#abcdetailingu Lekcja jedenasta: Plastiki zewnętrzne

Posiadacze leciwych gruzików z plastikowymi zderzakami często borykają się z problemem wyblakniętego tworzywa co znacząco postarza samochód wizualnie. Kto z nas nie widział Opla Corsy B z płowymi zderzakami? Także i na to są sposoby. Jednak zanim przejdziemy do nich musimy przygotować materiał do pracy. Dobrze jest samochód umyć na dwa wiadra a potem zderzaki, które będziemy odnawiać, wymyć dokładnie za pomocą APC w wysokim stężeniu
vlodek2532 - #abcdetailingu Lekcja jedenasta: Plastiki zewnętrzne

Posiadacze leciw...

źródło: comment_1633888330o2cR9Aam3RCGEyQP7mV1X1.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#abcdetailingu Lekcja dziesiąta: Smoła, asfalt, żywica

Na pewno każdy was miał na karoserii małe czarne/brązowe plamki bardzo trudne do usunięcia. Są to krople smoły, asfaltu czy żywicy z drzew. Ciężko je zmyć ponieważ „wgryzają” się w lakier a mechaniczna próba ich usunięcia może skończyć się tym, że odejdą wraz z warstwą lakieru bezbarwnego. Do tego typu zabrudzeń powstały środki typu TAR & GLURE REMOVER. Przeważnie to środki na bazie olejów. Aplikować
vlodek2532 - #abcdetailingu Lekcja dziesiąta: Smoła, asfalt, żywica

Na pewno każdy...

źródło: comment_1633800697w3CVRpPZA9gtD9JS9EIW1f.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Samojezdna_kuweta: Hmm... Dobre pytanie. Ja jeszcze niedojrzałem do tej decyzji. Mimo, że używam w całego systemu polerskiego Optium. Insignia jest pierwszym autem, które zdecydowałem się myć ONR, ale bez użycia gąbki. Mam za małe doświadczenie żeby powiedzieć tak lub nie. Zerknij sobie na YT - Source Garage.

Póki co nic z systemu Optimum mnie nie zawiodło i pracuje się tak jak mówią jego twórcy. Myślę, że z BRS będzie tak
  • Odpowiedz
Witam.
Dopiero zaczynam przygodę z detailingiem, także proszę o wyrozumiałość...

Auto, które chcę pielęgnować będzie nowe i będzie już miało nałożoną powłokę ceramiczną. Chciałbym pozostałym elementami zająć się samodzielnie, tj. spróbować własnych sił. Potrzebuję jednak Waszej pomocy...

Czym zabezpieczyć szyby (niewidzialna wycieraczka)?
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Android
  • 0
@vlodek2532 Bardzo dziękuję za rady. Dopiero raczkuje w kosmetyce aut i szukam informacji. Twoje abcdetailingu jest dla mnie jak kompendium wiedzy. Nie mogę jednak znaleźć porad jak na przykład dbać o nałożoną już ceramikę, czym ją myć i jak często.
  • Odpowiedz
Jako, że jestem zachwycona efektem to zrobię małą reklamę ;)
Jakby ktoś w okolicy #wroclaw szukał #autodetailing czy ogólnie zabezpieczenia lakieru to polecam pana z https://wypolerowany.pl/
Trafiłam do niego też z polecenia, cenowo bardzo przystępnie a w efekcie dostałam samochód wyglądający lepiej niż po odebraniu z salonu, czyściuteńki wewnątrz i wręcz lustrzany z zewnątrz.
Z dokładnym opisem co jest na lakierze, na co zwrócić uwagę i jak o
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@czasem_ruda: wykop stronk ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@BadTrip: Najważniejsze jest regularne płukanie na dobrej myjni bezdotykowej. Idealnym wariantem jest chociaż jedna wizyta na myjni ręcznej w miesiącu. Ważne jest żeby pilnować półrocznych przeglądów powołki. U mnie sprowadza się to do gruntownego mycia (powołka z której korzystam nie wymaga uzupełnienia) przez co taka usługą nie jest specjalnie droga, a pozwoli na dłużej cieszyć się fajnym
  • Odpowiedz
W gorących jest wpis o gościu co mył auto ręcznie na myjni bezdotykowej, rozumiem oburzenie bo nie powinno się tego robić jak jest kolejka itp, ale od paru lat zauważalny jest trend na #autodetailing, ludzie patrzą czym myją auto itp, dlaczego nie powstają takie myjnie jedynie z wodą gdzie możesz spłukać a możesz myć własnymi środkami, np rezerwować sobie za opłatą miejsce na x czasu, lub taniej przyjechać i
l3gend - W gorących jest wpis o gościu co mył auto ręcznie na myjni bezdotykowej, roz...

