Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Mam pytania o #obligacje bo już kiedyś założyłem rachunek rejestrowy i wypłaciłem całą kwotę z góry, potem wiadomo odsetki od razu pomniejszone o podatek.
1) jak to w końcu jest teraz z podatkiem belki? mam na myśli gdybym miał więcej inwestycji, jak mam to rozliczyć i od jakiej kwoty?
2) czy w 2024 dalej będzie automatycznie odprowadzany podatek przy wypłacie odsetek od obligacji (tak było jeszcze w 2023)?
3) czy muszę kupować obligacje mając z góry dużą kwotę? czy mogę kupić np. teraz za 10k i do tych samych obligacji dokładać sobie kilka K miesięcznie zamiast czekać żeby uzbierać kwote.
+ czy mając już rachunek rejestrowy mogę zrobić to online? (pierwszy raz musiałem osobiście do oddziału)
4) które obligacje teraz na topie, TOS czy COI?
5) Czy nie lepsze fundusze inwestycyjne które zaproponował mi mój bank? stopa zwrotu 12M to ponad 6%
6) Co polecacie dla kogoś kto miałby 150k oszczędności + mógłby co miesiąc inwestować kilka K?

#inwestycje #inwestowanie #obligacje #lokata #oszczedzanie #oszczednosci #bank #gielda #ekonomia #finanse



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 1
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Podatek belki jest zawsze 19 procent, nie jest zwolniony do okrelonej kwoty, jest odprowadzany automatycznie przy obligacjach a obligacje możesz nawet jedną jednostkę po 100zł dokupić, po prostu będziesz miał to w osobnej pozycji niż poprzednio kupione. Polecam teraz oobligacje 3 letnie na stały procent.
  • Odpowiedz