Wpis z mikrobloga

Witam, czy może mi ktoś powiedzieć jak to naprawdę jest z tymi suszarkami policyjnymi? Podczas jazdy motocyklem zostałem zmierzony taką niebieską suszarką ultralyte. Pomiar pokazał 85km/h. Jestem świadom, że przekroczyłem prędkość w zabudowanym, ale w moim starym Suzuki licznik analogowy w porównaniu do GPS zawyża ponad 10km/h i jestem pewien, że moja rzeczywista prędkość wynosiła mniej.... Suszarka była takiego typu, że nie było żadnego zdjęcia ani widocznego mojego pojazdu tylko mały ekranik, na którym była widocznia jedyna zmierzona prędkość. Może ktoś mi powiedzieć czy jeśli nie ma pomiaru z widocznym numerem rejestracyjnym ani nawet pojazdem, można tego nie przyjmować i się z tego wybronić? Przecież w takiej sytuacji można zrobić pomiar na losowym pojedzie poruszającym się w pobliżu i wmówić komuś, że to jego prędkość...No i druga sprawa, skoro w samochodach pomiar musi być wykonany między reflektorami to w takim razie jak powinien być przeprowadzony prawidłowy pomiar w motocyklu? #polska #policja #mandat #motocykle #motoryzacja
  • 26
  • Odpowiedz
@jankowalski811: po pierwsze ustal czy urządzenie było w ogóle dopuszczone na datę pomiaru, po drugie czy mialo ważna legalizację w dacie pomiaru, po trzecie czy pomiar wykonano zgodnie z instrukcją urządzenia. To tak wstępnie.

jakie to ma znaczenie?


Trochę ma, bo możesz wnosić o uchylenie prawomocnego mandatu karnego, ale w sytuacjach wskazanych w art. 101 kpow.
  • Odpowiedz
  • 0
@TestoDepot i właśnie o to mi chodzi...w sensie co to znaczy "zgodnie z instrukcją" na pewno nie znajdę takiej instrukcji w internecie a nawet jak bym znalazł to średnio mam czas na czytanie jej całej. Może ktoś ma pojęcie jak wygląda prawidłowy pomiar w przypadku motocykla i czy wogóle jest sens przyjmować mandat jak gość ci wyskakuje z jakimś pomiarem a nie wiadomo nawet czy to twój bo suszarka nie robi zdjęć
  • Odpowiedz
@jankowalski811: GPS to nie jest precyzyjne narzędzie do mierzenia prędkości i nie wiem co byś chciał powiedzieć w sądzie? "Panie sędzio, nie wydaje mi się, żebym jechał aż tak szybko, trochę przekroczyłem, ale nie aż tyle, bo trochę mi licznik przekłamuje, ale GPS pokazywał mniej, więc podejrzewam, że ten doświadczony policjant się myli."
  • Odpowiedz
  • 0
@WyjmijKija no właśnie tylko czemu to nie policjant musi udowadniać, że ta wartość to jest moja prędkość a nie kogoś kto jechał przedemną lub za mną tylko to ja się muszę tłumaczyć, najlepiej mieć wszystko nagrane i mieć świadków a jedyne co ma policjant to jakaś wartość na ekranie suszarki tak naprawie #!$%@?ąd?
  • Odpowiedz
@jankowalski811: pogrzeb trochę w necie, jest szansa, że znajdziesz instrukcje albo zwróć się do producenta żeby przesłał w pdfie, co ci szkodzi.

Może ktoś ma pojęcie jak wygląda prawidłowy pomiar w przypadku motocykla


Właśnie w instrukcji dla danego urządzenia takie rzeczy piszą.
  • Odpowiedz
no właśnie tylko czemu to nie policjant musi udowadniać, że ta wartość to jest moja prędkość a nie kogoś kto jechał przedemną lub za mną tylko to ja się muszę tłumaczyć, najlepiej mieć wszystko nagrane


@jankowalski811: jakbyś miał wszystko nagrane, to byś miał dowód na to, że poruszając się w ciągu pojazdów byłeś tym pojazdem, który poruszał się wolniej od pozostałych.

Szczególnie, że w tekście tak naprawdę nie ma bezpośredniej wzmianki
  • Odpowiedz
czemu to nie policjant musi udowadniać, że ta wartość to jest moja prędkość a nie kogoś kto jechał przedemną


@jankowalski811: no już ci powiedziałem, bo z założenia obiektywny obserwator powie, że doświadczony policjant chyba jednak wie jak ma używać przyrządu pomiarowego, a nie ma praktycznie kontrargumentu, bo to, że tobie się wydawało, że jechałeś wolniej (wciąż przekraczając prędkość) i opierasz to na #!$%@? liczniku oraz GPS-ie to jest coś co sędzia
  • Odpowiedz
@jankowalski811: "Dowodem" w sprawie są też zeznania, zarówno twoje jak i policjantów. W sądzie uchronić cię może tylko brak legalizacji urządzenia (bo na to jest twardy papier), albo użytkowanie niezgodne z instrukcją - tutaj sam policjant musiałby zeznać, że użył radaru niewłaściwie. Ale jeśli nie masz nagrania, to wystarczy że on sam przeczyta instrukcję i zezna, że wszystko robił zgodnie. Np. jeśli jest napisane, że odległość od innego pojazdu musi być
  • Odpowiedz
@Shuwaks: dlatego należy obrać taktykę w stylu: to nie był pomiar mojego motocykla, tylko prawdopodobnie innego pojazdu lub pomiar został wykonany niezgodnie z instrukcją, ponieważ jechałem z przepisową prędkością.
  • Odpowiedz
@muse: OP sam przyznaje, że wie, że prędkość przekroczył. Twierdzi, że jechał wolniej niż 85, więc nie może powiedzieć, że jechał przepisowo.

pomiar został wykonany niezgodnie z instrukcją

Pytanie, czy widział policjanta wykonującego pomiar, czy dopiero jak go zatrzymywał?

to nie był pomiar mojego motocykla, tylko prawdopodobnie innego pojazdu

Jaki pojazd? Marka, model? Policjant będzie miał zeznania przygotowane, nagranie z radiowozu pokazujące drogę. Jeśli nie masz jak podważyć zeznania, to zostanie
  • Odpowiedz
@Shuwaks: Poproszę o dowód, że pomiar został wykonany na mnie. Nie bez powodu inne suszarki mają ekrany ze zdjęciami. Sprawa prosta jak barszcz, a Ty dorabiasz ideologię. W Polsce obowiązuje domniemanie niewinności i to oni muszą udowodnić winę, a ekran z cyferkami dowodem jest iście zabawnym.
  • Odpowiedz
Dowodem jest zeznanie policjanta. Tak samo, jak gdybyś na oczach funkcjonariusza wybił szybę w stojącym samochodzie to cię skażą nawet bez nagrania z kamery.
  • Odpowiedz