Wszystko
Najnowsze
Archiwum
https://openwrt.org/docs/guide-user/network/wifi/mesh/802-11s?s[]=uci&s[]=7
Lepszym rozwiązaniem jest 802.11r (roaming):
https://openwrt.org/docs/guide-user/network/wifi/roaming
Lepszym rozwiązaniem jest 802.11r (roaming):
https://openwrt.org/docs/guide-user/network/wifi/roaming
@wiecejszatana: na Openwrt działa bez problemu (a przynajmniej na wszystkim, czego próbowałem, od 150Mbit staruszków 2.4, do 3000 wifi6) 802.1r czyli wifi fast roaming.
Na współczesnych obecnych Openwrt nawet nie trzeba niczego instalować, zmieniać wpad-mini na wpad (full), wszystko jest gotowe, tylko włączyć i wpisać obility domain (na wszystkich ap to samo) I station ID (na każdym inny) i gotowe
Na współczesnych obecnych Openwrt nawet nie trzeba niczego instalować, zmieniać wpad-mini na wpad (full), wszystko jest gotowe, tylko włączyć i wpisać obility domain (na wszystkich ap to samo) I station ID (na każdym inny) i gotowe
Jak bardzo znacząca jest różnica między 2.4 a 5 GHz? Cały czas jeżdżę na 2.4, router ma chyba z 10 lat i tak sobie śmiga i w sumie nie narzekam, ale może warto by było zmienić ten router na 5 GHz? Jak to u was jest?
#router #wifi #komputery #pytaniedoeksperta
#router #wifi #komputery #pytaniedoeksperta
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
@Mega_Smieszek: u mnie na przykładzie Steama to wzrost 37 MB/s -> 65 MB/s (po kablu ~70 MB/s).
- 2
ICM UW (i ci dwaj goście) robią międzynarodową robotę w HPC (high-performance computing).
Pozdrowienia z SC25 w St. Louis, gdzie świętowali Dzień Niepodległości.
https://x.com/ICM_UW/status/1988560864480280907
https://www.tiktok.com/@dctekkie Polecam tu zajrzeć. Masa edukacyjnych filmików o sieciach, HPC i eventach. Relacja z SC25 która zakończyła się dzisiaj.
Pozdrowienia z SC25 w St. Louis, gdzie świętowali Dzień Niepodległości.
https://x.com/ICM_UW/status/1988560864480280907
https://www.tiktok.com/@dctekkie Polecam tu zajrzeć. Masa edukacyjnych filmików o sieciach, HPC i eventach. Relacja z SC25 która zakończyła się dzisiaj.

- 0
Ja w nawiązaniu do mojego poprzedniego wpisu: https://wykop.pl/wpis/83952525/ma-ktos-pomysl-co-to-moze-byc-nie-mam-nagle-intern
Zrobiłem tak jak @Aramil polecił i pomogło, tzn. odpalam cmd jako administrator i wklepuje
Zrobiłem tak jak @Aramil polecił i pomogło, tzn. odpalam cmd jako administrator i wklepuje
netsh int ip reset
ipconfigMa ktoś pomyśl co to może być? Nie mam nagle internetu na Windows 10. Od strony routera wszystko sprawne, próbowałem po kablu podłączyć inny komp i jest, wifi też działa na telefonie. Tylko nagle pc przestał mieć internetu, ani po kablu ani po wifi i nie wiem szczerze
@turbine: mało elegancko, ale dodaj sobie bat do uruchamiania systemu
konto usunięte via Wykop
- 0
@turbine:
No to trzeba zlokalizować co psuje Ci ustawienia.
Skopiuj sobie wyniki "route print" oraz "ipconfig" przed resetem gdy działa i porównaj z wynikami po resecie gdy przestanie. Zobacz też która z komend dokładnie pomaga:
- jeśli robi to netsh to z dużym prawdopodobieństwem masz jakiegoś klienta VPN czy inne Hamachi, który psuje trasy przez nieprawidłową konfigurację
- jeśli pomaga zestaw release/renew to coś mataczy z ustawieniami interfejsu (masz jakieś
No to trzeba zlokalizować co psuje Ci ustawienia.
Skopiuj sobie wyniki "route print" oraz "ipconfig" przed resetem gdy działa i porównaj z wynikami po resecie gdy przestanie. Zobacz też która z komend dokładnie pomaga:
- jeśli robi to netsh to z dużym prawdopodobieństwem masz jakiegoś klienta VPN czy inne Hamachi, który psuje trasy przez nieprawidłową konfigurację
- jeśli pomaga zestaw release/renew to coś mataczy z ustawieniami interfejsu (masz jakieś
Mirasy, WiFi 6 jest tolerowane przez większość urządzeń inteligentnych? Zobaczą one sieć w 2,4 Ghz i dadzą rade z WPA3?
