Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace #gry #intel

Wgrałem ten nowy BIOS dla 13900k.

Wg testów syntetycznych na moim ustawieniach tj
270W
BCLK 100
-0,020v
DDR4

jest spadek wydajności o około 4%.

Jednak diabeł tkwi w szczegółach wg wynikow testów z 3Dmarka wyniki dla 8 i mniej wątków NIE ULEGŁY ZMIEANIE. Leciutkiej spadek jest na 16 wątkach i troszczę większej zmianie test na max wątki. Oznacza to, że ten 4% spadek wydajności odnosi się głównie do operacji na wielu wątkach, więc w grach nie powinno mieć to znaczenia.

Jednak są też pozytywy. Temperatury osiągane przez moje CPU są teraz o około 10-13 stopni NIŻSZE

Powyższe ustawienia były tak dobrane aby na moim chłodzeniu powietrznym przy testach syntetycznych CPU nie zrzucało zegarów, ew sporadycznie. Czyli miałem max 99 stopni na CPU z okazjonalnym dobiciem do 100 i zrzuceniem zegara wg hwinfo.

Teraz mam max 86 stopni na syntetycznych, a po wielu minutach wygrzewania w syntetykach jak juz wszystko sie nagrzeje to dobija do 89. No to jest duży spadek. Teraz to ja mam nawet miejsce albo na zwiększenie limitu albo na zwiększenie mnożnika nawet. Ale na razie się bawić nie będą.
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Variv: Grasz tylko na tej 13900K? Bo tak to brzmi z twojej wypowiedzi. W życiu bym się nie zdecydował na 13900K tylko do gier więc jeśli się nie pomyliłem to wytłumacz mi proszę swoje rozumowanie.
  • Odpowiedz
@Variv: Sorka, trochę dziwnie ten komentarz napisałem i brzmi pretensjonalnie xD Autentycznie dziwi mnie 13900K do gier, nawet taki 13600K to już demon.
  • Odpowiedz
@kraven2024: a to ciekawe akurat, opierałem się na testach z internetu które pokazują że może z dwa stopnie zyskujesz. Ja kładłem tylko na laptopy i karty.
  • Odpowiedz
  • 0
@jukel: Ostatecznie to wszystko się wyrównuje bo potem go sprzedajesz. A topowy procesor z serii zawsze potem łatwiej sprzedać za X lat i lepiej trzyma wartość (no dobre przez to co teraz intel #!$%@?ł to rożnie może być z seria 13/14 ale to anomalia).
Ja tak zrobiłem poprzednio, kupiłem 9900k, i potem go z płyta główną sprzedałem, co pomniejszył mi koszt zakupu 13900k.
Wieć tak naprawdę największy koszt ponosisz przy
  • Odpowiedz
  • 0
@jukel: Jedyne co to warto się zastanowić czy kupować CPU na premierę bo najdroższe, a wystarczy poczekać kilka miesięcy i juz potrafią być duże obniżki - byleby tez nie czekać w nieskończoność. Warto wybrać rozsądy moment. .
  • Odpowiedz
@Variv: Tylko, że taki 14600K jest o połowę tańszy od 14900K. Jak za kilka lat sprzedasz 14900K np. za ~1000-1300 zł, a 14600K za 300 zł to nie widzę specjalnie profitu, bo się tyle "samo" w plecy zwłaszcza jeśli nie będzie się wykorzystywać zalet i przewagi 14900K nad 14600K.
  • Odpowiedz
  • 0
Tylko, że taki 14600K jest o połowę tańszy od 14900K. Jak za kilka lat sprzedasz 14900K np. za ~1000-1300 zł, a 14600K za 300 zł to nie widzę specjalnie profitu, bo się tyle "samo" w plecy zwłaszcza jeśli nie będzie się wykorzystywać zalet i przewagi 14900K nad 14600K.


@prawilnik: No jeśli będziesz tyle samo w plecy przy kupie 14600k jak i 14900k to właśnie masz plus kupna 14900k- używasz szybszego
  • Odpowiedz