Wpis z mikrobloga

Boże jaki python to zajebisty język. Gdybym 10 lat temu zamiast zaczynać z c++ i szybko się znudzić wziął pythona to może nawet bym był programistą. Robię sobie mały projekt do pracy i w 2 wieczory ogarnąłem sobie pobieranie danych z sieci. Teraz kolejny wieczór by eksportować je do google sheets i będzie mega praktyczna aplikacja gotowa. Pamiętam że przy c++ programowanie było problemem by wykonac jakis koncept dla amatora, a w pythonie nic nie stoi na przeszkodzie. Wiem zaraz zlecą się programiści 15k+ i zaczną krytykować ale połapać się z sensem programowania to python jest idealny, ponieważ samo pisanie jest wręcz bezproblemowe. Pozdrawiam.
#programowanie #python #c #c++
  • 21
  • Odpowiedz
@Marek_Kodrat: Ale to nie jest kwestia języka, tylko bibliotek. Po prostu kiedyś nie było tylu bibliotek, więc wiele rzeczy trzeba było klepać na piechotę. Przecież teraz w C++ ściągnięcie danych z sieci to też kilka prostych wywołań i nie będzie wcale to bardziej skomplikowane niż w Pythonie.
  • Odpowiedz
@Yelonek: Nie znam za dobrze C#, ale mam podobne zdanie właśnie o używaniu bibliotek Pythona. Bez dokumentacji nie szło w ogóle dojść co i jak wywołać, na dodatek dokumentacja ma mało przykładów, więc patrzenie na SO / ChatGPT jest na porządku dziennym. W takiej nawet durnej Javie można nie opuszczać IDE bo jestem w stanie wywnioskować niemal wszystko z autocomplete i sygnatur metod. W Pythonie autocomplete nie działa w połowie
  • Odpowiedz
@Marek_Kodrat:

Oczywiście, ale jest idealny by ogarnąć koncept programowania bez spędzania godzin na tym czy czasem gdzieś nie ma średnika w złym miejscu.


Zamiast tego będziesz spędzać godziny nad tym czy czasem gdzieś nie masz spacji albo taba w złym miejscu. To ja już chyba wolę średnik, przynajmniej go widać. (σ ͜ʖσ)
  • Odpowiedz
@Marek_Kodrat: Za każdym sukcesem programisty Pyhona stoją rzesze programistów C++, który mu napisali biblioteki :)
A tak poważniej - nie umiem przeżyć "jednoprzebiegowości" tego języka - jak wywołuję funkcję, to musi być zdefiniowana fizycznie przed miejscem wywołania. To już AutoIt jest w tym lepszy bo znajduje funkcję gdziekolwiek ją zdefiniujesz, a nie jest (i słusznie) używany w poważnych projektach bo nie do tego został stworzony.

  • Odpowiedz
@JoeGlodomor: dlaczego? Pracuje w technologii wysokopoziomowej akurat, ale lata doswiadczenia z low levelowymi technologiami typu c/cpp w #!$%@? mi sie przydaja, szczegolnie przy roznego rodzaju problem solvingu.
  • Odpowiedz
@larvaexotech: ale ja nie przeczę, że to się przydaje. Po prostu jak ktoś zaczyna, to dużo fajniejsze jest zrobienie czegoś, co jakoś wygląda albo realizuje jakieś sensowne zadania, a nie apki konsolowe w mało przyjaznym języku
  • Odpowiedz
@JoeGlodomor: pewnie tak, ale jak widze frontow ktorzy wiedza jak skorzystac z react (i chca za to kase mid/senior), a:

- nie wiedza jak dziala js
- nie wiedza jak dziala jakikolwiek inny j programowania
- nie wiedza czym sie rozni high/low level lang nawet
- nie wiedza jak dziala sprzet, system, pamiec, itd (np nie rozumieja co
  • Odpowiedz