WPA3 niby jest od 2018 roku więc no powinny niby
#wifi #siecikomputerowe #homeassistant #tuya #omada
WPA3 niby jest od 2018 roku więc no powinny niby
#wifi #siecikomputerowe #homeassistant #tuya #omada
- 4
O-ho, odpowiadam: nie
Jednak odrębna sieć IoT na 2,4 Ghz i WPA2 musi być
Jednak odrębna sieć IoT na 2,4 Ghz i WPA2 musi być
@Saeglopur: dopowiem - znakomita większość urządzeń IoT obsługuje max standard 802.11n na 2.4 GHz.
Polecam wydzielenie osobnego VLANu dla IoT z włączeniem client isolation. Opcja dla ambitnych: uruchomienie osobnego VLANu NoT, gdzie, oprócz client isolation, odcięte jest również wyjście na świat - wycinasz sobie w ten sposób dostęp do internetu dla urządzeń, którym jest on zbędny do działania, zamykasz potencjalne źródła ataków i wszelką komunikację "z bazą".
Polecam wydzielenie osobnego VLANu dla IoT z włączeniem client isolation. Opcja dla ambitnych: uruchomienie osobnego VLANu NoT, gdzie, oprócz client isolation, odcięte jest również wyjście na świat - wycinasz sobie w ten sposób dostęp do internetu dla urządzeń, którym jest on zbędny do działania, zamykasz potencjalne źródła ataków i wszelką komunikację "z bazą".
- 0
Mirkowie, mam problem natury sieciowej.
Zasięg mojego chałupniczego WiFi jest dosyć słaby w moim pokoju i często zrywa połączenie na urządzeniach mobilnych. Router (a w zasadzie modem Orange) mam w salonie. W pokoju mam tylko poprowadzony kabel ethernet z salonu (modemu) do komputera.
Czy taki mesh extender nada się do "rozprowadzenia" sygnału w moim pokoju?
https://www.tp-link.com/pl/home-networking/deco/deco-m4/
#komputery #siecikomputerowe #wifi
Zasięg mojego chałupniczego WiFi jest dosyć słaby w moim pokoju i często zrywa połączenie na urządzeniach mobilnych. Router (a w zasadzie modem Orange) mam w salonie. W pokoju mam tylko poprowadzony kabel ethernet z salonu (modemu) do komputera.
Czy taki mesh extender nada się do "rozprowadzenia" sygnału w moim pokoju?
https://www.tp-link.com/pl/home-networking/deco/deco-m4/
#komputery #siecikomputerowe #wifi
wtedy jednak nie masz płynnego przełączania i telefon będzie się trzymał słabego sygnału aż do zerwania
@gentooman: To nie jest do konca prawda, wez pod uwage ze teraz kazdy nowy telefon ma swoje "lokalne" mechanizmy steeringowe i w tym przypadku sam sie przelaczy do lepszego sygnalu.
@Pawliko: Różnie z tym bywa i czasem nawet z k/v/r się dziwnie zachowują.
- 0
Potrzebuje dostępu do WiFi na odległość 20m. Pomyślałem, że rozwiążę to w ten sposób, że podłączę Kablem do switcha jakiś Wzmacniacz WiFI i postawię go przy oknie. 20M około stoi cienka blaszana budka w której potrzebny jest mi dostęp do sieci, po drodze nie ma żadnych przeszkód.
Czy jakiś wzmacniacz do 100zł zda egzamin w tym wypadku i sięgnie sygnał? Może ktoś miał podobne rozwiązanie u siebie i mógłby coś polecić lub
Czy jakiś wzmacniacz do 100zł zda egzamin w tym wypadku i sięgnie sygnał? Może ktoś miał podobne rozwiązanie u siebie i mógłby coś polecić lub
źródło: wifiextender
Pobierzcienka blaszana budka
Puszka Faradaya. Machający papież.