źródło: comment_1633275242zr8olqsV4MA64vt2CBAlNX.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Przecież sama woda na mycie auta to grosze, np robić za 30min stanowiska 10 zł


@l3gend: ale okupacja stanowiska kosztuje. 30 min 10zł, to 20zł/1h

W ciągu godziny na normalnej myjni przeleci ci 20 klientów i każdy zostawi po dyszce

Matematykę pozostawiam tobie
  • Odpowiedz
Żeby przywrócić prawie idealny stan lakieru na aucie to trzeba zrobić wieloetapową polerkę. Rysy to głębsze lub płytsze rowki w strukturze lakieru. Czemu zamiast polerki nie pryska się lakierem warstwą lakieru bezbarwnego, która 'zalałaby' chociaż swirl marki i dlaczego byłoby to głupie?*

*głupie, bo nikt tego nie robi, stwierdzam to po tym, że nigdzie nie znalazłem na to odpowiedzi XD

I wiem, że bezbarwny nie jest idealnie gładki.

#motoryzacja #
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Kanzen: Bo przygotowanie powierzchni do pomalowania i pomalowanie zajmie więcej czasu a i tak najczęściej później trzeba przepolerowac bo idealnie rzadko wychodzi. miejscowo ciężko się wpruszyc i polerowanie i tak musi być. No i lepiej mieć oryginalny lakier.
  • Odpowiedz
@Kanzen: położenie warstwy klaru, lakieru bezbarwnego jest na tyle wymagającym procesem technologicznym, oczywiście jeśli ma być to zrobione porządnie że to się nie opłaca. Potrzebowałbys komorę lakierniczą za gruby hajs, osprzęt itd. Polerka w porównaniu do tego jest dużo prostsza i tańsza.
  • Odpowiedz
Uszanowanko ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dawno nic nie wrzucałem więc dzisiaj dość ważne auto dla mnie - bryka rodziców.

Prawda taka, że po pierwsze ukrywałem fakt zwolnienia się z korpo i zatrudnienia się jako "myjkowy" w dużym studio detailingowym. Po drugie przez blisko rok utrzymywałem w tajemnicy fakt próby rozkręcania własnej nory detailingowej i jednoczesnego prze*ierdolenia całych oszczędności życia właściwie za szczeniacką pogoń za tym
Foxio - Uszanowanko ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dawno nic nie wrzucałem więc dzisiaj dość ważne au...

źródło: comment_1632257503Hqud5dTSQwrpuTd6DrSXve.jpg

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@vlodek2532: Sam przez cały czas używałem padwashera własnej roboty ;) z tym, że moje konstrukcja była bardziej złożona niz piłeczki golfowe - wykorzystałem pompkę fontannowa, osobne wiadra na urobek i no risne. Ale było to wszystko strasznie nieporęczne.
  • Odpowiedz
@budus2: póki co niee. Muszę wydać auto, które jest w 100% suche. Póki mam mocno ograniczoną możliwością kontroli temperatury i wilgotności na hali co bezpośrednio wypływa na to jak będzie auto schło. Więc jak mam robić coś ujowo to wolę tego nie robić wcale.
  • Odpowiedz
@bigger wszystkie proszki do tapicerki mają swoje boostery. W maxifi nazywa się to accelcator. Jest też dedykowany środek do zabrudzeń organicznych - symphony. Ten drugi u mojego kolegi poradził sobie z miksem krwi o wymiocin.
  • Odpowiedz
#abcdetailingu Lekcja dziewiąta: Osuszanie

Dziś raczej krótko bo i nie ma za bardzo o czym pisać. Po umyciu auta warto je osuszyć z resztek wody. Zapobiega to powstawaniu waterspotów oraz przygotowuje lakier na nałożenie różnych maści wosków w płynie czy Quick Detailerów. W tym celu najwygodniej wykorzystać ręczniki przeznaczone do osuszania. Można je podzielić na dwie grupy: ręczniki przypominające popularne mikrofibry oraz ręczniki ze splotem twisted pile. Czym jest splot twisted
vlodek2532 - #abcdetailingu Lekcja dziewiąta: Osuszanie

Dziś raczej krótko bo i ni...

źródło: comment_1632052807Y55ioJ5129USCXWXIWrDlA.jpg

Pobierz
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#abcdetailingu Lekcja ósma: Mycie - Dwa wiadra

Mamy już auto po pre-washu więc czas przejść do mycia właściwego, tzw. dwa wiadra. Etap ten ma na celu usunięcie resztek brudu i filmu drogowego z lakieru naszego auta. Potrzebne będą nam dwa wiadra (najlepiej z grit guardem), rękawica/pad/gąbka, woda oraz szampon.

Wiadra jak wiadra, nie ma w nich filozofii. Najlepsze są takie, które mają 15-20L pojemności, są niezbyt dużej średnicy i nie rozszerzają
vlodek2532 - #abcdetailingu Lekcja ósma: Mycie - Dwa wiadra

Mamy już auto po pre-w...
  • 26
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@vlodek2532: warto też dodać, że samochód myjemy od góry do dołu ponieważ najczęściej na dole pozostaje więcej zabrudzeń więc aby ich nie przenosić na wyższe partie to zaczynamy do dachu a kończymy na progach.

Czasem też warto do samych progów mieć coś osobnego, np zwykła szmatka mikrofibrowa bo rękawica może się nam szybko zniszczyć myjąc te elementy, ale to w zależności od upodobań.

