Wpis z mikrobloga

Ktoś na Mirko napisał że jakieś samoloty przeleciały nad Gdynią.
Tydzień temu byłem w muzeum obrony wybrzeża na Helu
Polecam.
I do tej pory ściska mnie żołądek.
Pierwsza sala jest poświęcona "procesowi komamdorów".
Sa to ludzie którzy zarządzali obroną Helu w 39 roku.
Przez 31 dni.
Potem trafiają do obozu.
Wyzwalają ich w 45.
Wracasz do "swojego" wojska.
W 52 r zostają oskarżeni o spisek i skazani na śmierć/dożywocie
Na trzech z nich zostaje wykonana kara śmierci.
W 56 pozostali dostają info: sorry pomyliliśmy się jesteście wolni.

Starasz się wykonywać swoją pracę i robisz to nieźle skoro poddajesz się w październiku gdy reszty kraju już nie ma.
A na końcu i tak dostajesz strzał w tył głowy od "swoich".
Mną ta historia wstrząsnęła:
jak być patriotą?
jak być starać się być dobrym człowiekiem?
w co wierzyć w takich warunkach?

Jak żyć i nie zwariować?

Nie mogę przestać o tym myśleć.

https://dzieje.pl/aktualnosci/proces-oficerow-marynarki-wojennej

#historia #polska #wojna #rosj
Slwk_1 - Ktoś na Mirko napisał że jakieś samoloty przeleciały nad Gdynią.
Tydzień tem...

źródło: IMG_20240823_114655

Pobierz
  • 72
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Serio byś wolał żyć w Polsce w 1942 roku niż w 1975 roku?


@falden: ale cofnij do lat 40 i wczesnych 50tych ten PRL od ruskich a nie dajesz już bliżej upadku ten syf w którego przestali wierzyć nawet sami komuniści, tym którzy się ruskim nie chcieli kłaniać tuż po II wś. ginęli w ubeckich katowniach lub masowych mogiłach... moja babcia wspomina np. Niemców jako dobrze ubranych żołnierzy, dziadek wrócił
  • Odpowiedz
@NieBendePrasowac:

Pilecki nie był całym narodem polskim.


Całym nie był (odkrywco ameryki) ale był ASem wywiadu który na własna rękę dostał się do Oświęcimia, jednym z najlepszych zamordowanych przez komunistów zainstalowanych tu przez ruskich po II wojnie światowej.
  • Odpowiedz
@Toreo:

Ale Ubecy mordowali głównie Akowców, którzy po wojnie nadal działali w podziemiu. Serio chcesz to porównywać do niemieckiej okupacji gdzie mordowano randomów za samo bycie Polakiem?

Zwykłemu Józkowi w 1950 roku w PRL nic nie groziło, za to w 1942 roku mógł stać się ofiarą niemieckiej łapanki w randomowym momencie.
  • Odpowiedz
@HENIADUPIATA:

ciekawi mnie ile lat przezyles w tej polsce przed 89


Nie było mi dane żyć przed 1989 na szczęście ale niestety dane mi było zobaczyć co ten PRL zostawił po sobie i ile czasu kosztowało Polskę powrót do tego by ponownie postawić ten kraj do mniej więcej standardów zachodnich które nadal nie są gonione.
  • Odpowiedz
Całym nie był (odkrywco ameryki)


@Toreo: serio w ten sposób odpowiadasz na oczywistą ironię? (_ )
Wiem dobrze kim był Pilecki i jakie slowa wypowiedział. Chcę powiedzieć że mimo wszystko jego słowa dotyczyły jego osobistych doświadczeń z Oswięcimia oraz z komunistami, a nie że stwierdził "za Hitlera było lepiej".

Piszę to jako osoba, której pradziadek był represjonowany.
  • Odpowiedz
Starasz się wykonywać swoją pracę i robisz to nieźle skoro poddajesz się w październiku gdy reszty kraju już nie ma.

A na końcu i tak dostajesz strzał w tył głowy od "swoich".


@Sl_w_k_1: To jest jeden z przykładów jak działali ruscy, którzy się wtedy u nas już dobrze usadowili i umieścili w służbach bezpieczeństwa i wymiarze sprawiedliwości ludzi całkowicie od nich zależnych, realizujących politykę Moskwy. W ZSRR takie akcje to
  • Odpowiedz
@Sl_w_k_1 podobnie mój pradziadek, zasłużony żołnierz AK, zaraz po wojnie udało mu się zdobyć wysokie stanowisko urzędnicze, niestety początek lat 50. - nastąpiło przełożenie wajchy, trafił na kilkanaście miesięcy do celi z wyrokiem śmierci z absurdalnymi zarzutami ("polski Goebbels", współpraca z nazistami), na szczęście przy odwilży gomułkowskiej doczekał się 100%-owej rehabilitacji, ale był już wrakiem człowieka. :(
  • Odpowiedz
@Sl_w_k_1: Ruski standard.

Pod koniec lata. 1941 - a jeszcze żwawiej jesienią, ruszyła rzeka kotlarzy. Byli to obrońcy kraju, żołnierze, ci sami, których parę miesięcy wcześniej żegnały nasze miasta kwiatami i muzyką, którzy zaraz potem znosić musieli najcięższe ciosy niemieckich wojsk pancernych, aby w ogólnym chaosie i całkiem nie z własnej winy znaleźć się - nie w niewoli, bynajmniej! - ale w izolowanych grupach bojowych, w kotłach - otoczonych przez
  • Odpowiedz
@Toreo: a za PiSu jaka była polska? A też oskarżają wszystkich o zdradę. Jakby były warunki wojenne albo z innego powodu mogliby sobie na to pozwolić to też by skazywali ja więzienie albo śmierć.
  • Odpowiedz
  • 0
@Sl_w_k_1: ej, no tylko nie daj się za bardzo zwieść tym, którzy piszą: słuchaj to był Stalin, taka była wtedy Polska - ludzie robili to co sowieci nakazali i nikt się nie wychylił, bo każdy się bal.
E, e - mentalność ludzka nie zmieniła się ani na jotę, jedynie czasy są spokojniejsze i to pokojowi i postępowi legislacyjno-konstytucyjnemu zawdzięczamy to, że osądy, którym jesteśmy poddawani nie kończą się tak fatalnie
  • Odpowiedz