20m to nie problem, pewnie i więcej poleci. Ale blaszana budka grubo wytłumi sygnał i raczej pomyślał bym jak przez ścianę przeprowadzić sygnał kablem. Ogólnie plan jaki przedstawiłeś ma szanse zadziałać ale blacha to blacha. Ewentualnie załozył bym 2AP po dwóch stronach blaszanej ściany.
cześć, szukam czegoś co pozwoli mi korzystać z wifi w garażu zbudowanym z płyt warstwowych obok domu(10m). Jak stoje przy drzwiach to bez problemu mogę korzystać z wifi, natomiast idąc w głąb garażu brak wifi oraz sieci komórkowej. Jest coś co zwiększy siłę tego sygnału? Docelowo w garażu chcę mieć gaming room więc fajnie jakby nie było lagow
#repeterwifi #wifi #kiciochpyta #informatyka
#repeterwifi #wifi #kiciochpyta #informatyka
@FrancescoKemp: to coś to się nazywa kabel
@FrancescoKemp: RJ45 to wtyczka. Ty potrzebujesz kabla, Cat5e wystarczy, musi być zewnętrzny, najlepiej żelowany. Można zakopać, można powiesić. A i najlepiej końce uzbrajać nie we wtyk RJ45, a keystonem albo gniazdkiem, choćby natynkowym. I końcowe połączenie robić krótkim elastycznym przewodem, te kable zewnętrzne sztywne są.
- 0
Hej, mam problem.
Otóż zakupiłem router do modemu Play (łączy się po kablu, TP-link BE3600). Skonfigurowałem i Internet po wifi działa, ale nie na wszystkich urządzeniach. Na lapku Lenovo Thinkpad- działa, na Smartphonie Oneplus Nord 4 działa, ale na smartfonach motoroli nie. Mam 4 urządzenia z motoroli i na żadnym internet nie działa. Telefony łączą się z siecią WiFi, ale nie mają dostępu do internetu. Wie ktoś co może być przyczyną? Telefony
Otóż zakupiłem router do modemu Play (łączy się po kablu, TP-link BE3600). Skonfigurowałem i Internet po wifi działa, ale nie na wszystkich urządzeniach. Na lapku Lenovo Thinkpad- działa, na Smartphonie Oneplus Nord 4 działa, ale na smartfonach motoroli nie. Mam 4 urządzenia z motoroli i na żadnym internet nie działa. Telefony łączą się z siecią WiFi, ale nie mają dostępu do internetu. Wie ktoś co może być przyczyną? Telefony
- 0
Oj, ciężkie pytanie, bo jeśli chodzi o routery nie znam się xD Możesz wyjaśnić?
- 0
@Rudz1elec: Odłączyłem 1 z routerów i problem się rozwiązał. Nie wiem, czy to będzie wina kabla, czy też konfiguracji routera, ale jak na razie internet działa
- 2
Mam sobie nowego MacBooka Pro M4 – komputer za ponad 10k, który według Apple „po prostu działa... no więc nie działa
Okazało się, że Wi-Fi 5 GHz przestaje działać, gdy router ma ustawione kanał = auto i szerokość pasma = auto.
Sieć niby widzi, niby się łączy, ale transfery dramatyczne / zrywa połączenie.
Dopiero jak ustawiłem ręcznie kanał i szerokość (np. 40 MHz, kanał 48), to nagle cud – wszystko
Okazało się, że Wi-Fi 5 GHz przestaje działać, gdy router ma ustawione kanał = auto i szerokość pasma = auto.
Sieć niby widzi, niby się łączy, ale transfery dramatyczne / zrywa połączenie.
Dopiero jak ustawiłem ręcznie kanał i szerokość (np. 40 MHz, kanał 48), to nagle cud – wszystko
@ethize to w innych miejscach też masz ten problem? To już byłby grubszy temat, bo wskazuje na potencjalny problem z twoim laptopem. Normalnie powinno działać i na auto.
- 1
@alWdIjJpz18nHw nie wiem, bo to nowy, ale spodziewam się że w innych miejscach też mogą być dynamiczne kanały
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
@kebab_z_kota jak kupujesz leżak magazynowy za połowę ceny to masz stare standardy. Już dawno się nie spotkałem aby w nowym sprzęcie było coś poniżej 1000base.
- 1
#wifi #internet #komputery #siecikomputerowe #it #pracait
Szukam routera do 1000zł na mieszkanie 80m, nie chce sie bawic w żadne AP i wzmacniacze. Zależy mi zeby byl już przygotowany do obsługi WiFi 7, chce zrobić kilka sieci WiFi ktore będą od siebie niezależne, wręcz nie będą miały do siebie dostępu. Dodatkowo chciałbym zeby mial dużo możliwości konfiguracji, jakies VPN itd.
