Wpis z mikrobloga

Zauważyłem że sporo osób wyśmiewa aktywność Macrona i Francji w sprawie Grenlandii oraz ogólnie podchodzi do Francji z przymrużeniem oka. Wyjaśnijmy sobie więc parę rzeczy odnośnie tego kraju:
1) Jest jedynym europejskim państwem, które posiada własną b--ń jądrową, wraz z pełną autonomią jej używania. Wielka Brytania nie ma takiej autonomii względem USA.
2) B--ń jądrowa Francji obejmuje całą triadę nuklearną, czyli lądowe wyrzutnie międzykontynentalnych pocisków balistycznych, pociski lotnicze z głowicą jądrową oraz okręty podwodne z pociskami balistycznymi.
3) Francja samodzielnie produkuje wszystkie strategiczne jednostki morskie, w tym min. lotniskowce, nuklearne okręty podwodne, konwencjonalne okręty podwodne i śmigłowcowce.
4) Francja jest w stanie samodzielnie projektować i produkować nowoczesne samoloty bojowe, w absolutnie pełnym zakresie, w tym w takich szczegółach jak własna chmura do przechowywania danych. Kolejną ich maszyną będzie samolot VI generacji roboczo oznaczony jako FCAS, który pojawi się między 2035 a 2040 r.
5) Francja posiada pełną autonomię budowania i wystrzeliwania satelitów, a potem do przetwarzania zbieranych danych. Obecnie 2/3 danych wywiadowczych Ukrainy pochodzi od Francji.
6) Francja samodzielnie produkuje niemal każdy tym uzbrojenia, a jeśli tego nie robi, to nie dlatego, że nie może, tylko dlatego, że uznali wspólny/obcy projekt za bardziej ekonomiczny i nienaruszający ich strategicznych zdolności.
7) Francja jest drugim największym eksporterem uzbrojenia na świecie, odpowiadając za niemal 10% wartości zagranicznych kontraktów.

Pamiętajcie o tym, gdy następnym razem będziecie komentowali sprawy w jakie Francja jest zaangażowana.

#grenlandia #usa #trump #francja #militaria #geopolityka #polityka
wjtk123 - Zauważyłem że sporo osób wyśmiewa aktywność Macrona i Francji w sprawie Gre...

źródło: rafale

Pobierz
  • 168
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@wjtk123: Francja nie posiada już triady nuklearnej, pozostał komponent morski i powietrzny, komponent lądowy został zlikwidowany, co i tak nie zmienia faktu że Francja to potężne państwo i liczący się gracz na arenie międzynarodowej wbrew temu co się w Polsce o Francji uważa.
  • Odpowiedz
  • 832
@ChillExecutiveOfficer: Francja posiada dużo stabilniejszą sytuację społeczną niż USA, jeżeli chcesz oceniać takimi kategoriami.

No i ostatecznie to wszystko nie wpływa na żaden ze wskazanych przeze mnie punktów.
  • Odpowiedz
  • 426
@wjtk123: no i Francja jak nieliczna potrafi produkować uzbrojenia ITAR free a jest to bardzo ważne bo wtedy Stany są wstanie zablokować każdą sprzedaż
  • Odpowiedz
@wjtk123: Wszystko się zgadza, aczkolwiek można odnieść wrażenie, że nie mają za bardzo wyczucia reszty Europy wchodzącego nieco bardziej niż ich własny interes. Czasami się wydaje, że nawet Brytole z tym ich niby "splendid isolation" łapią o wiele szybciej pewne sprawy niż oni.
  • Odpowiedz
  • 113
Francja niby taka zajebista a z inżynierami nie może sobie poradzić...

@ZaadoptujBuldziaka: Bo ich inżynierowie to często nie imigranci a obywatele - obywatelstwo dostali mieszkańcy francuskich kolonii.
  • Odpowiedz
@wjtk123: eh pomyśleć ze mogliśmy dogadać się z Francuzami/Niemcami/Brytyjczykami na wspólny projekt samolotu który później każdy dostosowuje jak chce i klepie u siebie. Zdobyć know how, zbudować przemysł, napędzić gospodarkę moze nawet sprzedać je komus ale zamiast tego kupujemy seryjniaki f35 gdzie kasa wylatuje wprost do USA i które przyjdą albo nie zależy czy będziemy lizać trumpa dość często xd.
  • Odpowiedz
  • 138
@jamajskikanion: Najgorsze jest to, że straciliśmy taką szansę całkiem niedawno. Włosi oferowali nam zakup Eurofighterów w pakiecie z członkostwem w programie GCAP, czyli samolotu VI generacji, który pojawi się około 2035 r. Eurofightery mogliśmy kupić w 2022 r. zamiast FA-50 lub obecnie, jako, że przebąkuje się o zakupie przez Polskę dodatkowych 32 samolotów przewagi powietrznej. Dzięki temu zagwarantowalibyśmy sobie dostęp do maszyny VI generacji, która najpierw zastąpiłaby F-16, a potem
  • Odpowiedz
@jamajskikanion: P.S. Jeszcze znając życie połowa informacji które nam dadzą o własnym samolocie będzie wyglądała jak akta epsteina a każdy system będzie zaplombowany, osłabiony lub agresywnie backdoorowany w stosunku do wersji amerykańskiej.
I to nie jest jakijs spiskowy zarzut. Każdy normalny kraj by tak zrobił w wersji eksportowej, szczególnie widząc arabów odpalajacych porzucone blackhawki na bliskim wschodzie.
Dlatego przemysł krajowy powinien zawsze być nr1
  • Odpowiedz
W końcu ktoś to zebrał w całość. Francja to jedyny kraj w Europie który realnie może powiedzieć "nie" Waszyngtonowi i mieć argumenty żeby to poprzeć. Problem w tym, że reszta UE woli udawać że tego nie widzi.
  • Odpowiedz
Wielka Brytania nie ma takiej autonomii względem USA.


@wjtk123: A nie jest tak, że Wielka Brytania bez problemu mogłaby mieć tę autonomię, tylko współpraca z USA po prostu jest tańsza?
  • Odpowiedz