Wpis z mikrobloga

Mirki PYTANIE - w 2024 zdecydowalibyście się na BUDOWĘ domu czy zakup GOTOWEGO?

Małopolska, okolice Krakowa. Rozważam nieduży dom w stanie deweloperskim z ładnie zagospodarowaną działką - nie od dewelopera a prywatnego inwestora, którego znam 2 lata - pobudował 2 takie same domy, w jednym będzie mieszkał. Na minus ogrzewanie gazowe i brak rekuperacji (chociaż tu są różne opinie). Z drugiej strony sensowna działka (nie w polach, z dostępem do MPK/PKP) to koszt ok 400k. Samą budowę ciężko realnie oszacować.. Z jednej strony po kosztorysach wydaje się, że budując można oszczędzić, z drugiej słyszę wiele głosów "dolicz do takich szacunków 40%". O stresie i poświęconym czasie nie wspomnę. Nie budowałbym się sam - brak ludzi, sprzętu i umiejętności - brałbym kierownika + ekipy lub generalne wykonastwo.

Co byście robili. Ktoś żałuje podjęcia budowy / zakupu gotowca?
Z góry dzieki za wszelkie komentarze

#budowadomu #budownictwo #budowa #remontujzwykopem #remont #pytaniedoeksperta #kiciochpyta #domy #nieruchomosci #pytanie #ankieta
cebula12klocuch13 - Mirki PYTANIE - w 2024 zdecydowalibyście się na BUDOWĘ domu czy z...

źródło: podcast_1200_720_budowa_domu_czy_zakup_domu

Pobierz

Budowa czy zakup gotowca?

  • Budowa domu 54.1% (59)
  • Zakup gotowego domu 45.9% (50)

Oddanych głosów: 109

  • 30
  • Odpowiedz
@cebula12klocuch13: tak, no offence, nie wysle, bo walcze sam o termin.

dobrze wykonany dom szkieletowy ma jedna wade, ciezko go przebudowac. A Ty jakie znasz jeszcze wady? Moze cos pominalem

Za to styropian ma taka wade, ze jest mniej korzystne cieplo wlasciwe i inny komfort terminczy w pomieszczeniu wzgledem welny
  • Odpowiedz
@goferek mówię tu o "dostępie" typu 10min rowerem do p&r, bo przy samych torach to wiadomo żadna przyjemność. Spełniajacej moje kryteria nie widziałem, dlatego skierowałem się w stronę domu, ale na trasie linii rudawa krakow dałoby się coś znaleźć, jak ktoś nie ma większych wymagań.

@programista15cm podeślij na pw i tak nie kupię, chce zobaczyć porównawczo projekt.

Co do wad nie będę zagadywał, bo nie jestem w temacie, ale tradycyjne domy też
  • Odpowiedz
ówię tu o "dostępie" typu 10min rowerem do p&r, bo przy samych torach to wiadomo żadna przyjemność. Spełniajacej moje kryteria nie widziałem, dlatego skierowałem się w stronę domu, ale na trasie linii rudawa krakow dałoby się coś znaleźć, jak ktoś nie ma większych wymagań.


@cebula12klocuch13: no właśnie dla mnie dostęp = max 15-20 minut z buta na stację. I znalezienie czegoś takiego w sensownej cenie, o ile cokolwiek jest na sprzedaż,
  • Odpowiedz
@goferek w jakich okolicach szukasz? Rozumiem, że obaj rozmawiamy o okolicach Krakowa?

Jeśli faktycznie chcesz PKP to spojrzałbym w kierunku Rudawy - wciąż sporo tam ładnych terenów (obszar parku dolinek krakowskich), a połączenie już teraz lepsze jest niż np z takich lubianych Niepołomic.

Do tego mają robić remont stacji PKP 25/26 + obwodnica zabierzowa więc jakieś 20min do Krakowa brzmi lux.

Dom, który rozważam jest 2 km w linii prostej od PKP
  • Odpowiedz
@cebula12klocuch13: my kupilismy domek pod Wieliczką w stanie deweloperskim, ale wszystko wybieraliśmy sami: okna, drzwi, elektryka, elewacja, uklad scianek i łazienek. Deweloper wszystko ogarnia i pilnuje. Nie jest po taniosci bo mamy tynki cw i silikonowe, dachówkę ceramiczna, okna hs, ponad 300 punktow elektrycznych, rolety podtynkowe, podlogowkę wszędzie. I to w cenie 5k za m i duźa dzialka gratis.

Na pewno byśmy z tyle nie kupili działki i nie wybudowali takiego
  • Odpowiedz
  • 0
@cebula12klocuch13: tak, okolice Krakowa i preferowane właśnie w stronę Krzeszowic. Jeśli jest jakaś działka w rozsądnej cenie na sprzedaż (do 300-400k), to jednak zawsze wymaga dojazdu do PKP jakimś pojazdem, bo jest zbyt daleko, by iść z buta. Jakiś czas temu miałem tam upolowaną działkę dosłownie wzdłuż linii kolejowej (ale za ekranami), to pośredniczka nieruchomości mnie oszukała. I od tamtej pory znalezienie czegokolwiek o takich parametrach graniczy z cudem.
  • Odpowiedz