Wpis z mikrobloga

Koledzy,

Mam problem z zanikaniem koloru na moim retro TV - dotyczy tylko złącza composite (którego używam tylko do jednej konsoli - NES). Układ przetwarzający kolory dla composite jest na płycie B, dlatego nie mam tego problemu przy używaniu RGB SCART.

Niemniej, wcale nie musi być to płyta B, może być też płyta główna. Cholera wie jak ten sygnał idzie dokładnie.

Kolor zanika po 10-20 minutach użytkowania, ale czasem utrzymuje się 2 godziny, a czasem od razu go nie ma jak włączę.
Kiedy zanika, wyłączam go z sieci, po 5 minutach włączam i wraca. Czasem potrzeba 7 minut.

Sprawdziłem już płytę pod kątem skopanych lutów i poprawiłem większość - to nie to.
Zgaduję, że jakiś element (pewnie kondensator elektrolityczny) nie trzyma parametrów (w końcu minęło 34 lata od produkcji) i po naładowaniu przekracza jakieśtam założone wartości, które skutkują odcięciem z układu. Dlatego po 5 minutach po wyłączeniu (gdy się rozładuje) sytuacja wraca do normy.

Problem w tym, że tam jest ich cała masa. Nie mam generatora sygnału testowego, zresztą nawet gdybym miał - to po prostu bym dostał nieprawidłowy sygnał na punkcie testowym, co nic by mi nie dało.

Jakieś pomysły, jak znaleźć wadliwy element bez wymieniania wszystkiego? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Rosly może Ty będziesz miał jakiś pomysł.

#elektronika
  • 5
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin: raczej z kondensatory lepiej się czują po nagrzaniu, eket byłby odwrotny.
Powiem tak trochę strach podpowiadać nobowi bo w starych TV są tak wysokie napięcia że mogą zabić od razu i trzeba mieć sporo doświadczenia żeby w tym grzebać pod napięciem.
Bardziej bym stawiał na jakiegoś ICka tranzystor lub nawet diodę. Można się bawić w podgrzewanie hotem zimnego, albo chłodzenie jak już błąd wystąpił
Choć pewnie jakiś stary wyga serwisowy
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin: to sprawdzenie kondensatorów filtrujących najłatwiej przestawić miernik na AC i sprawdzać napięcia, im więcej tym kondensator w bardziej ujowej kondycji, ale jak pisałem większości po nagrzaniu się poprawia.
Krzemy jak już kolor zniknie można próbować chłodzić, chyba najlepiej powierzem z kompresora o ile wodą nie pluje. Ale wziąłbym schemat i wymienił IC odpowiedzialne za dekodowanie koloru.
  • Odpowiedz