Wpis z mikrobloga

Ktoś na Mirko napisał że jakieś samoloty przeleciały nad Gdynią.
Tydzień temu byłem w muzeum obrony wybrzeża na Helu
Polecam.
I do tej pory ściska mnie żołądek.
Pierwsza sala jest poświęcona "procesowi komamdorów".
Sa to ludzie którzy zarządzali obroną Helu w 39 roku.
Przez 31 dni.
Potem trafiają do obozu.
Wyzwalają ich w 45.
Wracasz do "swojego" wojska.
W 52 r zostają oskarżeni o spisek i skazani na śmierć/dożywocie
Na trzech z nich zostaje wykonana kara śmierci.
W 56 pozostali dostają info: sorry pomyliliśmy się jesteście wolni.

Starasz się wykonywać swoją pracę i robisz to nieźle skoro poddajesz się w październiku gdy reszty kraju już nie ma.
A na końcu i tak dostajesz strzał w tył głowy od "swoich".
Mną ta historia wstrząsnęła:
jak być patriotą?
jak być starać się być dobrym człowiekiem?
w co wierzyć w takich warunkach?

Jak żyć i nie zwariować?

Nie mogę przestać o tym myśleć.

https://dzieje.pl/aktualnosci/proces-oficerow-marynarki-wojennej

#historia #polska #wojna #rosj
Slwk_1 - Ktoś na Mirko napisał że jakieś samoloty przeleciały nad Gdynią.
Tydzień tem...

źródło: IMG_20240823_114655

Pobierz
  • 77
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@HumbugPL:

Ludzie wtedy uznawali


Może u Ciebie, mi zawsze tłumaczyli że to g.ówno nie "wyzwolenie" było. A już co robiły ruskie sołdaty to... i to nie od swojej rodziny słyszałem, to już w ogóle poezja.
  • Odpowiedz
to że wojna się skończyła oznaczało tylko gorsze piekło które przyszło od ruskich aż do 1989.


@Toreo: bez, ku*wa, przesady. Pisząc że 45-89 to "gorsze piekło" niż okupacja 39-44 plujesz na pamięć 3 milionów polskich ofiar II wś.

Jasne, nie byliśmy za PRL niepodległym państwem, a w latach 45-50 trwała jeszcze na ziemiach polskich wojna z "wyzwolicielami" i ich pachołkami, ale W skali nie ma to porównania do lat 39-44.
  • Odpowiedz
to że wojna się skończyła oznaczało tylko gorsze piekło które przyszło od ruskich aż do 1989.


@Toreo: Z całym brakiem szacunku do tego, co przyszło od ruskich, to nigdy bym nie zamienił PRLu, nawet razem z czasami stalinowskimi na 60 lat władzy hitlerowskiej.
  • Odpowiedz
@Sl_w_k_1: Tak to jest gdy się przegrywa wojnę a politycy to sztuczni patrioci którzy mają frazesy w gębie a realnie robią jedynie szkodę na rzecz państwa. Po owocach ich poznacie! #po #pis
  • Odpowiedz
  • 1
@Sl_w_k_1 tymczasem wielu uważa, że Armia Czerwona nas wyzwoliła a przyniosła dla wielu taki los jak w procesie komandorów. I to wszystko kierowane przez żymian z UB na polecenie sowietów.
  • Odpowiedz
jak być starać się być dobrym człowiekiem?

w co wierzyć w takich warunkach?

Jak żyć i nie zwariować?


@Sl_w_k_1: Bardo prosto, przestajesz wierzyć w religijne bajki o "dobrym czlowieku", robisz to co uważasz, że jest pożyteczne i nie oczekujesz pochwały ani nawet sprawiedliwości, bo to zresztą kolejna bajka dla
  • Odpowiedz
@wicieyy: W dużej mierze sytuacja w 1939 była wymodelowana przez wewnętrzną sytuacje polityczną w Polsce, którą zawdzięczamy "patriotom" z sanacji. Syf, bieda, rozkład, korupcja, analfabetyzm, propaganda, legendowanie różnych nieudolnych dupków, rozkład demokracji, pół-dyktatura. Polityka jako teatrzyk dla ogłupiałego społeczeństwa - włączając w to kompletnie paranoiczny atak na Czechosłowację w 1938 roku, dokładnie rok przed wybuchem II WŚ, który stawiał z perspektywy zachodu Polskę jako idącą ręka w rękę z Hitlerem.
  • Odpowiedz
  • 1
, robisz to co uważasz, że jest pożyteczne i nie oczekujesz


@Wap30: piramida masłowa': spanie, jedzenie,s--s i nie pamiętam co tam jeszcze było.
Chcesz tak?
Tylko wtedy stajemy się zwierzętami myślącymi tylko tu i teraz.
A ja chciałbym polecieć do gwiazd (dosłownie).
A zorganizowanie takiej podróży wymaga wiary w drugiego człowieka, ludzkość.
  • Odpowiedz