Wpis z mikrobloga

#programowanie #programista15k #programista25k #pracait #pracbaza #korposwiat #it #kryzys #java

Ludzie się naczytali jakichś 4mitomans czy wykopu o nierealnych zarobkach i potem mieli pretensje do mnie, że zmyślam

(nie mówię o kontraktach za granicą tylko w Polsce)
Według nich senior na luzie w pl ma 30k - 35k netto b2b
mid to luzik 20-25k netto b2b

Tymczasem wyszło na moje to co mowię od roku - seniorzy oczekują 150zl/h czyli 25k netto b2b a realnie mają max 20 000 - 22 000 netto b2b. To jest sufit dla seniora w Polsce! Jak chcesz więcej? Musisz być w elicie top 5-10% wymiataczy z autyzmem/aspergerem, siedzieć 24/7 nad kodem przed pracą, w pracy, po pracy się rozwijać. Albo iść w team leada i wtedy faktycznie ma się te 30k netto b2b. Ale to nie jest za 8h pracy tylko 9-10h plus nieraz weekendy. Senior za 20k netto pracuje jeszcze faktycznie do 8h dziennie, ale przy stawkach powyżej 22k netto b2b wszyscy patrzą ci dokładnie na ręce byś pracował równiutkie 8h i się nie obijał, a nieraz wychodzi 9-10h nawet darmowe nadgodzinki

Potem midzi - chcą 15k netto b2b, otrzymują oferty na 16k netto b2b a pracują za ... 13k netto b2b xD toż to ledwo 9k na rękę.

I tak się właśnie zarabia w IT na backendzie w javce. Tak samo jak mówiłem wam - że w ofercie są widelki 20 000 - 30 000 tylko co z tego, skoro jak ktoś poda oczekiwane zarobki 25 000 - 30 000 to na dzień dobry jego CV leci do kosza i potem 100 seniorów bije się o stanowisko za 20 000 - 25 000 zł netto b2b a największe szansę ma ten co oczywiście oczekuje 20 000 zł netto b2b.

Stąd w statystykach macie oferty na 16 000 a realne zarobki 13 000

Tutaj jak widać bardzo realistyczne statystyki, nie bazowanie na widełkach tylko realnych wynagrodzeniach. Porównajcie sobie to z tym co wypisują mitomani na 4programmers lub wykopki
nad__czlowiek - #programowanie #programista15k #programista25k #pracait #pracbaza #ko...

źródło: zarobki

Pobierz
  • 26
@nad__czlowiek:

Porównajcie sobie to z tym co wypisują mitomani na 4programmers lub wykopki

może to te 5% chętniej pisze tego typu posty? po co ktoś miałby tak mitomanić, kiedy takie zarobki są realne?

ja nawet jak jeszcze pracowałem w głupim phpie to potrafiłem w polskiej firmie jako senior mieć 24k plus płatne urlopy i się nie przemęczałem, bo produkt był stabilny, a wy w javie macie takie problemy? xD

może to
@wygryw50k:

może to wina naszych polskich seniorów, którzy są seniorami tylko dlatego, że mają x lat doświadczenia, z czego połowa zmarnowana na jakieś gówno?


Od zawsze o tym mówię. W Polsce dostaje się seniora za wypierdziany stołek, a nie za umiejętności. Wszystkie płace są adekwatne, Polski senior różni się od mida tym, że zna domenę dłużej (przez to lepiej) i może robić te same rzeczy bardziej produktywnie. 80% na rynku nie
@nad__czlowiek: jeśli twój post odnośni się do zwykłego klepacza crudów czy innego frontendowca dłubiącego w gównolicie to w zasadzie się zgadzam. Przebicie pensji takiego "seniora" w zasadzie jest możliwe poprzez zawężenie działki swoich usług (tzw. T shaped). Wtedy poprzez zagłębienie tematu w konkretnej technologii/dziedzinie (cloud, database, pubsub, finops, etc.) może spowodować wzrost pensji. Dla zwykłego polskiego "seniora" nic takiego się nie wydarzy, bo dla nich to zwyczajna praca i to też
@nad__czlowiek:

