Wpis z mikrobloga

Ktoś na Mirko napisał że jakieś samoloty przeleciały nad Gdynią.
Tydzień temu byłem w muzeum obrony wybrzeża na Helu
Polecam.
I do tej pory ściska mnie żołądek.
Pierwsza sala jest poświęcona "procesowi komamdorów".
Sa to ludzie którzy zarządzali obroną Helu w 39 roku.
Przez 31 dni.
Potem trafiają do obozu.
Wyzwalają ich w 45.
Wracasz do "swojego" wojska.
W 52 r zostają oskarżeni o spisek i skazani na śmierć/dożywocie
Na trzech z nich zostaje wykonana kara śmierci.
W 56 pozostali dostają info: sorry pomyliliśmy się jesteście wolni.

Starasz się wykonywać swoją pracę i robisz to nieźle skoro poddajesz się w październiku gdy reszty kraju już nie ma.
A na końcu i tak dostajesz strzał w tył głowy od "swoich".
Mną ta historia wstrząsnęła:
jak być patriotą?
jak być starać się być dobrym człowiekiem?
w co wierzyć w takich warunkach?

Jak żyć i nie zwariować?

Nie mogę przestać o tym myśleć.

https://dzieje.pl/aktualnosci/proces-oficerow-marynarki-wojennej

#historia #polska #wojna #rosj
Slwk_1 - Ktoś na Mirko napisał że jakieś samoloty przeleciały nad Gdynią.
Tydzień tem...

źródło: IMG_20240823_114655

Pobierz
  • 77
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

ale zdajesz sobie jaka to była "Polska" po 1945? to że wojna się skończyła oznaczało tylko gorsze piekło które przyszło od ruskich aż do 1989.


@Toreo:

Jakie gorsze piekło? xD

Serio byś wolał żyć w Polsce w 1942 roku niż w 1975 roku?
  • Odpowiedz
@Sl_w_k_1 kolego zgadzam sie z toba w zupelnosci. Im wiecej czytam i sie interesuje II wojna swiatowa tym bardziej ogarnia mnie taki po prostu zwyczajny smutek jak bardzo nasza ofiara i poswiecenie poszly w tym okresie na marne. Ponieslismy najwieksze procentowo straty ludnosciowe, stracilismy kawal terytorium, stracilismy elity i odebrano nam wielka szanse gospodarcza na odbudowe ale co chyba najwazniejsze, wyprano nam rozumy komuna. Lubie ogladac seriale wojenne nawet cos w
  • Odpowiedz
@Toreo: a teraz oglądasz konferencję republikanów dla których publiczna służba zdrowia to komunizm albo “nowa lewice” walącą konia do Lenina.

Masakra jak ludzie są oderwani.
  • Odpowiedz
@Sl_w_k_1: Też zacząłem interesować się II WŚ jakiś czas temu, szczególnie po odwiedzeniu Muzeum II WŚ w Gdańsku. Potem byłem też w Auschwitz. Generalnie no cóż... mieliśmy (i mamy?) przekichane z naszym położeniem geopolitycznym.
Czasami wydaje mi się, że powinniśmy sami zacząć produkować b---y atomowe i systemy rakietowe tak, aby mieć ten argument w ręku nie do zbicia. I potem każda rosyjska kur*a się pięć razy zastanowi czy chce nami
  • Odpowiedz
@Sl_w_k_1 brawo za ten wpis, to jest clue tego jak powinniśmy czytać historię. Ona ma być ludzka nie patetyczna, to można podsumować w tych kilku zdaniach, aby zrozumieć tragedię naszych przodków. Cieszmy się z czasów w których żyjemy.
  • Odpowiedz
@Sl_w_k_1 mój dziadek miał podobną historię. Był żołnierzem, który został pojmany w Rumunii i wysłany do Niemiec. Tam trafił do bauera pod Hamburgiem, który okazał się całkiem ludzki i nawet pomógł mu sprowadzić babcię, żeby mogli być razem. Tam urodziły się też dwie moje ciocie.
Po wojnie, dziadek dostał opcję zostania w Niemczech ale chciał koniecznie wrócić do ojczyzny z rodziną. Z tym Niemcem, u którego pracował miał jeszcze długo listowny
  • Odpowiedz
Tylko wtedy stajemy się zwierzętami myślącymi tylko tu i teraz.


Nie oczekując mitologicznej sprawiedliwości albo nie korzystając z naiwnego, religijnego szablonu "dobrego człowieka" stajemy się zwierzętami? Wręcz przeciwnie, rośniemy jako świadomi ludzie nie oczekując od życia że będzie baśnią.

A zorganizowanie takiej podróży wymaga wiary w drugiego człowieka, ludzkość.


@Sl_w_k_1: nic bardziej mylnego, zorganizowanie takiej podróży tym bardziej wymaga racjonalności i obiektywnego, humanistycznego spojrzenia na człowieka i ludzkość. Romantyzm i
  • Odpowiedz
@Toreo: ciekawi mnie ile lat przezyles w tej polsce przed 89..i w czym byla ona gorsza od tej ktora mamy?tamta mozna bylo przeklinac przez ruskich...a kogo przeklinac dzis?żydow ,ukraincow?bo to przeciez nie nasi z pisu rozkradali co sie dalo....za komuny tego nie bylo...
  • Odpowiedz
@Sl_w_k_1: a wiesz co jest najgorszego w tym wszystkim jakobina Westerplatte czy powstanie warszawskie? I tak wolność odzyskaliśmy po89, czy walczyłeś, czy uciekłeś, czy oddaliśmy życie to czytując klasyk i tak by nic nie dało
  • Odpowiedz
jak być patriotą?


@Sl_w_k_1: nie da się w tym kraju. Teraz też Polska jako kraj walczy ze swoimi weteranami, którzy domagają się odszkodowań za poniesione rany, czy ciąga po sądach żołnierzy za strzały ostrzegawcze przy obronie granicy.

jak być starać się być dobrym człowiekiem?


@Sl_w_k_1: trzeba za wszelką cenę i tak samo wychowywać dzieci. Na dobrych ludzi. Nie na bezmyślne owieczki słuchające faceta w sukience.
  • Odpowiedz
@Toreo: Ponoć do śmierci Stalina to była taka cenzura że nie dało się nakręcić żadnego normalnego filmu.
Dopiero jak umarł i zaczęło się normalizować to powstały takie klasyki jak Człowiek na torze albo Baza ludzi umarłych.
  • Odpowiedz