cry 4 - 26, Destiny - 13, Assassin's Creed Unity - 1 (popsuta gra zdobyła tyle samo GOTY co wszystkie strategie w 2014 r.)

Podsumowując - to gry strategiczne są ginącym gatunkiem gier, czy po prostu prasa profesjonalna zaczęła je ignorować?

#gry #pcmasterrace #strategie
  • 55
@zerozero7:

Massive Chalice - Quarter to Three (http://www.quartertothree.com/fp/2015/12/20/top-ten-games-of-2015/,

Banished - Gamer.no Readers' Choice (http://www.gamer.no/artikler/feature-lesernes-spillfavoritter/166894.

XCOM: Enemy Unknown - miałem wątpliwości, czy dodatki i remastery zamieszczać na liście, skoro jednak odnowiona GTA V, TLoU czy Halo jest na listach to tutaj dałem. I tak sporo odsiałem.

The Settlers Online - biję się w pierś, mój błąd. Nie sądziłem, że Ubisoft tak potraktuje tę serię, że zrobi z niej
@OSH1980: nie, po prostu jest burdel z datami wydania gier. Część serwisów podaje jako daty wydania daty z gog czy steama, a nie kiedy gra została pierwszy raz wydana. Jeszcze raz przesiałem listę i tych gier nie powinno na niej być:

1. Command H.Q.
2. Fantasy General
3. Across the Rhine
4. Stronghold
5. The Settlers Online
6. Seven Cities of Gold: Commemorative Edition
7. Sword of the Samurai
8. Shadow
@Lisaros: IMHO StarCraft2 zdominowal rynek RTSow. W sumie od czasu SCBW wszystkie firmy podazaja za Blizzardem i z Warcraftem3 jeszcze kilka gier konkurowalo to SC2 nie mial juz prawie zadnej konkurencji. A ze gra jest jaka jest - i Blizzard zmarnowal szanse praktycznie likwidujac "customowe" mapy (np. dota byla mapa do wc3) to znaczenie gry jak i gatunku podupadlo.
@Lisaros: Nie obraź się, ale ta Twoja lista "co trzeba wykreslić" z listy głównej też nie jest pełna, chociażby Spellforce, Disciples III. Czyli de facto wyszło kilkanaście rimejków i reedycji, bieda, lipa z miodem. A odpowiedź jest prosta, konsolizacja gier, na padzie słabo się gra w strategie w czasie rzeczywistym, a w dzisiejszych czasach podobno nieopłacalne jest robienie przeciętnych gier (tj. nie AAA z X mln $ na kampanie marketingowe) które
@JanuszTypowyMolibdenowy: listy są po to, by o nich rozmawiać, gdzie tu się obrażać :) Reedycje i dodatki też wymagają pracy, a tworzone są, bo ludzie nadal chcą w nie grać, chcą grać w strategie. Nie sądzę, że te ostanie są bliskie zniknięcia z rynku, ciągle pojawiają się ciekawe pozycje. Ale masz rację - konsolizacja gier mocno dała się odczuć. W dodatku marketingowo też jest źle. Spojrzałem ile tytułów pojawiło się w