Odkąd
Szukam routera do 1000zł na mieszkanie 80m, nie chce sie bawic w żadne AP i wzmacniacze. Zależy mi zeby byl już przygotowany do obsługi WiFi 7, chce zrobić kilka sieci WiFi ktore będą od siebie niezależne, wręcz nie będą miały do siebie dostępu. Dodatkowo chciałbym zeby mial dużo możliwości konfiguracji, jakies VPN itd.
Odkąd
@Hmrogrz:
Dlatego sie kupuje gatewaya bez wifi, chowa się tam gdzie go nie widać a na suficie montuje APki zasilane po PoE
ale brzydki
Dlatego sie kupuje gatewaya bez wifi, chowa się tam gdzie go nie widać a na suficie montuje APki zasilane po PoE
- 0
@gentooman: mam dwupokojowe mieszkanie, montowanie APek to by był przerost formy nad treścią jak mi jeden router obejmie całą chatę. Ogólnie jest szansa że to co stoi najbliżej routera podepnę kablem, natomiast póki co na jakimś nędznym routerze z vectry na wifi mi wszystko śmiga więc nie widzę powodu żeby wiercić w ścianach dla zwiększenia akceptowalnej stabilności. W przyszłym roku jakoś planuje większy remont i zakupy, ale póki co WiFi
@Qwertyasdf123: No to pomóc może chyba tylko wyburzenie ściany, przeniesienia routera, albo mesh
- 0
@odysjestem: @Gawith_Apricot ok dziekuje za info, pozdrawiam.
Chcę mamie zrobić dostęp do starszego TV z telefonu, aby mogła sobie przesyłać Netflixa czy inne apki na ekran.
Sam mam Chromecasta, jestem zadowolony,, ale ja mam sieć WiFI. Ona nie ma, tylko transmisja danych z sieci.
Czy normalnie pójdzie?
#chromecast #wifi #internet #telewizja #tv
Sam mam Chromecasta, jestem zadowolony,, ale ja mam sieć WiFI. Ona nie ma, tylko transmisja danych z sieci.
Czy normalnie pójdzie?
#chromecast #wifi #internet #telewizja #tv
@SgtPepper1942: Niby tak, ale jak będzie z tym telefonem śmigać po mieście z włączonym cały czas "hotspotem" to tak średnio, nie wiem jak to bardzo wpływa na pobór energii.
- 0
@dktr No to sobie to wyłączy a w domu włączy. Wydaje się okej.
- 1837
Mózg tak ugotowany, że postanowiłem się podzielić. Ustawiłem sobie kiedyś dla beki w bloku w Sosnowcu nazwę sieci wifi jak na obrazku, tj. Częstochowa oddalona o jakieś 60 km.
Dziś jak mnie nie było, pisze do mnie Somsiąd, że jest akcja - policja chodzi od mieszkania do mieszkania i szuka czyja to sieć i prosi żeby mieszkańców nie straszyć. Okazało się, że jakaś madka zadzwoniła na policję, że jej bombelki napromieniowuje 5G.
Dziś jak mnie nie było, pisze do mnie Somsiąd, że jest akcja - policja chodzi od mieszkania do mieszkania i szuka czyja to sieć i prosi żeby mieszkańców nie straszyć. Okazało się, że jakaś madka zadzwoniła na policję, że jej bombelki napromieniowuje 5G.
źródło: Zdjęcie z biblioteki
Pobierz- 0
Mam pytanie odnośnie #accesspoint do domu. Muszę kupić dwa, mam na sufitach wyjścia ethernetowe, po jednym na każde piętro. Dwa pytania:
1. Czy jak kupię po prostu jakiegoś AP #tplink albo #ubiquiti w jakimś #mediaexpert w okolicach 3-4 stów to powinno działać z dowolnym routerem który mi zainstaluje operator czy to jest jakiś bardziej skomplikowany temat i się trzeba bawić w jakieś sterowniki czy
1. Czy jak kupię po prostu jakiegoś AP #tplink albo #ubiquiti w jakimś #mediaexpert w okolicach 3-4 stów to powinno działać z dowolnym routerem który mi zainstaluje operator czy to jest jakiś bardziej skomplikowany temat i się trzeba bawić w jakieś sterowniki czy
@lab_rat:
1. AP podpinasz pod jakiś swój router (pewnie razem z modułem POE żeby AP zasilić) i konfigurujesz WIFI i tyle. Jak wspominasz o Ubiquiti i TP-Link (Omada pewnie) to możesz potrzebować zainstalować aplikacje na komputerze/serwerze żeby skonfigurować APki, ale później nie będzie raczej potrzebny do działania a jedynie konfiguracji.
2. Zasięg zależy przede wszystkim od tego z czego jest dom bo w zależności od materiału penetracja sygnału będzie inna,
1. AP podpinasz pod jakiś swój router (pewnie razem z modułem POE żeby AP zasilić) i konfigurujesz WIFI i tyle. Jak wspominasz o Ubiquiti i TP-Link (Omada pewnie) to możesz potrzebować zainstalować aplikacje na komputerze/serwerze żeby skonfigurować APki, ale później nie będzie raczej potrzebny do działania a jedynie konfiguracji.
2. Zasięg zależy przede wszystkim od tego z czego jest dom bo w zależności od materiału penetracja sygnału będzie inna,
- 0
@Immortale: Super, dzięki wielkie za wyjaśnienie
Wpadł mi w ręce uszkodzony repeater WiFi Rebel KOM1031. Jak się okazało, przetwornica się spaliła (oba zielone kondensatory wywalone, pcb ujarane) ale sama płytka z elektroniką wygląda na nieuszkodzoną, nie widać śladów przypalenia. PCB ma oznaczenie "XY1200AC-7620A REV:2.0" i nigdzie nie mogę znaleźć jej schematów ani informacji o napięciu, na jakim działa. ChatGPT i Copilot twierdzą, że najprawdopodobniej jest to 3.3V lub 5V. Płytka ma dodatkowo wyprowadzone piny szeregowe (vcc, gnd, tx
źródło: IMG20251005153005
PobierzCB ma oznaczenie "XY1200AC-7620A REV:2.0" i nigdzie nie mogę znaleźć jej schematów
@PEPE_Le_Sfont: bo tego się tak nie szuka. Datasheetów ukłądów siedzących na PCB poszukaj i będzie wszystko jak na tacy.
5
Dobre WiFi w PKP dlaczego to nie jest łatwe i kiedy będzie lepiej?

W pociągach PKP Intercity zaczął się pojawiać szybki i stabilny internet dla pasażerów. Wkrótce będzie go więcej. Jest unikatowy i co ważne działający już pomysł na dobre WiFi w pociągach.
z- 12
- #
- #
- #
- #
- #
#wifi
Czy moge tak skonfigurować router wifi aby wzmacniał sygnał sieci wifi z innego routera wifi ? Siedzę w takim miejscu gdzie jest słąby zasięg i chcę drugim routerem go wzmocnić ? Jest taka możliwość ?
Czy moge tak skonfigurować router wifi aby wzmacniał sygnał sieci wifi z innego routera wifi ? Siedzę w takim miejscu gdzie jest słąby zasięg i chcę drugim routerem go wzmocnić ? Jest taka możliwość ?
@Tomek_Gda: koszt mniejszy, problem ten sam: skąd ten repeater ma wziąć lepszy sygnał? Skoro ty odbierasz zły, to on będzie też odbierał zły i dalej będzie to działało jak kupa.
Żeby to miało choć szansę na powodzenie, musiałbyś ten repeater postawić gdzieś w pół drogi, gdzie jeszcze jest dobry odbiór pierwotnego sygnału, a skąd Ty będziesz dobrze słyszał ten repeater. Ale nawet wtedy to jest kiepskie rozwiązanie, bo repeatery to
Żeby to miało choć szansę na powodzenie, musiałbyś ten repeater postawić gdzieś w pół drogi, gdzie jeszcze jest dobry odbiór pierwotnego sygnału, a skąd Ty będziesz dobrze słyszał ten repeater. Ale nawet wtedy to jest kiepskie rozwiązanie, bo repeatery to
@Tomek_Gda: Nie ma czegoś takiego jak wzmacniacz wifi. Są tylko repeatery które odbierają sieć i tworzą nową z taką samą nazwą i bridgują ruch. Zazwyczaj z marnym efektem. Najlepiej jest dołożyć kolejny AP/router w trybie AP połączony z głównym routerem skrętką


























Ma ktoś do polecania jakis router o podbnych parametrach jak ten tenda? Do funboxa mam swiatłowód, wiec najlepiej zeby ten nowy router tez obslugiwał te najszybsze prędkości, żeby było wifi, i możliwość puszczenia internetu po ethernet. Zasięg też raczej
@turbine: I to jeszcze za 100zł. Powodzenia. Radia w Funboxie są zdecydowanie lepsze od wszystkiego w tym i znacznie większym budżecie.
Komentarz usunięty przez autora