Wpis z mikrobloga

w średniowieczu wymiar pańszczyzny był o wiele niższy, Gwiazdowski zapewne odnosił się do XVI-XVII wieku, no ale zawsze dla efektu daje się przykład "ciemnego średniowiecza". Poza tym pańszczyzna była tylko jednymz obciążeń, dochodziły czynsze, daniny w naturze, robocizny nadzwyczajne, obciążenia wynikające z monopoli pańskich, prezenty dla pana z okazji ślubów etc., dziesięciny dla Kościoła i ograniczone obciążenia dla państwa.
@Velati: trudno powiedzieć (luki w źródłach). Myślę, że 30-40%, ale ta grafika sugeruje, że te dwa dni to tzw. pańszczyzna, a to nieprawda. Gorzej było, gdy poddaństwo chłopów się rozpowszechniło i nasiliło, czyli poł.XVI- do poł. XVIII w. Wowczas położenie chłopów pańszczyźnianych było nie do pozazdroszczenia. Pytanie jeszcze co chłop w zamian dostawał, bo dostępu do służby zdrowia, edukacji, kultury, infrastruktury praktycznie nie miał, ale to już inna sprawa.
@pietrek16: Dlaczego? Obciążenia wynoszą 83%, realnie około 65%. Wszystko się zgadza

@trymvs: W sumie to trzeba by znaleźć źródło cytatu żeby wyłapać o co chodziło. Przynajmniej stosunek jest zachowano skoro płacili 30-40% a dzisiaj 83%.
@trymvs: Jak to nie miał dostępu do edukacji jak większość studentów uniwersytetu Jagielońskiego stanowili chłopi?

Chłop może i nie żył w luksusie ale dużo narobić się nie musiał by przeżyć na poziomie godnym w tamtych realiach.

Polecam książkę AUGUSTYNIAK, Urszula - Historia Polski, 1572-1795
@siemankooo: Tak się składa, że swoje w życiu przeczytałem, między innymi wspomnianą książkę Augustyniak, którą mam pod ręką.

Augustyniak, która pisze na stronie 423, że w Małopolsce zachodniej wg szacunków W. Urbana (krytykuje je, ale nie daje swoich) chłopstwo było niemal w całości niepiśmienne i analfabetyzm całego społ. postępował w wiekach kolejnych. Podkreśla na stronie 435 ograniczony zasięg szkolnictwa parafialnego (który i tak dawał bardzo prymitywne wykształcenie). Która pisze na s.
@Velati: proporcje się może i zgadzają (ale już dla XVI-XVII wieku zupełnie nie, a to jest szczytowy okres ucisku i rozwóju tzw. pańszczyźnianego chłopstwa), ale redukowanie wyzysku chłopów do poziomu ich obciążeń ekonomicznych przy pomijaniu sedna czyli POWIĄZANIA niewoli osobistej, braku dostępu do większości dzisiejszych instytucji państwowych finansowanych z podatków i wspomnianych obciążeń jest manipulacją.