Wpis z mikrobloga

#norweski #norwegia #niemiecki #niemcy #jezykiobce #naukajezykow #nauka #praca
#emigracja

Planuje iść na kurs języka od 0 i rozważam niemiecki i norweski. Ktory jest obecnie bardziej wartościowy pod względem zawodowym i ile czasu zajmuje opanowanie poziomu B1/B2 każdego z nich?

Z jednej strony robię od jakiegoś czasu norweski w duolingo i nawet mi się podoba natomiast niemiecki zawsze wydawał mi się bardzo trudnym do nauczenia językiem. Z drugiej strony niemiecki może przynieść dużo więcej zawodowych korzyści zarówno szukając pracy w PL jak i rozważając emigrację (Niemcy + Austria + Szwajcaria).

Kiedyś jeszcze uczyłem się 2 semestry francuskiego na studiach ale jednak mam wrażenie, że nauczenie się tego do poziomu komunikatywnego zajmie mi najwięcej czasu.
  • 17
@Student-technik: mniej wiecej tak jak piszesz - norweski sporo prostszy, ale mozliwosci zawodowo sporo mniejsze

Ja bym obstawial niemiecki - bo wydaje mi sie [z podkresleniem na wydaje] ze w krajach niemieckojezycznych jednak jest nieco wieksza presja na znajomosc niemieckiego niz w norwegii norweskiego. Chociaz oczywiscie to zalezy od branzy, stanowiska... ale norweski jest prosty, wiec skup sie na niemieckim, jak bedziesz mial dobry angielski i "komunikatywny plus" niemiecki to norweski
@Student-technik: a z ciekawosci angielski na jakim poziomie umiesz?
bo ja np umiem ang na mocnym b1 zalezy od pytan i rekruterki (w cv mam b2)
a niemiecki mam wpisany na b1 rozmowe na a2 wymagane zdalem z 1 kartka przygotowana a ostatnio mialem w cv napisane intermediate no i przeszedlem dalej no ale czy to b1? 10min jestem w stanie odpowiadac
tez nie lubie niemieckiego bo gadasz glownie tylko z
No ja bym mój angielski określił też na b1/b2. Na studiach miałem jakiś test na b2 i zdałem go na prawie 100% ale parę lat używania angielskiego tylko na wakacjach u do pisania prostych maili w pracy jednak trochę zdegradowały mój poziom.

razdwatrzy55 a jak długo się uczyłeś niemieckiego do tego poziomu i czym się zajmujesz ?
@Student-technik: Norweski NIE jest prostszy! Owszem, na kursach tak się może wydawać. Jeśli gdy później wyjdziesz na ulicę w Stavanger, Bergen czy Bodø zauważysz, że ludzie mówią zuuuuupełnie inaczej. W norweskim są dwa standardy pisma - co już utrudnia! - ale NIE ma standardu wymowy, tak że każdy lokalny dialekt jest poprawny. Każdy mówi po swojemu i są różnice nawet w podstawowych słowach czy wyrażeniach. Proste przykłady:

Kocham cię.
"Czysty" bokmål
@Zashi: Plus dodam, ze dużo Norwegów jest tzw «dialektforvirret» np mieszkają w jednym miejscu, a wychowali się gdzie indziej. I mieszają dialekty. Raz spotkałem Norwega który brzmiał jak Polacy gdy mówią po norwesku, bo dorastał w wielu miejscach i w Norwegii i miał tak akcent pomieszany. Akcent norweski jest trudny dla wielu Polaków bo my zaznaczamy inna czesc zdania. No i zauważyłem, ze dużo Polaków tworzy mega skomplikowane zdania po norwesku
razdwatrzy55 a jak długo się uczyłeś niemieckiego do tego poziomu i czym się zajmujesz ?


@Student-technik: do IT chce, ja sie uczylem te wszystkie lata szkolne gdy wszyscy sie uczyli ang ( ͡° ͜ʖ ͡°)
ale mam po prostu dobra pamiec do slowek, bo znam jakies wildschwein xd na kursie b2.2 na studiach to babka zawsze mnie pytala o znaczenie slowek i z tego beka byla i