Co do samych szamponów - te detailingowe
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@depcioo: nie wierzę jak można mieszkanie sprzątać, tyle j-----a o kilka ścian.

No ale może jestem ignorantem, bo mieszkam pod mostem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Mirki z #autodetailing #motoryzacja na lakierze mam dziwne kropki, których nie mogę domyć na myjkach. To jest coś w stylu żywicy ze świerka lub odchodów jakiś latających zwierzątek. Na myjce widać jak dookoła tych syfków robi się obwoluta co to może być i jak usunąć? Schodzi pod paznokciem...
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#abcdetailingu Lekcja siódma: Mycie - PRE-WASH

Dziś przechodzimy do mycia karoserii naszego auto. Proces ten możemy podzielić na dwa etapy: pre-wash oraz mycie właściwe tzw. „na dwa wiadra”. Dziś zajmiemy się tym pierwszym.

Pre-wash, czy po polsku mycie wstępne, ma na celu zmiękczenie najgrubszego brudu i usunięcie go z karoserii. Pozwoli nam to zminimalizować ryzyko mikrozarysowań w drugim etapie mycia, który wymaga mechanicznej ingerencji na lakierze.
Pre-wash może przybrać różne formy. Ja
vlodek2532 - #abcdetailingu Lekcja siódma: Mycie - PRE-WASH

Dziś przechodzimy do m...

źródło: comment_16308628984vU9QH8I39iG76qcAtrUwr.jpg

Pobierz
  • 25
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Polecane piany neutralne:
1. K2 Bela/Bela PRO – podstawowa piana aktywna, idealna do pracy w stężeniu 1:15 z myjki, właściwości myjące na średnim dla neutralnych pian poziomie. Bardzo łatwo się rozpuszcza w wodzie. Wariant w złotej butelce oraz PRO są moim zdaniem bliźniacze. Jedyna różnica to kolor płynu – zwykła jest słomkowa a PRO bezbarwna. Dostępne w 3 bardzo fajnych zapachach – ja od siebie polecam Energy Fruit. Dostępne w marketach.
2.
vlodek2532 - Polecane piany neutralne:
1. K2 Bela/Bela PRO – podstawowa piana aktywn...

źródło: comment_1630862945aUXSrrXCiMdTSOwbYSPpMX.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Kilka słów o narzędziach do aplikacji.
Pianownice do myjek – tu prym wjedzie pianownica LS3. Osobiście od razu zainwestowałem 130 zł w narzędzie. Wykonanie złączek z mosiądzu, regulacja ilości chemii z podajnika. Do tego dostępne dysze i sitka w razie potrzeby serwisu. Piana wychodzi wzorowa. Dostępna do wszystkich najpopularniejszych myjek.
Pianownice ręczne – osobiście używam jakiegoś no-name za 25 zł, mam dwie sztuki. Jakość dość chińska, często trzeba coś dokręcić
vlodek2532 - Kilka słów o narzędziach do aplikacji.
• Pianownice do myjek – tu prym ...

źródło: comment_1630862988hGWkDqDddOpWCGjT4gB8kR.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
#abcdetailingu Lekcja szósta: Owady

Zanim przystąpimy do mycia na dwa wiadra, warto zebrać ze zderzaka pozostałości owadów. Nie jest to takie prosty jakby się wydawało. Długo hodowana kolonia fruwających przyjaciół jest bardzo uporczywa a zwykłe „cyk myjeczką” zwykle nie wystarczy. Chitynowe pancerze mogą wbijać się w warstwę lakieru a mechaniczne usuwanie ich potrafi narobić większej szkody. Patent z gąbką obitą siateczką można wsadzić sobie w zakładkę „Janusze detailingu”. Najlepszym sposobem
vlodek2532 - #abcdetailingu Lekcja szósta: Owady

Zanim przystąpimy do mycia na dwa...

źródło: comment_1630694821BhFmGUdWm2P0HCYRNDMU7i.jpg

Pobierz
  • 29
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Polecane produkty na bazie moich doświadczeń:
01. Plak Usuwa Owady – środek dobry do regularnego czyszczenia owadów ze zderzaka/maski. Wystarczający na świeże pamiątki z trasy.
02. Allegrini GO-GO Insect – moim zdaniem najlepszy środek na owady a na pewno z najkorzystniejszym stosunkiem jakość/cena. Nie narusza wosków, bardzo dobrze rozpuszcza chitynowe pancerze i kupy owadów. Producent zastawił na nas małą pułapkę. Kupując butelkę 750ml za około 20 zł otrzymujemy produkt gotowy do użycia.
vlodek2532 - Polecane produkty na bazie moich doświadczeń:
01. Plak Usuwa Owady – śr...

źródło: comment_1630694885o5MHQ1wkN2aMaOW3BvdyCO.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 3
@huntforfur małe to spoko, za mocne nie jest ale do samochodu wystarczy - do 500 mocniejszego nie kupisz. Twarde jak każdy plastik w tych pieniądzach.

Mój kolega ogarnia kosmetykę w dwóch komisach - pada po 2 latach, gwarancja i następne dwa lata.
  • Odpowiedz