• 4
Czytałem i oglądałem wszystkie wywiady, na które trafiłem i jestem całkowicie zafascynowany Stanisławem Lemem. Nie przeczytałem żadnej książki... W młodości musiałem trafić na coś trudnego i nie przebrnąłem. Książek czytam sporo, temat dla mnie fascynujący, muszę to zmienić. Poprowadzcie, od czego zacząć przygodę z Lemem. #czytajzwykopem #ksiazki#ksiazki #lem
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@K_25:

Lem to jest głównie hard sci-fi więc musisz pogodzić się z faktem, że próg wejścia jest wysoki, jego książki to nie są space opery w stylu "Star Wars"/"Star Trek", więc narzut akcji przeniesiony jest raczej na filozofie/rozmyślania oraz długie techniczne wywody. Lem to był miłośnik nauki i w jego książkach wyraźnie to widać.

Kup sobie zbiór opowiadań "Opowieści o pilocie Pirxcie" i zacznij od "Rozprawy". Jest to chyba najbardziej
  • Odpowiedz
- (...) powiedz mi, czy... wierzysz w Boga?

Spojrzał na mnie bystro.

- Co ty? Kto wierzy jeszcze dziś...

W jego oczach tlał niepokój.

- To nie jest takie proste - powiedziałem umyślnie lekkim tonem - bo nie chodzi o tradycyjnego Boga ziemskich wierzeń. Nie jestem religiologiem i może niczego nie wymyśliłem, ale nie wiesz przypadkiem, czy istniała kiedyś wiara w Boga... ułomnego?

- Ułomnego? - powtórzył, unosząc brwi. - Jak to
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

nie nagrywa ktoś może audycji polskiego radia w której w dni robocze czytają fragmenty
#audiobook ? Dziś była 17 część #solaris od #lem i jak mało który audiobook mi się to spodobało zarówno treść jak i sposób czytania. #polskieradio szperałem na stronach ale coś tej audycji nie mogę znaleźć nagranej...
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Singularity00: na wszelki wypadek - mogę ustawić takie nagrywanie, tylko podaj zakres czasowy. na własny użytek od lat nagrywam akademię rozrywki, to mogę do crona dodać jeszcze jeden wiersz :)
  • Odpowiedz
Eksperyment realności Solaris
Czy pamiętacie jeszcze fragment książki "Solaris" Lema, w którym Kelvin stwierdza realność wydarzeń na podstawie wyników pomiarów satelity, których jego mózg - zakładając, że wszystko byłoby obłąkańczą wizją - nie mógłby sfabrykować?
Także jestem teraz na tym fragmencie i zastanawiam się, czy taki eksperyment jest wiarygodny, jeśli Kelvin dopiero na koniec patrzy na otrzymane przez maszynę wyniki. Po wykonaniu wszystkich obliczeń jego mózg może po prostu 'wyobrazić sobie' wyniki,
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki i Mirabelki, przeczytałem dzisiaj "Kongres futurologiczny" Stanisława Lema. Połknąłem całość w jeden dzień niczym bohaterowie encyklopedie, cóż to była za jazda bez trzymanki! Bawiłem się świetnie, jedna z lepszych pozycji jaka wpadła w tym roku w moje ręce :)

Co polecacie w podobnym klimacie? (psychodela, tripy etc., nie musi byc #lem )

#czytajzwykopem #ksiazki #scifi #fantastyka
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

"Polowanie" - fragment nieznanego opowiadania Stanisława Lema
Przebiegł już chyba milę, a nawet się nie rozgrzał. Sosny rosły rzadziej. Wysokopienne, szły pionowo w górę, pod ostrym kątem do stoku nachylonego w półmrok, skąd dobiegał to cichszy, to głośniejszy szum strumienia. A może rzeki. Nie znał tej okolicy. Nie wiedział, dokąd biegnie. Biegł. Już od jakiegoś czasu nie dostrzegał na polankach ani czarniawych śladów ognisk, ani wdeptanych w trawę strzępów kolorowych opakowań, wiele
Lifelike - "Polowanie" - fragment nieznanego opowiadania Stanisława Lema
Przebiegł j...

źródło: comment_g1PVVAfdzz2Ze1PGHt2b8FWnGBYjZDsR.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
jestem po Solaris, Niezwyciężonym i w trakcie Kongresu Futurologicznego i tu się zrodziło pytanie po 50ciu stronach...

Czy reszta stron też będzie tak p------a? xD Coś pięknego
( ͡ ͜ʖ ͡)

#lem #scifi
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Ignasy: Napisałeś o trudach życia w taki sposób, że mnie zaintrygowałeś bo przecież gdzie tam trudy życia, skoro wszystko jest tak pięknie. Lem zadbał o to żebym dosyć długo myślał, że trudów życia nie ma a to sapanie zasiało takie ziarenko intrygi. Genialna książka.
  • Odpowiedz
14 listopada 2018 r. nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się pierwsze wydanie książki Stanisława Lema - "Diabeł i arcydzieło. Teksty przełomowe".
Nie jest łatwo zaprojektować tom, dający czytelnikowi pojęcie o poglądach Lema. Niezwykła różnorodność tematyczna eseistyki pisarza sprawia wrażenie, że znał się nieomal na wszystkim. "Diabeł i arcydzieło" to z pewnością książka o wymiarze i głębokości ujęcia, do których Lem przyzwyczaił nas w swych najwybitniejszych dziełach.
Jerzy Jarzębski, krytyk i historyk literatury
#
Lifelike - 14 listopada 2018 r. nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się pierwsze ...

źródło: comment_BkkCwTVVkoCSTVho4NjqB3Z2wpoNNN3V.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach