Przed chwilą znalazłam taki artykuł mniej więcej tłumaczący, dlaczego nie umiem śpiewać po polsku (bo język polski jest dla mnie zgrzytliwy i zbyt monotonny). Chociaż przynajmniej, gdy kresowe Ł było w użytku, polski brzmiał ładniej.
Przepraszam, byłam wychowywana w anglojęzycznym rocku, więc stąd moja perspektywa.
Czy ktoś z wokalistów i poetów też takie problemy z polskim miewa?

Zapraszam do dyskusji:
https://gazetawroclawska.pl/dyskretny-urok-jezyka-polskiego-polacy-wybrali-najpiekniejsze-polskie-slowo/ar/c15-14823456
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@blablaelotrzydwazero: nie znam się na śpiewaniu, ale dla mnie polski jest ogólnie bardzo męczący dla aparatu mowy. Żeby nie popełnić żadnego błędu i nie zamienić np. ś z sz trzeba być skupionym, o wiele trudniej nawijać tak na luzie po polsku niż po angielsku nawet dla Polaka mam wrażenie. Już nie wspominając, że z tyłu głowy trzeba myśleć o przypadkach i z tego co zauważyłam każdemu w dłużej wypowiedzi wpada
  • Odpowiedz
@blablaelotrzydwazero: Zasadniczo język polski jest bardziej wymagający w ramach muzyki, jak wspomniane zresztą w artykule - duża liczba spółgłosek, sztywny akcent i zazwyczaj dłuższe słowa to cechy odwrotne angielskiemu. Przeciwnie, w moim odczuciu wspomnianą monotonność wyczuwam raczej w angielskim, polskie bogactwo spólgłoskowe różnicuje tekst, a w angielskim powtarzające się samogłoski i sepleniąca charakterystyczna wymowa powoduje, że tekst bardzo łatwo wpada w melodyczny takt ale zlewa się w podobną całość. Więc
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
W sumie, może i #chcepogadac ale... a w sumie sam nie wiem.

J----a pandemia, jakiś zdziczały się człowiek zrobił. Aż strach pomyśleć jak bardzo to zbliża do zamknięcia się w piwnicy. :(
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jak to dziwnie, kiedy człowiek się starzeje. Ot, choćby taka piosenka, kiedyś była całkiem śmieszna, dziś coraz mniej. A już szczególnie fragment

Kocham robić to co robię, nic innego nie umiem; Polityki nie kumam, filozofii nie rozumiem


Czy Simpsonowie - kiedyś chciałem być jak Bart, dziś coraz bardziej rozumiem Homera. To ostatnie akurat gdzieś przeczytałem.
#wykopplus30club #chcepogadac
George_Stark - Jak to dziwnie, kiedy człowiek się starzeje. Ot, choćby taka piosenka,...
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach