Wpis z mikrobloga

#programowanie #programista15k #informatyka #it #pracbaza

Do osob, ktore pluja na branze i uwazaja, ze ludzie tutaj maja bardzo zle. I ze doszkalanie sie to jakas glupota a ludzie, ktorzy to robia, to przegrywy, piwniczaki i autystycy.

Po 1 - inne branze pod wzgledem zarobkow - bardzo czesto widzialem posty dotyczace lekarzy - pojda na studia, potem rezydentura i pyk, maja 200-300 za godzine i do konca zycia zyja jak w bajce. No chyba nie bardzo :D Patrzycie jedynie na osoby zatrudnione w sektorze prywatnym - w ktorym tez raczej teraz nie jest latwo sie wybic. Zazwyczaj jak umawiacie sie prywatnie do lekarza, to kierujecie sie opiniami i ich iloscia. Duzo chetniej wybierzecie lekarza, ktory ma 159 opinii ze srednia 4.9, niz osobe, ktora ma 15 opinii ze srednia 3.0. Duzo lekarzy pracuje wiekszosc zycia w NFZ i robi powtarzalne rzeczy, nie ciesza sie dobra opinia, nie lubia swojej pracy. Prawnicy i dobre zarobki? W Stanach tak, ale w Polsce? Mam wsrod znajomych osoby na prawie - ciezko znalezc praktyki, duzo kancelarii zatrudnia za jakies chore i wydajace sie na pierwszy rzut oka na niezgodne z prawem - typu np 9zl/h, 14zl/h (stawki z 2023 roku sic!) Po studiach, jesli chce sie zarabiac jakies pieniadze trzeba isc na aplikacje - ciezkie egzaminy, kolejne lata nauki (przykladowo aplikacja adwokacka trwa 3 lata, notarialna 3.5) a potem zarobki rowniez niekoniecznie ksztaltuja sie bardzo kolorowo. Tez ciezko jest wbic sie w rynek.

Po 2 - inne branze pod wzgledem doksztalcania sie - nie wiem dlaczego popularna jest narracja, ze w IT trzeba sie doksztalcac caly czas po godzinach, a w innych branzach nie. Naprawde? :D Znam 3 osoby po medycynie. Sa ortopedami/chirurgami. Wszyscy cyklicznie jezdza za granice na szkolenia, innowacyjne operacje itp. To prawda, osoba, ktora jest internista i robi to samo caly czas - czyli sprawdza stetoskopem pluca, patyczkiem gardlo, wezly chlonne i wystawia generyczna recepte i zalecenia lub wystawia recepte do specjalisty, bo sam nic wiecej nie moze zrobic nie musi sie doksztalcac. Ale badzmy powazni - taka osoba nie zarabia milionow. I nie jest tak znaczaca. Prawnicy? Prawo caly czas sie zmienia, wchodza nowe ustawy/rozporzadzenia itp. Moze sobie wykuc kodeks na pamiec, zeby 3 lata temu polowa artykulow zostala zmieniona.

Po 3 - falszywe przeswiadczenie o pracy fizycznej - skad wy wzieliscie te zarobki hydraulikow, stolarzy, budowlancow? :D Wiadomo, sa specjalisci, ktorzy zarabiaja duzo. Ale tak jest w kazdej branzy. Zdecydowana wiekszosc zarabia okolo sredniej/ponizej sredniej. Zeby zarabiac duzo w czymkolwiek trzeba byc w tym dobrym/lubic to co sie robi a najlepiej oba.

Po 4 - plucie na doszkalajacych sie programistow - zrozumcie, ze niektorzy lubia to co robia. Tak samo, jak niektorzy lubia czytac kryminaly, inni lubia biegac, inni ogladac seriale - niektorzy po prostu lubia informatyke. I sprawia im przyjemnosc zyskiwanie nowej wiedzy. To, ze wy tak nie macie nie znaczy, ze to standard :D

Generalnie najwiekszym problemem placzacych tu osob jest brak asertywnosci. Jesli dajecie sie wykorzystywac w pracy, to ludzie stajacy wyzej w hierarchii beda to oczywiscie wykorzystywac. Polecam popracowac nad samoocena i nad walka o samego siebie, bo z takim nastawieniem wszedzie bedzie wam ciezko. Oprocz tego tak jak mowilem w kazdej branzy, zeby zarabiac wiecej niz mediana nalezy byc dobrym w tym co sie robi. Trzeba sie czyms wyroznic a nie byc jak kazdy inny.

Btw - do osob robiacych statystyki ofert w IT - prosze, zacznijcie dla porownania robic tez statystyki ofert z innych branz :)
zonley - #programowanie #programista15k #informatyka #it #pracbaza

Do osob, ktore pl...

źródło: Screenshot 2024-04-03 at 15.14.45

Pobierz
  • 28
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@zonley: niepotrzebnie się naprodukowałeś. większość z osób pomstujących te głupoty bardzo dobrze zdaje sobie z tego sprawę, to jest po prostu masowy trolling przez który odwiedzanie tagów związanych z IT straciło jakiś czas temu jakikolwiek sens.


@chinski_pierozek: dokładnie, zobacz mój post gdzie napisalem, że przed rozmowami przez 3 miesiące intensywnie się dokształcam a trolle zaspamowały mój post, żę zmieniają prace bez jakiejkolwiek nauki xD Przecież to bzdura jakich
  • Odpowiedz
@zonley: głupoty gadasz, lekarze to najbogatsza grupa społeczna. pokaż lekarzu co masz w garażu. bogate dzielnice w dużej mierze są zamieszkiwane przez lekarzy.
  • Odpowiedz
@zonley +1 OPie. Z tego hejtowania IT to już się jeden wielki circlejerk zrobił. Co nowy post, to p---------e w stylu "tirowiec/budowlaniec zarobi tyle samo a nie musi się dokształcać", oczywiście dowodów na to brak xD sorry, mamy w Polsce tak ułożony rynek pracy, że w zasadzie oprócz IT to nie ma sensownie płatnych karier.
  • Odpowiedz
@zonley: w pełni się z tobą zgadzam, czy nam się podoba czy nie branża it jest aktualnie najlepsza na rynku nie licząc lekarzy, pielęgniarek gdzie dostaną pracę od ręki wszędzie. Nikt nie myśli że np taki konstruktor, projektant, architekt, fizjoterapeuta czy dietetyk ma mniejsze pole popisu i oferty na te stanowiska w porównaniu do it wyglądają wręcz tragicznie
  • Odpowiedz
  • 0
@IronHeisenberg1939: co do pielęgniarki to nie jestem pewny - tzn zależy jaka i gdzie, oczywiście można być pielęgniarką w prywatnej placówce, ale ogólnie jest to zawód bardzo ciężki i wymagający a wynagrodzenie jest znacznie poniżej przeciętnej - dyżury po 12h/24h, praca w systemie zmianowym i słaba kasa.
  • Odpowiedz
Gdybym się mógł cofnąć w czasie, poszedł bym na medycynę 6 lat studiów, potem rok durnego stażu, ale na robieniu specjalizacji dostajesz już 7K, a po zrobieniu stawki spore.


@lentilek: Ja dostałem się na medycyne ale wybrałem politechnike, z perspektywy czasu dokonałem świetnego wyboru. Uważam że zarobki się odwracają w późnej karierze ale całka z zarobków w wypadku programisty jest duuużo większa i do ok 50 roku zycia wygrywa a
  • Odpowiedz