Xylospongium – rzymski protoplasta papieru toaletowego

Xylospongium służył Rzymianom do oczyszczenia odbytu, Amerykanie uczynili z niego przyrząd do czyszczenia toalety.
Xylospongium lub tersorium, znany również jako gąbka na patyku, był higienicznym przyrządem wykorzystywane przez starożytnych Rzymian do wycierania odbytu z resztek kału, składający się z patyka (grecki: ξύλον, Xylon) i z gąbki morskiej (gr. σπόγγος, gąbki) zamocowanej na jednym jego końcu.
Tersorium było wspólne dla wszystkich osób korzystających z publicznych latryn. Aby wyczyścić gąbkę,
IMPERIUMROMANUM - Xylospongium – rzymski protoplasta papieru toaletowego

Xylospongiu...

źródło: Xylospongium – rzymski protoplasta papieru toaletowego

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • Doceń
Zaprezentowano urnę domkową sprzed 2600 lat odkrytą w Bożepolu Wielkim! Link do znaleziska:
https://wykop.pl/link/7785571/zaprezentowano-urne-domkowa-sprzed-2600-lat-odkryta-w-bozepolu-wielkim

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku po raz pierwszy zaprezentowało publicznie unikatową urnę domkową glinianą popielnicę w kształcie miniaturowego domu, odkrytą w miejscowości Bożepole Wielkie (woj. pomorskie). Zabytek datowany na wczesną epokę żelaza jest dopiero czwartym takim zabytkiem odkrytym od zakończenia II wojny światowej.

--------------------- WSPIERAJ I PRENUMERUJ ARCHEOLOGIĘ ŻYWĄ! ---------------------
ArcheologiaZywa - Zaprezentowano urnę domkową sprzed 2600 lat odkrytą w Bożepolu Wiel...

źródło: urna-inne

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Znalezisko - Kogo nazywano szmalcownikiem? (https://wykop.pl/link/7785563/kogo-nazywano-szmalcownikiem)

Polskie Państwo Podziemne to nie tylko karty pełne bohaterstwa i chwały. Jak każdy okres destabilizacji, wojna jest również czasem, który karmi najniższe instynkty. Wiele osób uległo w owym czasie pokusie łatwego zarobku, zmiany swojego statusu społecznego oraz fałszywemu poczuciu bezkarności.(...)

[...] Więcej jest w linku znaleziska.
Histmag - Znalezisko - Kogo nazywano szmalcownikiem? (https://wykop.pl/link/7785563/k...

źródło: biuletyn

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Maria Skłodowska-Curie w 1891 r. wyjechała z Królestwa Polskiego do Paryża, aby rozpocząć studia na Uniwersytecie Paryskim - w XIX wieku kobiety na ziemiach polskich nie mogły studiować.

Zdobyła doktorat, a w 1903 r. razem z mężem Pierre’em i Henrim Becquerelem otrzymała Nagrodę Nobla z fizyki. Ówczesne uprzedzenia próbowały ją blokować – w Londynie pozwolono przemawiać tylko Pierre’owi, a w 1911 r., gdy zdobyła drugiego Nobla (z chemii), francuska Akademia Nauk wciąż odmawiała
Ukiss - Maria Skłodowska-Curie w 1891 r. wyjechała z Królestwa Polskiego do Paryża, a...

źródło: Maria Skłodowska-Curie była pierwszą kobietą w historii, która otrzymała Nagrodę Nobla

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ImperatorPL: czego nie rozumiesz? Wtedy były słabe warunki, a ona i tak osiągnęła bardzo dużo. Teraz warunki mają idealne, a i tak muszą mieć dodatkowe ułatwienia i stypendia tylko dla kobiet, bo bez tego nic nie osiągną.
  • Odpowiedz
Ronald Koeman i Jan Urban, jako piłkarze, spotkali się na boisku w swoich barwach narodowych dwukrotnie.

19 listopada 1986, Amsterdam – Holandia 0:0 Polska (el. Euro 1988): Ronald Koeman rozpoczął mecz w podstawowym składzie Holandii (został zmieniony w przerwie, ok. 46. minuty). Jan Urban pojawił się na boisku w drugiej połowie (wszedł z ławki w 66. minucie). Obaj zagrali w tym meczu, ale nie jednocześnie – Koeman opuścił boisko zanim Urban się na
Salam-Abdul-Al-Stulejari - Ronald Koeman i Jan Urban, jako piłkarze, spotkali się na ...

źródło: temp_file3151594465450191285

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Skarb 5 tys. monet ukryty w płóciennej sakwie! (GALERIA) Link do znaleziska:
https://wykop.pl/link/7785403/skarb-5-tys-monet-ukryty-w-plociennej-sakwie-galeria

Do tego ciekawego odkrycia skarbu monet z XVII wieku doszło w Świerszczowie pod Hrubieszowem przez członka Hrubieszowskiego Stowarzyszenia Eksploracyjno- Historycznego „Grossus”.

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii - tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii - komentując ten post, bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!
Zwiadowca_Historii - Skarb 5 tys. monet ukryty w płóciennej sakwie! (GALERIA) Link do...

źródło: prezentowane-monety

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach