Z racji wykonywanej pracy mam dostęp do śmietników największych w Polsce dyskontów, tych ze zmieszanymi odpadami. Jako że już któryś raz trafiam na wyrzucone luzem do śmieci baterie, które klienci sklepów segregują w specjalnych pojemnikach, uznałem że problem należy nagłośnić.
Baterie wszelkiego rodzaju i drobne elektrośmieci są całkowicie rozsypane w kontenerze i zmieszane z reklamówkami czy kartonami. Nie ma szans na późniejszą segregację, chyba że pracownik spędzi cały dzień na ręcznym zbieraniu pojedynczych paluszków. Przypuszczam że tony wyciekających baterii trafiają później do gleby na wysypisko, nikt się tym nie przejmuje.
W poniższym kartonie pozbierałem z jednego kontenera to co się dało i zastanawiam się gdzie to oddać, aby trafiło w odpowiednie ręce. Przeraża również ilość jednorazowych e-petów.
Komentarze (174)
najlepsze
Dostaną pouczenie co i tak będzie wielka kara.
@Trolkien: To ich nauczy, żeby następnym razem to zwyczajnie podpalić.
Czemu taki moloch jeden z drugim nie dostanie kary 20% obrotu za takie zaniedbania? To by raz dwa rozwiązało problem.
@majk3l: segregacja generalnie nie ma większego sensu, bez względu na tworzywo (pomijając jakieś opony, elektronikę, odpady budowlane czy baterie właśnie, mam na myśli takie codziennie śmieci). Kluczem do rozwiązania problemu jest zmiana nawyków u klientów i większe naciski na producentów. Bo pamiętaj, że to oni produkują śmieci (i ten mityczny ślad węglowy, który de facto nie istnieje, a jest tylko wymysłem
@szaloneneutrino: mówisz, że cały? Ten z filmu też?
@Rysiowata: te plastikowe też można było ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@DasAdi: Numer NIP na paragonie z pierwszego zdjęcia zaczyna sie prawdopodobnie od 779...
Nie mam pewności czy to na 100% 779...
Nie wiem też czy to paragon z tego konkretnie sklepu...
Nie wiem też czy numer NIP innych dyskontów poza LIDLEM zaczyna się od 779...
Następnie,
Plastiku niestety nie da się sensownie przetwarzac do ponownego wykorzystania - max co mozna przetworzyc (ze wzgledu na jakosc odpadow, zapotrzebowanie na takie produkty oraz ilosc fabryk, ktore to potrafią /mogą robic) to kilkanascie procent.
https://warszawa19115.pl/-/pszok-mpszok-punkty-selektywnej-zbiorki-odpadow-komunalny-1