Wpis z mikrobloga

#windows10 #powershell #programowanie
Dziś zacząłem się bawić z AI które tworzy dla mnie skrypty w powershell.
Uruchamiam je w Windows PowerShell ISE. Gdy kopiuję skrypt z okienka AI do okienka konsoli na dole, skrypt się uruchamia i działa. Gdy kopiuję skrypt do okienka edycji pliku na górze i uruchamiam go przez F5, dostaje komunikat błędu. Chciałem otworzyć adres strony który podany jest w komunikacie błędu, ale otwiera się tylko strona główna wyszukiwarki bing.
Zapytałem AI, która podała kilka możliwości otrzymania uprawnień do uruchamiania skryptów, ale ostrzegła też że wiąże się to z zagrożeniami bezpieczeństwa, dlatego zdecydowałem się zapytać HumanI jak to zrobić żeby było bezpiecznie.
Nie znam się na programowaniu ani na bezpieczeństwie internetowym, więc potrzebuję rozwiązania idiotoodpornego.

Co zrobić (najlepiej raz żeby działało na przyszłość) żebym mógł odpalać lokalnie zapisane pliki z skryptami, ale żeby nie narażać bezpieczeństwa swojego laptopa.
Jeśli to nie jest możliwe, lub proste, czy uruchamianie ISE z uprawnieniami administratora wtedy gdy będę potrzebował działania skryptów , jest bezpieczne bez podjęcia żadnych innych działań zabezpieczających?
Czy mogę nadać te uprawnienia tylko dla konkretnego pliku/plików skryptu na moim dysku i zablokować dla wszystkich pozostałych?

Z góry dziękuję za odpowiedź i proszę się nie gniewać za współpracę z AI. Mnie ona też kiedyś zastąpi w pracy :P
Spojler22 - #windows10 #powershell #programowanie
Dziś zacząłem się bawić z AI które ...

źródło: Blad

Pobierz
 • 11
 • Odpowiedz
 • 0
@ujdzie: AI zaproponowało mi powershella. Zalezy mi, żeby to sztuczna inteligencja dobrze się czuła z tymi skryptami, bo ja będę tylko zmieniał wartości liczbowe. I muszę przyznać, że wygoda używania ISE od powershella jest jak na razie na wysokim poziomie. Tylko wklej i enter.

Set-ExecutionPolicy -ExecutionPolicy Bypass w powershellu uruchomionym jako administrator


@jakuba94: czy ta linijka zadziała jako jednorazowa komenda do zdjęcia ograniczeń, czy będę musiał ją powtarzać za kazdym
 • Odpowiedz
 • 0
A co do uprawień i podnoszenia ich - może odpalasz skrypty lub soft z folderów, z których nie powinieneś?


@ujdzie: soft to ten wbudowany w windows. Niczego nowego nie instalowałem. Pliki zapisałem w swoim katalogu systemowym "dokumenty"
 • Odpowiedz
@Spojler22: zadziała jako jednorazowa komenda którą zdejmiesz ograniczenie na stałe. Możesz zmieniać potem te execution policy zgodnie z tym
https://learn.microsoft.com/en-us/powershell/module/microsoft.powershell.security/set-executionpolicy?view=powershell-7.4

The acceptable execution policy values are as follows:

AllSigned. Requires that all scripts and configuration files are signed by a trusted publisher, including scripts written on the local computer.
Bypass. Nothing is blocked and there are no warnings or prompts.
Default. Sets the default execution policy. Restricted for Windows clients or
 • Odpowiedz
 • 0
@jakuba94: Dzięki, ale ten opis

Nothing is blocked and there are no warnings or prompts.

brzmi przerażająco. Wolę, żeby jakieś blokady były, tylko nie dla mnie :P
Ale dzięki za link, poszukam tam metody odblokowania uprawnień tylko dla mnie. A do tego czasu będę otwierał plik i kopiował treść do okienka konsoli i odpalał ręcznie
 • Odpowiedz
@Spojler22: XDDDDD chłopie - nie przesadzaj. Dodaj sobie "-scope CurrentUser" to będzie tylko dla twojego użytkownika. Na każdym komputerze na którym używam powershella (a mam tego sporo) mam execution policy ustawione na bypass bo przecież obsrałbym się jakbym miał co innego.
 • Odpowiedz
 • 0
-scope CurrentUser


@jakuba94: a czy to nie oznacza, że będzie to działało tylko dla konta administratora skoro uruchomię to polecenie jako administrator? Te uprawnienia sa mi bardziej potrzebne dla skryptów na moim zwykłym koncie użytkownika, żebym mógł wrzucić je do harmonogramu i uruchamiać wraz ze startem windowsa.
 • Odpowiedz
@Spojler22: tu jest tyle błędnych założeń że nawet nie wiem od czego zacząć. Dla własnego dobra odpal jako administrator i zrób to jako bypass i nie pisz scope. Brakuje Ci jeszcze dużej ilości wiedzy na temat tego jak niektóre rzeczy działają i po prostu strzelisz sobie w kolano w innym wypadku
 • Odpowiedz