Wpis z mikrobloga

Szanowne Mirabelki oraz Mirki,

z tej strony Mirek - to mój pierwszy wpis na wypoku, mimo iż minęło już wiele wiosen odkąd tutaj dołączyłem. To konto założyłem dzisiaj, bo potrzebuję takiego rozgraniczenia, ale to niczego nie zmienia. Przeczytałem i zobaczyłem dużo..., niektórych rzeczy już nigdy nie odzobaczę, śnią mi się po nocach i w czasie popołudniowych drzemek, ale uważam, że i tak było warto ;)
Dlatego na wstępie proszę, abyś poświęciła/poświęcił dwie minuty na zapoznanie się z tym, co mam poniżej do powiedzenia. Może Ci się spodoba?

Przechodząc więc do rzeczy...

Jestem właścicielem projektu Phantasmorium, w ramach którego na platformach Youtube oraz Spotify umieszczam utwory muzyczne stworzone z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, których teksty są odpowiednio dopasowanymi do muzyki wierszami zaczerpniętymi z nieprzebranej, a często niestety zapomnianej na przestrzeni dziejów twórczości wybitnych polskich poetek i poetów. Na ten moment piosenki posiadają także graficzne okładki, które również zostały wytworzone za pomocą sztucznej inteligencji.

Phantasmorium to projekt amatorski/hobbistyczny, który powstał z mojej potrzeby serca, jako osoby zawodowo nie mającej nic wspólnego ani z produkowaniem muzyki, ani z tworzeniem grafik. Uważam, że poezja jest swoistym wehikułem czasu, naczyniem, które po otwarciu wydobywa z siebie uniwersalizmy – niezmienne życiowe prawdy, odpowiedzi na wielokrotnie zadawane ówcześnie i współczesnie pytania, ludzkie emocje, rozterki, wątpliwości, rozważania, zjawiska społeczne, subiektywną oddolną narrację cywilizacyjno–historyczną – każde z osobna utrwalone w tym jednym jedynym możliwym okienku w czasoprzestrzeni, jak fotografia, której nie sposób już nigdy odtworzyć. To wszystko jest naszym jestestwem – nauczycielem, który pokazuje drogi, wskazuje kierunki, zwraca uwagę na konsekwencje, udziela rad, wskazówek, pochwał, ale i lekcji, przestróg oraz nagan. Znajomość powyższego powinna stanowić fundament tego domu, który zwiemy Polską oraz spoiwo łączące wszystkich jego mieszkańców. Muzyka natomiast dodaje życiu trochę kolorytu, a spisanym dawno wierszom oferuje nowy wymiar, w którym mogą na powrót rozpostrzeć swe piękne skrzydła.

Jestem jednak realistą i zdaję sobie sprawę, że zainteresowanie poezją z uwagi na jej specyfikę nie stanowiło, nie stanowi i nie będzie stanowić zjawiska masowego. Dlatego w celu jej audiowizualnego uprzystępnienia, odczarowania w pozytywnym znaczeniu tego słowa, i zawartych w niej uprzednio wskazanych uniwersalnych treści zdecydowałem się na stworzenie Phantasmorium, w którym łączę wybitną twórczość polskich poetek i poetów z ostatnimi zdobyczami technologicznymi w postaci wybranych modeli sztucznej inteligencji. Przeszłość z teraźniejszością w nadziei na lepszą przyszłość. W efekcie końcowym z tej mieszanki powstają piosenki, które mimo, że wygenerowane, to z duszą – każda z nich niosąca przesłanie.

Koncepcję Phantasmorium oraz efekty mojej pracy w ramach tego projektu pozostawiam do Waszej indywidualnej oceny. Jeśli uważacie, że projekt na to zasługuję, to proszę o #wykopefekt ;) W ramach swojej oceny proszę tylko o uwzględnienie jednej okoliczności, tj., iż w zakresie tworzenia muzyki generatywne modele sztucznej inteligencji aktualnie posiadają dosyć poważne ograniczenia - nie jesteśmy, jeszcze, jako ludzkość na etapie generowania nagrań o jakości studyjnej, choć przyznam, że czasem zdarzają się perełki ;)

Mam taki zamiar, aby w każdym miesiącu upubliczniać co najmniej jedną nową piosenkę.

Z góry dziękuję za te dwie minuty, potencjalne życzliwe słowa lub konstruktywną krytykę.

Pozdrawiam ;)

Uff...

PS Youtube – www.youtube.com/@Phantasmorium, Spotify – open.spotify.com/artist/5qwRnk8pcpz3mYWiVuL0Wu.

#poezja #poezjaspiewana #muzyka #sztucznainteligencja #si #artificialintelligence #ai #technologie #nowetechnologie #generowaniemuzyki
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach