Wpis z mikrobloga

Bawi mnie niezmiernie, że wykopki odkryły że nieruchomości w Niemczech są stosunkowo tanie . Przecież tak zawsze było. Dziesięć lat temu to mogliście sobie kupić dom zdatny do zamieszkania na niemieckiej prowincji za 50k i to nie euro ale złotych. Gdzie wówczas w Polsce Z ciężko już wtedy byłoby coś takiego znaleźć w Polsce Z z 20% bezrobociem i 5 razy niższymi zarobkami.

Wszystko wskazuje na to, że duże miasta wkrótce będziemy mieli również droższe niż w w Niemczech i dla osób które siedzą w temacie nie jest to żadne zaskoczenie. Tutaj oprócz kwestie ekonomicznych ogromne znaczenie mają kwestie kulturowe, w większości byłych demoludów jest proporcjonalnie do zarobków drożej niż na zachodzie, u nas liczy się by mieć na własność, na zachodzie nie koniecznie.
#nieruchomosci #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie #inwestycje
  • 39
  • Odpowiedz
Bawi mnie niezmiernie, że wykopki odkryły że nieruchomości w Niemczech są stosunkowo tanie . Przecież tak zawsze było.


mysle ze 90% ludzi uwaza, ze tam jest drozej - trzeba uswiadomic ze nie. Ludzie mysla, ze mieszkania drozeja wszedzie i sa drogie wszedzie i a jak tam zarabiaja 2x wiecje i to mieszkania musza byc 2x drozsze... No nie.

Poza tym to nie jest specyfika Niemiec, praktycznie wszytskie europejskie sredniaki sa na poziomie
  • Odpowiedz
@Dusk_Forest77: Przecież tu chodzi o porównywanie podobnych miast, nawet większych niż w PL, w których wychodzi, że zarobki są dużo wyższe, a mieszkania nominalnie dużo tańsze XD A truskawką na torcie jest to, że za ten sam czynsz w DE zwykle wynajmiesz 2 x większe mieszkanie. I żeby nie było - niemiecki rząd obecnie krzyczy, że mieszkania są u nich za drogie i coś cza z tym zrobić.
  • Odpowiedz
@Dusk_Forest77: @del855 ale bzdury xD.

Srednia cena mkw w Berlinie (artykuł sprzed prawie roku to 6093 euro - czyli w przeliczeniu na nasze ok. 27 k złotych - https://forsal.pl/nieruchomosci/artykuly/8697964,w-berlinie-brakuje-mieszkan-to-nie-koniec-cenowego-boomu.html, srednia cena mkw w Warszawie - 15 427 zł - dane z teraz - https://sonarhome.pl/ceny-mieszkan/warszawa). A i tak Berlin nie jest miejscem w Niemczech gdzie sie najlepiej zarabia.

Wasz problem to jest taki, ze bierzecie jakies gowniane lokalizacje, w których
  • Odpowiedz
Wasz problem to jest taki, ze bierzecie jakies gowniane lokalizacje, w których nikt nie chce mieszkac i porównujecie to do topowych miast w Polsce.


@niezdiagnozowany: No ostatnio było porównanie takiego gówna jak Hamburg przykładowo, ogólnie chlew, szczyny i bieda, i kto może to stamtąd ucieka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 4
@dzem_z_rzodkiewki Najgorsze w tym jest to, że wysokie koszty mieszkań zabijają konkurencyjność gospodarczą kraju.

Do niedawna za 2/3 niemieckiej minimalnej można było zatrudnić ogarniętego specjalistę w Polsce. Obecnie ceny życia zrównują się z Zachodem, zatem ten nasz specjalista już nie będzie chętny do pracy za takie wynagrodzenie.

Jeśli tego nie powstrzymamy, to kapitał przestanie płynąć do Polski, a co gorsza zacznie się zwijać. Z resztą, ostatnie zwolnienia w Delphi pokazały jak
  • Odpowiedz
@del855: Tak, to my jesteśmy "nienormalni" w stosunku do zachodu w tej kwestii, jednak jesteśmy pod tym względem całkiem typowi dla krajów postsocjalistycznych.
@mickpl: No to już Ci pisałem, że w przypadku niemieckiej prowincji ceny potrafiły już byćniższe niż w Polsce kilkanaście lat temu, mimo że miałeś tam kilkukrotnie wyżse zarobki idużo niższe bezrobocie niż w Polsce. Dużo osób mieszkających na terenach przylegających do niemieckiej granicy, kupowało domy
  • Odpowiedz
Srednia cena mkw w Berlinie (artykuł sprzed prawie roku to 6093 euro - czyli w przeliczeniu na nasze ok. 27 k złotych -


@niezdiagnozowany: ogólnie to musisz porównywać podobne mieszkanie 20k w Wawie vs 30k w Berlinie. Tam zarabia się 2x więcej i jest 2x tańszy kredyt.
  • Odpowiedz
@mickpl: micky #!$%@? ale kto w ogóle Ci wmówił, że proporcja zarobków do metra kwadratowego w Polsce ma być porównywalna do Niemieckiej? To by oznaczało, że jesteśmy na poziomie majętności porównywalnym. A nie jesteśmy. Czemu nigdy w tych dyskusjach nie piszesz, że w Czechach czy na Słowacji czy gdzieś tam gdzie wklejacie te grafiki jest jeszcze drożej?
  • Odpowiedz
@acpiorundc: op pisze o tym ze glowne miasta w Polsce beda drozsze od tych w Niemiec, wiec odnosi sie do nominalnej kwoty jak widac, co podaje na przykladach, gowno a nie beda drozsze, bo teraz daleko nam do cen z Niemiec, chociaz ida one na morde.
  • Odpowiedz
ale bzdury xD.


Srednia cena mkw w Berlinie (artykuł sprzed prawie roku to 6093 euro - czyli w przeliczeniu na nasze ok. 27 k złotych


no tak, forsal wzial liczbe z czapki i jeszcze takie oto madrosci - pierwsze 2 zdania z materialu:

Rynek
  • Odpowiedz
@niezdiagnozowany: Ja nigdzie nie napisałem że ceny w Berlinie są niższe Warszawie czy gdziekolwiek w Polsce. To jakaś Twoja projekcja. Napisałem że niemiecka prowincja potrafiła być tańsza od Polskiej wiele lat temu i wiele wskazuje na to że w przyszłości tak będzie również z dużymi polskimi miastami, mimo niższych zarobków w tychże i owszem pisząc prowincja chodzi mi o głównie o ddr, w zachodnich Niemczech tak tanio aż nie było.
  • Odpowiedz
bo teraz daleko nam do cen z Niemiec


@niezdiagnozowany: chcesz kupić 60m2 mieszkanie w Warszawie i Berlinie. W Warszawie musisz dać na samą ratę 100% średniej pensji a w Berlinie 60% średniej pensji i tam jest mega bańka a u nas są podstawy do wzrostu.
  • Odpowiedz