Wpis z mikrobloga

AI zaczyna tracić blask. Firmy rezygnują, użytkownicy wyśmiewają


https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/ai-zaczyna-tracic-blask-firmy-rezygnuja-uzytkownicy-wysmiewaja/jxt2mtz

O cholerka, chyba miało być inaczej! Na AI firmy miały zarabiać miliardy, a prawda jest taka, że póki co to na AI zarabia tylko i wyłącznie Nvidia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Żeby to całe AI nie skończyło jak NFT - też była potężna nagonka medialna i co... i gówno.

Żeby nie było, sam widzę praktyczne zastosowanie AI... ale całkowicie gdzie indziej niż mainstream, a mianowicie - głównie #gamedev czyli chociażby generowanie kolejnych modeli drzewa, zamku, domku, urozmaicanie wyglądu NPC, żeby wszyscy nie wyglądali tak samo, może generowanie map (lub chociaż ich części), może zamienianie tekstu na mowę, co by pozwoliło twórcom indie na dodawanie głosu do swoich 1-2 osobowych produkcji. Ogólnie aktualne AI ma potężne pole do popisu w gamedevie i może znacznie rozbudować gry i nawet całkowicie wyeliminować powtarzalność czegokolwiek (tekstów, lokacji - np. wnętrza budynków, NPC, nawet dialogów - generowanie tekstu wypowiedzi dla pobocznych NPC - np. przechodniów).

Natomiast to, że aktualna wersja AI zastąpi większość zawodów jak np. kierowcy, prawnicy, ekonomiści, publicyści, programiści, itd. to są mrzonki.

Do tego AI musiałoby być świadome, a póki co na to się nie zapowiada.

#pracait #programowanie #ai #technologia #gielda #nft #gamedev #gry
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@haha123: I o to chodzi w kwestii manii na AI. Sam z tego korzystam i jest to droga przez mękę aczkolwiek przydatna. Powyżej pewnego poziomu- zero zaufania do tego co to robi.

Ułatwia wiele spraw to fakt- np. przeczytała dokumentację i samemu nie trzeba czytać.
AI teraz to taka inteligentna wyszukiwarka+ tworzenie obrazków, ew. moderacja treści. Fajne, przydatne ale nie da się na tym zarabiać kokosów na
  • Odpowiedz
@haha123: ja widzę zastosowanie AI np. przy nauce języków obcych. AI porozmawia z Tobą w czasie rzeczywistym. Będzie sprawdzać wymowę, gramatykę, akcentowanie. W sumie to już jest i całkiem dobrze działa.
  • Odpowiedz
@haha123: ai w grafice już tak bardzo się opatrzyło że widząc kolejny obrazek wygenerowany w ten sposób staje się on dla mnie bezwartościowy.

Myślałem nad użyciem tego do tworzenia tekstur w grze ale mam ten sam problem- to jest tak charakterystyczne że dla mnie osobiście niestrawne.
  • Odpowiedz
@haha123: nie no możliwości AI się dość szybko zwiększają. Ok może to jest w tym momencie troszkę przehajpowane ale potencjał jest ogromny. Każda następna wersja radzi sobie z zadaniami coraz lepiej i popełnia coraz mniej błędów póki co to nic nie wskazuję za bardzo na to że jest coś co fundamentalnie ogranicza tą technologie przed zastąpieniem programisty np choć może to zająć więcej czasu niż niektórzy sugerują
KarnetNaGlony - @haha123: nie no możliwości AI się dość szybko zwiększają. Ok może to...

źródło: GQmSal-WQAA5QhL

Pobierz
  • Odpowiedz
@haha123: ai w grafice już tak bardzo się opatrzyło że widząc kolejny obrazek wygenerowany w ten sposób staje się on dla mnie bezwartościowy.


@dqdq1: Bo ludzie jadą na standardowych ustawieniach i zero wysiłku wkładają w prompty. I dobrze, niech zostaną prawdziwi artyści i goście co wiedzą jak używać AI i co się da z niego wycisnąć.
  • Odpowiedz
@haha123: zastosowanie AI to na razie generowanie pomysłów i prototypów, bo po pierwsze to nie jest prawdziwe AI, a po drugie do realnej inżynierii nie da się tego zastosować bo po prostu te modele są za słabe i trzeba je weryfikować
ostatnio siedziałem i weryfikowałem patenty dla firmy w której jestem i AI okazało się fajną zabawą żeby streścić najważniejsze aspekty danego patentu czego dotyczą claimsy jakie technologie zostały wykorzystane
  • Odpowiedz
@haha123 to jest średnia że standardowych benchmarków tam są problemy matematyczne np. jeśli po roku ta technologia jest w stanie rozwiązać o 10 punktów procentowych więcej zadań to jednak coś mówi o jej potencjale. To nie jest mało
  • Odpowiedz
@haha123: mam 0 złotych w tech stock, ale jestem przekonany, ze AI wyeliminuje większość zawodów. Sam na codzień korzystam z claude i z powierzchowna wiedza z frontendu pisze proste apki w reactcie i dorabiam se po robocie
  • Odpowiedz
@haha123

Żeby to całe AI nie skończyło jak NFT - też była potężna nagonka medialna i co... i gówno.


Myślę, że tak się nie stanie. NFT to był od początku poroniony pomysł i tylko hype medialny go nakręcił. AI ma swoje zastosowania i przyszłość, ale także swoje ograniczenia. Myślę, że przed nami ewolucja, a nie rewolucja związana z AI.
  • Odpowiedz