Porównajcie sobie to z tym co wypisują mitomani na 4programmers lub wykopki


Tylko idiota bierze pod uwagę, to co pisze promil programistów wypowiadających się na 4p czy wykopie. A opieranie swojego wywodu na takiej reprezentatywnej grupie to już w ogóle lepiej nie komentować, ale rozumiem, że naginanie faktów i rzeczywistości pod tezę, to podstawa trolowania. Próbuj dalej.
@nad__czlowiek chodzi o to, że statystykami (zapewne prawdziwymi) próbujesz powiedzieć, że większość ludzi zarabiająca powyżej pewnego pułapu, piszącą o tym na 4p czy wykopie to kłamcy, a to niczego dowodzi
@wygryw50k: oczywiście, że kłamcy

Zachodzi tutaj efekt skali bowiem każdy na wykopie/4mitomans deklaruje zarobki 30% powyżej średniej, co zgodnie z krzywą gaussa jest niemożliwe

80% powinno mieć zarobki zbliżone do średniej, 10% poniżej średniej, 10% powyżej średniej

Chyba że userzy na wykopie to rozkład (nie)normalny
nad__czlowiek - @wygryw50k: oczywiście, że kłamcy

Zachodzi tutaj efekt skali bowiem ...

źródło: krzywa_gaussa

Pobierz
@nad__czlowiek: Raz napisalem komentarz, ze lepiej byc crud developerem za 130zl / h niz TL za 150zl / h to jeden wykopek malo co mnie nie zjadl, ze tylko frajer pracuje za mniej niz 200zl/h przy curdach xD Da sie zarobic wiecej ale musisz pracowac dla zachodniej firmy bezposrednio i kasowac eurasy na fakturze
@nad__czlowiek: Statystyki czego? Tego co ktoś napisał na wykopie i 4p (kilkanaście, może kilkadziesiąt osób) które potem ekstrapolujesz na całą branżę programistów (kilkadziesiąt tysięcy ludzi w PL)? Z taką wiedzą to zamiast shitpostować na wykopie to powinieneś robić OE w GUS-ie :D
@Strus:
ale ja wiem że istnieje tier 3, tylko zero osób z wykopu i 4programmers tam pracuje, tu ludzie mają zbyt niskie IQ, tam są sami eksperci co byli w FAANG (znajdź mi chociaż jednego wykopka z FAANG) turbo pasjonaci, co siedzą w kodzie od małego a nie zaczeli dopiero na studiach, w dodatku mają jakieś aspergery/ADHD/autyzm co zwiększa ich skuteczność w pracy
@nad__czlowiek ty strasznie mistycyzujesz ten faang, znam mnóstwo takich ludzi i nawet mam w firmie sporo exow i główna rzecz, która ich różni to brak przywiązania do jednej technologii i klepania crudow przez całe życie. wy p0lacy dalej macie mentalność nazywania siebie dżawa deweloperem i jeszcze do tego nie dorośliście. na wykopie też się pewnie paru znajdzie, to nie jest to samo co 15 lat temu gdzie praca w google była na
@nad__czlowiek: Masz bardzo bledne wyobrazenie o FAANGU xD Zeby sie dostac do FAANG wystarczy sie przygotowac do rozmowy, nie trzeba byc wybitnym pasjonatem. Grindujesz LeetCode i System Design kilka tygodni/miesiecy (w zaleznosci od tego jak szybko lapiesz) i przechodzisz rozmowe.
@nad__czlowiek mnie bawi, że niektórzy chyba naprawdę przespali ostatnie 2lata/byli pod kamieniem bez dostępu do internetu. Skończyło się pompowanie kasy bez pomyślunku jak w czasie covidu, branie devów na zapas itd.

jestem tym seniorem na luzie z postu i wiem, że to był złoty strzał(praca złapana w połowie 2023). Na rynku już z początkiem 2023 poszła mocna korekta wynagrodzeń i nawet teraz w razie zmiany pracy nie ma opcji żebym utrzymał tę