Wpis z mikrobloga

Jak wygląda zderzenie dwóch czarnych dziur? Zdecydowanie ciekawie, jeśli w tle mamy jakiś jasny obiekt, na przykład Drogę Mleczną! Zespół SXS przedstawił symulacje, w jaki sposób układ dwóch zlewających się czarnych dziur odkształca obraz znajdujący się za nimi. Jeśli ktoś nie pamięta, pole grawitacyjne odgina tor promieni światła, a czarne dziury mają baaardzo silne pole grawitacyjne w okolicy horyzontu zdarzeń. Na poniższym filmie zobaczycie, jak dla obserwatora na Ziemi wyglądałaby Droga Mleczna, gdyby na jej tle zaczęły scalać się dwie supermasywne czarne dziury. Ten okrąg zniekształconego obrazu nazywa się Pierścieniem Einsteina, jakby ktoś chciał więcej poczytać :).

Źródło

#ciekawostki #czarnedziury #astronomia #symulacje #kosmos #nauka
Al_Ganonim - Jak wygląda zderzenie dwóch czarnych dziur? Zdecydowanie ciekawie, jeśli...
  • 91
Ciekawe ile taki spektakl by trwał.


@Migfirefox: jak znam kosmos to w #!$%@? ;)

zależy gdzie jesteś. Z punktu widzenia czarnej dziury, nieskończoność.


@aaandrzeeey: odwrotnie kolego :D. Z naszego punktu widzenia nieskończoność, z punktu widzenia czarnej dziury z normalną prędkością. To z naszego punktu widzenia obiekt wpadający do czarnej dziury przekracza horyzont zdarzeń co skutkuje tym, że widzimy jakby jego czas się zatrzymał. Z jego perspektywy po przekroczeniu horyzontu zdarzeń
@podstawiony: no właśnie to jest horyzont zdarzeń. Nie dociera to światło które go przekroczyło. Lecąc w kierunku czarnej dziury obiekt przyśpiesza - ale będąc pod wpływem coraz większej grawitacji z naszej perspektywy jego czas zwalnia, aż w końcu jego czas zatrzymuje się (z naszego punktu widzenia) kiedy osiąga horyzont zdarzeń. Z jego perspektywy przekracza horyzont zdarzeń i się #!$%@?, ale my tego nigdy nie zobaczymy bo z naszej perspektywy zatrzymał się
@Szym-s: Podchodząc do problemu inaczej:

Jeżeli masz dwóch bliźniaków.

I jednego wyślesz w okolice horyzontu zdarzeń czarnej dziury.

To względem tego, który został na ziemi jego czas przestanie płynąć.

Tzn. ten na ziemi się zestarzeje a ten na granicy czarnej dziury nie.
@aaandrzeeey: tak :D a względem tego który jest na horyzoncie zdarzeń jego czas wcale się nie zatrzymał (ba nawet nie zwolnił) tylko zostaje normalnie #!$%@? z normalną prędkością, ale za to dzieje się odwrotność po drugiej stronie - czas bliźniaka który został na ziemi ogromnie przyspiesza względem tego będącego na horyzoncie :D. Czarne dziury to #!$%@? obiekty :)
tylko zostaje normalnie #!$%@? z normalną prędkością


@Szym-s: pewnie tak, chociaż tak na serio to nie wiemy co tam się dzieje. Bo nic stamtąd nie wraca.

Hawking ostatnio rzucił ciekawą teorię. Poszukaj. Chodzi o czas istnienia czarnych dziur, oraz to co może z nich powstać.