Wpis z mikrobloga

Jak wygląda zderzenie dwóch czarnych dziur? Zdecydowanie ciekawie, jeśli w tle mamy jakiś jasny obiekt, na przykład Drogę Mleczną! Zespół SXS przedstawił symulacje, w jaki sposób układ dwóch zlewających się czarnych dziur odkształca obraz znajdujący się za nimi. Jeśli ktoś nie pamięta, pole grawitacyjne odgina tor promieni światła, a czarne dziury mają baaardzo silne pole grawitacyjne w okolicy horyzontu zdarzeń. Na poniższym filmie zobaczycie, jak dla obserwatora na Ziemi wyglądałaby Droga Mleczna, gdyby na jej tle zaczęły scalać się dwie supermasywne czarne dziury. Ten okrąg zniekształconego obrazu nazywa się Pierścieniem Einsteina, jakby ktoś chciał więcej poczytać :).

Źródło

#ciekawostki #czarnedziury #astronomia #symulacje #kosmos #nauka
Al_Ganonim - Jak wygląda zderzenie dwóch czarnych dziur? Zdecydowanie ciekawie, jeśli...

źródło: comment_t1IsOjNBhM4MeuyAp6NAHQCeJEIpH4oN.jpg

Pobierz
  • 91
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@szymi9191: Nie oglądałem ;). Nie wiem co się dokładnie dzieje z obiektem wpadającym do czarnej dziury :D. Można jedynie się domyślać. Ale jeśli jest tam tak silna grawitacja, że blokuje światło i wręcz zapętla czasoprzestrzeń to moim subiektywnym zdaniem obiekt ulega destrukcji - rozbiciu na kawałeczki na poziomie atomowym ;)
  • Odpowiedz
Ale jeśli jest tam tak silna grawitacja, że blokuje światło i wręcz zapętla czasoprzestrzeń to moim subiektywnym zdaniem obiekt ulega destrukcji - rozbiciu na kawałeczki na poziomie atomowym ;)


@Szym-s: ogólnie chodzi o prostą zasadę, że nóżki są przyciągane (znacznie) bardziej od główki - więc się odrywają... To tyle na poziomie makro. Ale co się dzieje, gdy różnicowa grawitacja przewyższa oddziaływania "na poziomie atomowym" - nie wie nikt ;)
  • Odpowiedz
@Al_Ganonim: 1. czy wiadomo co przy takim zderzeniu się dzieje z komodą znajdującą się w czarnej dziurze?

2. w jaki sposób mniejsza czarna dziura przechodzi przez większą po kilka razy skoro czarna dziura ma tak silną grawitację, że nie przepuszcza nawet światła? Mniejsza czarna dziura jest szybsza niż światło?
  • Odpowiedz
@Fox_Murder: Fizycznie masz na mysli zdjecie itp? Tak to nie, i to z co najmneij dwóch powodów. Czarna dziura z definicji nie świeci* i do tego jest raczej niewielkich rozmiarów, więc hipotetycznego czarnego punktu też nie zobaczymy.

*ale świeci gaz, gwiazdy itp które spadają na nią.
  • Odpowiedz
@Nuuk: ale akurat tutaj w gre wchodzi inne zjawisko, jesli chodzi o Slonce... Lepszy przyklad, to ze mozna zaobserwowac gwiazde, jakby byla tuz obok ksiezyca, kiedy fizycznie jest za nim, bo pole grawitacyjne zagina swiatlo.
  • Odpowiedz