Wpis z mikrobloga

i nie ma hierarchii między dev a qa


@bb89: to była tylko głupia odpowiedź na głupi argument, że jakby dev umiał poradzić sobie z wymienionymi rzeczami to byłby qa

a tymczasem:

powinien przetestować kod

dev to robi pisząc testy

przetestować funkcjonalności

co za problem? to po prostu testy na wyższym poziomie niż typowo pisze dev, bez problemu by sobie z tym poradził

zrobić security check, audyt, sprawdzić wrażliwości

jedno i to
to czemu taski wracają do deva z błędami? dev piszący feature nie chciał czy nie umiał przetestować? xD


@kutafonixor: zazwyczaj jak testuje inna osoba niż ta która pisała daną funkcję to jest w stanie wyłapać inne błędy bo wpadła na przetestowanie innych scenariuszów

tylko to dalej nie świadczy że DEV sobie z tym nie poradzi XD
chłopaki, pracujecie w polackich firmach - nie zachęcam do zmiany ale radzę poczytać o kulturze pracy w tych poważniejszych zanim całkiem zabetonujecie sobie łby ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@conamirko: no ale podasz w końcu jakiś sensowny argument dlaczego DEV miałby nie poradzić sobie z pracą QA, czy będziesz tylko tak rzucać ogólnikami i jakimiś przytykami o polackich firmach i zmianie pracy?
@some_ONE: przecież ci napisałem - bo nie od tego jest. Litościwie pominę to jaki średni poziom prezentują na rynku developerzy xD

I tak, wiem, że są tacy wymiatacze orkiestranci co to wszystko ogarniają i w ogóle to masz takiego kolegę, a może w ogóle to ty jesteś takim koksem, ale to bardzo bardzo źle bo oznacza że pracujesz na nieodpowiednim stanowisku za zbyt małe pieniądze. Lepiej się więc nie chwalić że
@some_ONE masz racje, powinni zwolnić senior testerów i zatrudnić junior devow na ich miejsce, ale to byłaby oszczędność ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) tymczasem w paru firmach (oraz mojej obecnej) senior qa mają taką samą stawkę jak senior dev, no co za debile z tych dyrektorów, zamiast zatrudniać więcej senior devow to jakiś testerów
masz racje, powinni zwolnić senior testerów i zatrudnić junior devow na ich miejsce, ale to byłaby oszczędność


@bb89: fajny chochoł, a powiesz gdzie ja coś takiego napisałem? bo sprowadzanie sytuacji do absurdu to nie jest argumentacja
@some_ONE: w zeszłym roku u mnie w firmie #!$%@? kilkudziesięciu programistów, QA żadnego. To tak przy okazji tego, kto okazuje się cenniejszy. Klepacza kodu zastąpisz tańszym klepaczem. Testera / QA ogarniającego zarówno technikalia, biznesy często okazuje się, że warto trzymać.

no i skończyliśmy na tym, że dalej nie ma sensownego argumentu dlaczego dev miałby sobie nie poradzić

@some_ONE: pewnie, że dev sobie poradzi, ale czy masz na to czas? Bez
pewnie, że dev sobie poradzi, ale czy masz na to czas


@supersucker: no nie ma, ale ja tutaj nie dyskytuję z tym czy potrzebny jest QA w zespole tylko czy DEV gdyby musiał to by sobie poradził czy nie
Z doświadczenia napiszę, że każdy jest potrzebny. Dev dostaje opis modyfikacji i ewentualnie konsultanta do pomocy i zaprogramuje tak, żeby konsultant był zadowolony. A konsultant w 90% opisuje użytkowanie procesów modyfikacji w sposób optymistyczny. Nie bierze pod uwagę tego, że ta głupia małpa, która ma do kliknięcia 4 pola i ustawienia tam prawidłowe wartości, nie dość że po drodze kliknie 4 kolejne, to jeszcze połowę źle o będzie kwik, że jak to
@some_ONE: no nie wiem brachu, i dev, i qa, i pm pewnie poradzą sobie z obliczaniem składek ZUS i PITu od wypłaty pracownika, a potem kliknąć mu przelew. Ale nie zrobi tego tak wydajnie lub też tak starannie jak profesjonalna księgowa. No, ale jako tester już przyzwyczaiłem się do wybujałego ego wśród programistów, którzy myślą że skoro potrafią pisać kod, to są niemal bogami (nie wszyscy, jest wiele miłych :) ).
jak to co xD dobry QA powinien przetestować kod, przetestować funkcjonalności, zrobić security check, audyt, sprawdzić wrażliwości, nauczyć zespół dobrych praktyk, wprowadzić albo zaplanować automatyzację tego wszystkiego


@conamirko: i gałę #!$%@?ć
@some_ONE: najwyraźniej nie radzą sobie z testoesniem skoro zatrudnia się qa. Pomijam ze niektóre qa, w szczególności z kraju curry nie ogarniają nic, zero. Jak znajdą coś to tylko przez przypadek a potem hotfixy na prod
no nie wiem brachu, i dev, i qa, i pm pewnie poradzą sobie z obliczaniem składek ZUS i PITu od wypłaty pracownika, a potem kliknąć mu przelew. Ale nie zrobi tego tak wydajnie lub też tak starannie jak profesjonalna księgowa.


@fenbekus: powiedz mi jeszcze kilka innych oczywistości, no któż mógłby się spodziewać że ktoś robiący coś profesjonalnie przez X lat zrobi coś lepiej od kogoś kto nie robi tego profesjonalnie xDD
@some_ONE: bardziej chodzi o optymalizację pracy. Jeśli ktoś wie, jak dobrze ogarniać automaty i pisać testy to zrobi to szybciej i najczęściej lepiej niż dev, który woli się skupić na pisaniu kodu. Do tego dochodzi kwestia motywacji pracowników - wolę robić to, co mnie interesuje.