Wpis z mikrobloga

#abcdetailingu Lekcja siódma: Mycie - PRE-WASH

Dziś przechodzimy do mycia karoserii naszego auto. Proces ten możemy podzielić na dwa etapy: pre-wash oraz mycie właściwe tzw. „na dwa wiadra”. Dziś zajmiemy się tym pierwszym.

Pre-wash, czy po polsku mycie wstępne, ma na celu zmiękczenie najgrubszego brudu i usunięcie go z karoserii. Pozwoli nam to zminimalizować ryzyko mikrozarysowań w drugim etapie mycia, który wymaga mechanicznej ingerencji na lakierze.
Pre-wash może przybrać różne formy. Ja wyróżnił bym 3 ze względu na rodzaj zastosowanej chemii:
Zwykłe spłukanie wodą pod ciśnieniem z myjki czyli brak chemii
Piana z pianownicy (ręcznej lub pod myjkę) o neutralnym pH
Oprysk pianą/płynem o zasadowym pH
O ile nad płukaniem wodą nie ma się co rozwodzić tak o pozostałych metodach warto coś powiedzieć.
Piany neutralne to najpopularniejszy i najbezpieczniejszy pre-wash. Ich zadaniem jest ściągnięcie z karoserii kurzu i drobinek piasku. Dodatkowo pełnią rolę lubrykantu podczas pędzlekowania uszczelek, plastików czy emblematów. Można ją aplikować za pomocą pianownic czy to na myjkę, czy to ręcznych. Gdy piana przestanie „działać”, jej pozostałości spłukujemy wodą pod ciśnieniem. Procesowi towarzyszy efekt śniegu na samochodzie a bardzo często także przyjemny zapach w powietrzu. Piany mają jednak pewną „wadę” – mimo ściągnięcia powierzchownych zabrudzeń, wciąż pozostawiają sporą warstwę filmu drogowego na samochodzie.
Opryski zasadowe zdecydowanie lepiej radzą sobie z filmem drogowym. Chociaż większość zasadowych prewashy jest sprzedawana jako piana to najlepiej sprawdzają się z oprysku. Najłatwiej aplikować je za pomocą opryskiwacza ogrodowego. Płynna forma pozwala dokładniej penetrować i odrywać warstwę brudu od lakieru. Po 2-3 minutach spłukujemy go z karoserii wodą pod ciśnieniem. Rozwiązanie idealne na jesień i zimę, kiedy to więcej zanieczyszczeń drogowych ląduje na naszym samochodzie. Taka metoda ma dwie wady: pędzel na niej nie ma poślizgu, zbyt wysoko stężony pre-wash może podjadać woski i inne zabezpieczenia.

Można by wyróżnić jeszcze opryski z kwaśnej piany jednak one mają głównie na celu odetkanie powłok ceramicznych a nie separację zanieczyszczeń.

W następnym wpisie mycie na dwa wiadra.

#detailing #cardetailing #autodetailing #samochody #motoryzacja
vlodek2532 - #abcdetailingu Lekcja siódma: Mycie - PRE-WASH

Dziś przechodzimy do m...

źródło: comment_16308628984vU9QH8I39iG76qcAtrUwr.jpg

Pobierz
  • 25
  • Odpowiedz
Polecane piany neutralne:
1. K2 Bela/Bela PRO – podstawowa piana aktywna, idealna do pracy w stężeniu 1:15 z myjki, właściwości myjące na średnim dla neutralnych pian poziomie. Bardzo łatwo się rozpuszcza w wodzie. Wariant w złotej butelce oraz PRO są moim zdaniem bliźniacze. Jedyna różnica to kolor płynu – zwykła jest słomkowa a PRO bezbarwna. Dostępne w 3 bardzo fajnych zapachach – ja od siebie polecam Energy Fruit. Dostępne w marketach.
2.
vlodek2532 - Polecane piany neutralne:
1. K2 Bela/Bela PRO – podstawowa piana aktywn...

źródło: comment_1630862945aUXSrrXCiMdTSOwbYSPpMX.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Polecane opryski zasadowe
1. Shiny Garage Citrus Oil TFR – mój ulubiony oprysk, działa całkiem nieźle też jako piana. Przeważnie dawkuje 75ml na 1,5l wody. Ściąga dobrze brud i nie ma problemu z wypłukaniem. Bezpieczny dla zabezpieczeń. Chemiczny zapach.
2. CleanTech Citrus Foam – produkt bardzo podobny do propozycji od Shiny. Trochę mniej uniwersalny, nie działa tak dobrze z pianownicy ale za to ma cytrusowy zapach. Domywanie na bardzo podobnym poziomie.
vlodek2532 - Polecane opryski zasadowe
1. Shiny Garage Citrus Oil TFR – mój ulubiony...

źródło: comment_1630862964IofxRnpZF3d2UpY6BJTvCH.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Kilka słów o narzędziach do aplikacji.
Pianownice do myjek – tu prym wjedzie pianownica LS3. Osobiście od razu zainwestowałem 130 zł w narzędzie. Wykonanie złączek z mosiądzu, regulacja ilości chemii z podajnika. Do tego dostępne dysze i sitka w razie potrzeby serwisu. Piana wychodzi wzorowa. Dostępna do wszystkich najpopularniejszych myjek.
Pianownice ręczne – osobiście używam jakiegoś no-name za 25 zł, mam dwie sztuki. Jakość dość chińska, często trzeba coś dokręcić
vlodek2532 - Kilka słów o narzędziach do aplikacji.
• Pianownice do myjek – tu prym ...

źródło: comment_1630862988hGWkDqDddOpWCGjT4gB8kR.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@oreoo: traffic film - bardzo cieńka warstwa kurzu z drogi, która mocno trzyma się lakieru. Stąd nazwa TFR - traffic film remover

Na tym filmie dobrze widać o co chodzi
vlodek2532 - @oreoo: traffic film - bardzo cieńka warstwa kurzu z drogi, która mocno ...
  • Odpowiedz
@Snurq: a co rozumiesz przez PA bo teraz to wszystko jest nazywane pianownicą PA. LS3 to ten najlepszy model polecany gdzie się da. Poza tą ze zdjęcia korzystałem jeszcze z pianownicy dołączonej do Parksidea - jest gówniana w sumie
  • Odpowiedz
@vlodek2532: wczesniej gdzies polecales Allegrini GO-GO Insect na owady., a widze ze ADBL TFR w mocniejszym stezeniu tez proponuja na owady - testowales moze?
  • Odpowiedz