Wpis z mikrobloga

Jak wygląda zderzenie dwóch czarnych dziur? Zdecydowanie ciekawie, jeśli w tle mamy jakiś jasny obiekt, na przykład Drogę Mleczną! Zespół SXS przedstawił symulacje, w jaki sposób układ dwóch zlewających się czarnych dziur odkształca obraz znajdujący się za nimi. Jeśli ktoś nie pamięta, pole grawitacyjne odgina tor promieni światła, a czarne dziury mają baaardzo silne pole grawitacyjne w okolicy horyzontu zdarzeń. Na poniższym filmie zobaczycie, jak dla obserwatora na Ziemi wyglądałaby Droga Mleczna, gdyby na jej tle zaczęły scalać się dwie supermasywne czarne dziury. Ten okrąg zniekształconego obrazu nazywa się Pierścieniem Einsteina, jakby ktoś chciał więcej poczytać :).

Źródło

#ciekawostki #czarnedziury #astronomia #symulacje #kosmos #nauka
Al_Ganonim - Jak wygląda zderzenie dwóch czarnych dziur? Zdecydowanie ciekawie, jeśli...

źródło: comment_t1IsOjNBhM4MeuyAp6NAHQCeJEIpH4oN.jpg

Pobierz
  • 91
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Benti: Jeśli znalazł byś się blisko obiektu o gigantycznej grawitacji dla Ciebie czas płyną by normalnie ale dla osoby obserwującej Cię z większej odległości nie poruszałbyś się.
  • Odpowiedz
@zonbat: To jest efekt opadania materii przez dysk akrecyjny na czarną dziurę. W symulacji grupy SXS zaprezentowano jedynie deformację obrazu tła, którą można by zaobserwować w przypadku dwóch zlewających się czarnych dziur.

@Molotov: Mógłbyś ją jak najbardziej obejść dookoła.

@stoprocent:
  • Odpowiedz
@StaryAFC: czarne dziury nie istnieją, nie mam w zwyczaju czytać jakieś mity, ala o bogu, o zmartwychwstaniu i tym bardziej o czarnych dziurach ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Al_Ganonim: Dlaczego jakiś obiekt może wpaść do czarnej dziury, skoro dla obserwatora na zewnątrz CD dylatacja czasu (gamma) na promieniu Schwarzschilda jest równa nieskończoność? Niebardzo to rozumiem.
  • Odpowiedz
@Menorzinho: Z punktu widzenia obiektu wpadającego, czas biegnie normalnie w jego otoczeniu. Zależnie od wyboru mapy (tu: metryka Schwarzschilda) otrzymuje się różne matematyczne modele postrzegania reszty Wszechświata. Niemniej materia wpada do czarnych dziur, skoro my obserwujemy tego efekty (na przykład istnienie supermasywnych czarnych dziur).
  • Odpowiedz
@Al_Ganonim: Ściśle rzecz biorąc, to koledze @Kalan chyba chodziło trochę o co innego, ale takie coś też kiedyś zrobiłem (tylko trzeba sobie samemu skompilować, bo nie mam chyba nigdzie gotowca). Tyle tylko, że symulator idzie trochę na skróty, a to przeprowadza pełen raytracing piksel po pikselu, co trwa długo (ale za to pozwala też na symulowanie rotującej czarnej dziury).
  • Odpowiedz