Wpis z mikrobloga

#raspberrypi #torrent #elektronika

Mam Raspberry Pi 3 B+. Chcę na tym ściągać torrenty. Na czym zapisywać?

- Na początku próbowałem na karcie pamięci, ale mało miejsca.
- Podpiąłem dużego pendriva do USB (docelowo jakiś dysk HDD po USB). Fajnie, dużo miejsca. Ale transfer bardzo wolny. Nie wiem czego to przyczyna. Sam pendrive w komputerze działa dużo szybciej. W Raspberry mam USB 2.0, a nie 3.0, ale to nawet w teorii na 2.0 powinno być 480 Mb/s, a wyciągam dużo mniej.
- Włożyłem dużą kartę pamięci, żeby pominąć USB. Fajnie, dużo miejsca, jest szybko. Ale po kilku dniach karta padła. Włożyłem nową, po kilku dniach padła kolejna. Wyczytałem, że torrenty na kartach pamięci to zły pomysł, bo niszczą karty (dużo zapisów małych plików).

Jak to ogarnąć? Idealnie by było podpiąć jakiś dysk po SATA albo po USB 3.0. Da się coś wyczarować w tym modelu Raspberry Pi? Są przecież jakieś piny itp.
  • 20
  • Odpowiedz
, ale to nawet w teorii na 2.0 powinno być 480 Mb/s,


@mk321: to jest maksymalna przepustowość usb 2.0 na szynie danych w obie strony a nie maksymalny transfer plików. Do tego jeszcze dochodzi kontroler usb dla epromu który masz na tym pendrive i to jak on i flash się zachowuje przy losowo rozrzucanych danych, a wiedz, że torrent sra losowo danymi po pamięci. Realnie z tych 480Mb/s to pewnie
  • Odpowiedz
Są przecież jakieś piny itp.


@mk321: Nom, piny programowalne obsłuiwane przez CPU a nie sprzętowe. Chcesz marnować moc procesora na obsługę tych pinów?

Jak to ogarnąć? Idealnie by było podpiąć jakiś dysk po SATA albo po USB 3.0. Da się coś wyczarować w tym modelu Raspberry Pi? Są przecież jakieś piny itp.


@mk321: Wrzuć sobie jakiś dysk ssd mSATA po usb albo po prostu jak napisałeś zwykły dysk
  • Odpowiedz
  • 0
powodem wolnego zapisu nie będzie czasem port Ethernet o prędkości do 300 Mbps?


@Caban1908: na kartę zapisywało dużo szybciej, więc wykluczam wolną sieć. Czyli pewnie na kartę miałem te 37,5 MB/s i mi wystarczało, a na pendrive było w okolicach 5 MB/s i było zauważalnie wolniej.

Teraz nie sprawdzę, bo mam popalone wszystkie karty SD. Dlatego zastanawiam się czy kupować kolejną.
  • Odpowiedz
  • 0
Wrzuć sobie jakiś dysk ssd mSATA po usb albo po prostu jak napisałeś zwykły dysk sata po usb.


@Kryspin013: ale w tym Raspberry jest USB 2.0, a nie 3.0.

Co za różnica czy podłączę nawet najszybszy dysk SSD, jak i tak ograniczeniem będzie USB
  • Odpowiedz
  • 0
te coś to taki mostek, oczywiście, jest to ściema, usb3.0 tak nigdy nie będzie.


@wacek_1984: no właśnie, to chyba mostek z USB do USB, więc i tak będzie USB 2.0. Nie wyczaruje się USB 3.0. Ale oszustwo xD
  • Odpowiedz
@Kryspin013: no właśnie ściąganie torrenta na RaspberryPi było w okolicach 5-10 MB/s. Wykluczyłem winę wolnego pendriva, bo na komputerze (z USB 3.0) kopiowanie pliku było już 80 MB/s. Czyli zakładam, że to po prostu wolne USB w Raspberry Pi i wszystko inne po drodze (tensam torrent na kartę SD oczywiście też dużo szybciej się ściągał). Myślisz, że podłączenie dysku HDD po USB 2.0 by jednak coś pomogło?


@mk321:
  • Odpowiedz
@wacek_1984: shielda? A do czego to podłączyć? Pokażesz jakiś przykładowy?


@mk321: w cenie jednego dowolnego "fancy" mostka do raspberry pi kupisz sobie używkę rpi4 albo w ogóle jakiś jakiś normalny mały terminal na x86_64 z o wiele większą mocą niż raspberki
  • Odpowiedz
via Wypiek
  • 0
@kamikazee właśnie szukam :D

Zastanawiam się pomiędzy Wyse 5070 a HP T630. Ale idealnie by było, żeby dało się włożyć dysk 2,5''. Nic nie mogę znaleźć, jak już, to są z wentylatorami.
  • Odpowiedz