#lem #scifi #fantastyka
Wszystko
Najnowsze
Archiwum
389
10 rzeczy, których pewnie nie wiesz, o Stanisławie Lemie (a szkoda)

Próbował psylocybiny, popijał likier ziołowy w czasie długich sesji pisarskich, jego spotkania autorskie prowadzili astronauci... A tak w ogóle to nie urodził się 12 września (jak wszystkie portale dzisiaj piszą).
z- 163
- #
- #
- #
- #
- #
- #
#lem #scifi #fantastyka
0
Konkurs na nazwy planet – NameExoWorlds
IAU przydzieliła Polsce do nazwania układ BD+14 4559. Niech wykop zadecyduje!
z- 0
- #
- #
- #
Można przypuścić, że wszyscy ludzie mają >świadomość, lecz na ogół nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę.
Stanisław Lem – Okamgnienie
#czytajzwykopem #lem #ksiazka #kielce
źródło: comment_uEnVyIblbmUB4038iH3rDOMMkKpgR893.jpg
Pobierz- 2
„Niezwyciężony, krążownik drugiej klasy, największa jednostka, jaką dysponowała baza
w konstelacji Liry, szedł fotonowym ciągiem przez skrajny kwadrant gwiazdozbioru.”
„Niezwyciężony”, Stanisław Lem, 1964
Wydawnictwo:
źródło: comment_9ugGU2dX6EqN24zRg9nPulOK18LQW1CG.jpg
Pobierz- 1
- 7

- 0
Zdaje mi się, że jeszcze jakiś był...
@ostrzyjnoz:
Przecież to można sprawdzić na filmebie...
Wchodzisz na Lema i poniżej jest jego filmografia.
https://www.filmweb.pl/person/Stanis%C5%82aw+Lem-75583
Stan mój z owej chwili jest niezwykle trudny do opisania. Bynajmniej nie myślało mi się tak gładko ani tak jednoznacznie, jak to podaję. Każda krytyczna refleksja była jakby zanurzona w miodzie, spowijał ją paraliżująco jakiś kogel-mogel głupkowatego samozadowolenia, każda ociekała syropem dodatnich uczuć, duch mój zdawał się zapadać w najsłodszym z możliwych trzęsawisk, jakbym tonął w różanych alejkach i lukrach; siłą zmuszałem się do myślenia o tym, co
Co mnie uderza - autor z upodobaniem używa określenia "stos atomowy". Nie "reaktor", tylko właśnie "stos".
Czy "stos" to coś innego, niż "reaktor"?
Czy to tylko archaizm?
- 2
TYP: Uniwersalny Naprawczy
NAZWA: Terminus
RODZAJ
- 2
Kurde, czytałem to opowiadanie pewnie kilkadziesiąt razy.
I za każdym razem mam ciarki na plecach.
- 1
To jest majstersztyk, tylko, żeby to docenić - to trzeba wcześniej przeczytać resztę opowiadań o Pirxie.
Ten kontrast pomiędzy wielkimi marzeniami, a rzeczywistością, opis tego zdezelowanego statku... No i sam Terminus, odtwarza nagrania, które żyją...
BAJKI ROBOTÓW
Jak ocalał
źródło: comment_cUWJDjO78WKHSl4YdAmphVXs5hSwtLAK.jpg
Pobierz- 9
- 6
Tym razem wydarzenie odbędzie się w ramach Festiwalu Popkultury Confiction. LemCon łączy wątki popularyzatorskie i naukowe, konferencyjne i fanowskie, tworzące przestrzeń dialogu na temat twórczości słynnego na całym świecie krakowskiego fantasty. Na program składać się będą wykłady i prelekcje oraz dyskusje z zaproszonymi gośćmi.
Wydarzenie już w sobotę (17 sierpnia)
źródło: comment_cbSNIeZsFZDgsIR7tdhBr5sWeNoOdGRy.jpg
Pobierz- 1
- 0
0
LemCon 2019 - specjalne wydarzenie w dniu 98. urodzin Stanisława Lema

Jest to wydarzenie łączące wątki popularyzatorskie i naukowe, konferencyjne i fanowskie, tworzące przestrzeń dialogu na temat twórczości słynnego na całym świecie krakowskiego fantasty. LemCon odbędzie się w najbliższą sobotę (17.08) w ramach Festiwalu Popkultury Confiction w EXPO Kraków.
z- 0
- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 63
Uwielbiam starożytnych i ciężko mi wytłumaczyć dlaczego, bo mamy przecież naukę, która dochodzi do podobnych wniosków bez przednaukowego bagażu starożytnych, dokonał się też postęp w filozofii. [...] Współczesna myśl jest po prostu zbyt skomplikowana, by zgodnie z nią układać swoje życie.
@eoneon: Albo po prostu zazwyczaj nie próbuje odpowiadać na pytanie 'jak żyć?', pomijając wskrzeszoną za sprawą Modern Moral Philosophy etykę cnót.
Tylko arystotelejski eudaimonizm.
- 23
Pewnie masz rację, być może moja słabość do starożytnych to po prostu zakamuflowana skłonność do etyki cnót, nawet mój opis starożytnych prądów myślowych jest w ten deseń: z perspektywy podmiotu moralnego. Dawniej myślałem, że mam największe ciągoty do utylitaryzmu, ale to chyba nieprawda :).
Niemniej, taki Epikur to też np. jeden z pierwszych momentów, kiedy pojawia
źródło: comment_kOMzaAMQKbQ9JCSkPsDOrVedKBKbG3zC.jpg
Pobierz22
Lem. Życie nie z tej ziemi [słuchowisko]
![Lem. Życie nie z tej ziemi [słuchowisko]](https://wykop.pl/cdn/c3397993/link_87wblZ74L6kvNnLX1TT4z44ADZtGpzgq,w220h142.jpg)
Jak Lem przeżył Holocaust? Czy kiedykolwiek uwierzył w komunizm? O co chodziło w „Solaris” i dlaczego Andrzej Wajda w końcu nie zrealizował ekranizacji tej powieści? Gdzie i kiedy Lem spróbował narkotyków i jakie miał przy tym doznania? Jak w PRL wyglądał zakup samochodu, „New York Timesa”...?
z- 0
- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 5
- 3
Ja polecam "Eden", to trochę inny Lem, mniej filozoficzny, a bardziej takie typowe SF o Obcych, pierwszym kontakcie, eksploracji innej planety.
Akurat najbardziej mi ten tytuł "podszedł", a czytałem większość jego książek...
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/308211/eden
źródło: comment_q57VrzHpvnpTMlYXdCF4g8V0FT05Q7jg.jpg
Pobierz- 1
Stanowi los nieszczęsnych Ziemian
Zmuszonych mieć w miłosnej cenie
Metabolicznych ujścia przemian.
Litością zdjęty, Kosmos cały
Wyciąga do Was, ludzie, dłonie,
328
10 książek Lema za "zapłać ile chcesz"

Od 1 zł są dostępne już 3 ebooki, w tym Solaris. Im więcej płacimy tym więcej dostajemy.
z- 147
- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 10
- 2
- 1
Dzięki artrage większość książek teraz czytam na czytniku.























dajcie jakieś książki Lema po angielsku w formacie na kindla bo mi się sameu nie chce szukać
źródło: comment_XDtTfMpZaA1pr5eM2IlrrGNEBzyXrh8y.jpg
PobierzNie ma za co