Statut Karny Litwy międzywojennej - najciekawsze zapisy
Zbrodnia i kara w międzywojennej Litwie. Jak karano za aborcję, homoseksualizm czy ślub z wyznawcą religii niechrześcijańskiej?
z- 0
- #
- #
- #
- #
- #
Zbrodnia i kara w międzywojennej Litwie. Jak karano za aborcję, homoseksualizm czy ślub z wyznawcą religii niechrześcijańskiej?
zEstonia pod koniec w Luksemburgu otworzy swoją pierwszą ambasadę danych. Takie rozwiązanie ma uchronić kraj przed zmasowanymi atakami hackerskimi, katastrofami naturalnymi lub atakami konwencjonalnymi nieprzyjaznych państw. Ambasada danych będzie cieszyła się prawami tradycyjnej ambasady.
zOrganizacja „Reporterzy bez granic” opublikowała Ranking Wolności Prasy (2017), w którym zestawiła 180 krajów świata. Podobnie jak w latach ubiegłych, czołowe miejsca zajęły kraje regionu Morza Bałtyckiego.
zDyskusja nad tym, czy łatgalski jest językiem czy dialektem przypomina nieco niedawne spory polskich lingwistów nad kaszubskim. Z jednej strony pisany język łatgalski i gwary łatgalskie mają długą tradycję – pierwsze teksty datowane są na wiek XVIII, a ortografia jest ustalona i ustabilizowana.
zW Estonii wielkiej parady wojskowej z okazji 100-lecia niepodległości nie będzie. Za to będą instrumenty dla dzieci, street art, renowacja przestrzeni publicznych małych miejscowości i inne. To będą rodzinne i przyjemne obchody. Warto porównać z polskimi planami obchodów 100-lecia niepodległości.
zW 2017 roku mija 470 lat od wydania pierwszej drukowanej książki w języku litewskim, czyli katechizmu autorstwa Martynasa Mažvydasa. Do dziś na świecie znane są tylko dwa oryginalne egzemplarze tego katechizmu. Jeden z egzemplarzy znajduje się nie na Litwie, a w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu.
zKrotoszyn (woj. wielkopolskie) od dawna chciał stworzyć system rowerów miejskich, jednak ten był zbyt kosztowny. Władze miasteczka postanowiły więc zrobić go na własną rękę i poprosiły o pomoc mieszkańców.
z- Nikt ze Związku Ojczyzny nie kwestionuje naturalnej roli przywódczej Polski w Międzymorzu. Czasem mówimy nawet, że potrzebujemy przywództwa waszego kraju – mówi Laurynas Kasčiūnas, członek Związku Ojczyzny-Litewskich Chrześcijańskich Demokratów, od 2016 roku poseł na Sejm XII kadencji.
zEstoński system edukacji na wszystkich szczeblach z roku na rok odnotowuje coraz lepsze wyniki. Potwierdzeniem tego trendu są wyniki badania PISA 2015, w którym estońska młodzież okazała się najlepsza w Europie. O źródłach tego sukcesu mówi Liia Hänni, doradca prezydent Kersti Kaljulaid.
zEstonia zajęła 3. miejsce na świecie i 1. w Europie w badaniu PISA 2015, wyprzedzona jedynie przez Singapur i Japonię. Dalsze miejsca zajęły m.in. Finlandia (5), Niemcy (16), Dania (21), Polska (22), Norwegia (24), Szwecja (28).
zByły prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves o Polsce: Polska jest strategicznie najważniejszym dla nas krajem. Zrobiłem wszystko co było możliwe, żeby stworzyć doskonałe relacje z Polską. Powód jest bardzo prosty - Polska jest jedynym dużym krajem w Europie, który rozumie pojęcie masowych deportacji
zKersti Kaljulaid wybrana została nowym prezydentem Estonii. To pierwsza kobieta w historii kraju, która będzie pełniła urząd prezydenta!
zPonad 100 lat temu nikt nie zdawał sobie sprawy, że powstające miasteczko Kiruna wraz z kopalnią żelaza nie tylko staną się lokomotywą napędową industrializacji całej Skandynawii, ale będą miały strategiczne znaczenie tak dla Szwecji, jak i całej Europy. Do Kiruny – położonej daleko na...
zW ostatnich latach Litwa zainwestowała duże środki w swoje bezpieczeństwo energetyczne. Terminal LNG w Kłajpedzie zmienił krajowy rynek gazu, połączenia energetyczne z Polską i Szwecją pozwalają planować synchronizację sieci z zachodnioeuropejską. O tych projektach mówi minister Rokas Masiulis.
zEstończycy oprócz klasycznej karty mogą korzystać z kilku innych rodzajów: mobile-ID, digi-ID. Każdy obywatel kraju w wieku powyżej 15 lat zobowiązany jest do posiadania tradycyjnej karty. M-ID pozwala na weryfikację tożsamości i podpisywanie cyfrowe bez czytnika i tokena, ale przy użyciu telefonu.
zEstońskie Ministerstwo Środowiska zapowiedziało, że od lipca 2017 roku wprowadzi zakaz używania lekkich plastikowych torebek. Większe torby plastikowe w 2019 roku podrożeją i będą kosztować jeden euro. Ma to skłonić do kupowania toreb wielokrotnego użytku i ograniczyć zanieczyszczenie środowiska.
zRuga jest mało znanym kierunkiem wypadów wakacyjnych wśród Polaków. Zachwyca jednak krajobrazami - m.in. kredowymi klifami i pięknymi plażami - oraz śladami osadnictwa słowiańskiego ze starymi grodziskami. Bywali tu też Polacy - m.in. Ignacy Józef Kraszewski, Aleksander Wielopolski, Wincenty Pol.
zKoszt zbierania podatków w Estonii należy do najniższych w OECD - to zaledwie 0,40%. W Polsce ten wskaźnik jest jednym z najwyższych - 1,60%. W Estonii e-podatki działają od 2000 roku i niemal 100% deklaracji składanych jest online. Przy tym urząd podatkowy cieszy się wysokim wskaźnikiem zaufania.
zNiewielu wie, że język pruski miał swoją formę pisaną i że wymarł dopiero na początku XVIII wieku. Ale o tym, że język pruski powstał z umarłych wie już tylko garstka.
zWykop.pl