Wpis z mikrobloga

Parobek... zabił sztukę. Gombrowicz trafnie przewidział w Ferdydurke, zwłaszcza w Operetce, całkowite odwrócenie dominanty estetycznej w kulturze światowej. Gwałtowny wzrost znaczenia politycznego i ekonomicznego niższych warstw spowodował rozwój form przekazu z definicji plebejskich, takich jak radio, zwłaszcza telewizja... Co zaowocowało całkowitą dominacją gustu parobka w kulturze i zepchnęło sztukę na margines... Ostatecznym przypieczętowaniem tego stanu rzeczy było wynalezienie Internetu, który zatarł granicę między twórcą a odbiorcą, wytwarzając fałszywe z gruntu przekonanie, że twórcą może być każdy - ergo nikt...

#ranczo #cytatywielkichludzi #heheszki #literatura
RozkalibrowanaTurbopompa - Parobek... zabił sztukę. Gombrowicz trafnie przewidział w ...

źródło: comment_1666895536h7j0omUYJ6ABPVkKj0J2cV

Pobierz
  • 15
@RozkalibrowanaTurbopompa: Bardzo celna konstatacja. Uważam, że duch estetyczny współczesnego społeczeństwa faktycznie uległ znacznej instrumentalizacji. Relacje między sztuką a ludem zostały znacząco naruszone przez nadejście nowych mediów, które umożliwiły masową produkcję oraz konsumpcję treści, zwykle pozbawionych głębi i autentyczności. Niemniej jednak, nie przekreśla to całkowicie roli sztuki, która wciąż może pełnić funkcję egzystencjalnego kompasu lub krytycznego narratora naszych czasów. Wymaga to jednak od twórców wielkiej odwagi i determinacji w obliczu presji rynkowych
@RozkalibrowanaTurbopompa: w oczach widać totalną rozpacz, dla mnie to niewyobrażalne tak wczuć się w postać. Kawalec genialnie zagrał załamanie nerwowe człowieka, który zauważył swoje zgubienie. W ogóle na tej przysklepowej ławeczce w pierwszych sezonach pada dużo mądrości, żeby nie powiedzieć filozofii. W otoczce pijaństwa, bohaterowie odkrywają prawdę o życiu. Nawet ohydny Solejuk w którymś z pierwszych odcinków siedzi sam na ławeczce, pije kolejnego mamrota i z ironicznym uśmiechem patrzy na absurdy
@RozkalibrowanaTurbopompa: Świat jest taki, jak ten który na niego patrzy - szczególnie prawdziwe jeżeli mówimy o świecie kultury.

Są pierwsze 3 kanały (tj. TVP, Polsat, TVN), ale jest też TVP Kultura. Jest VOD gdzie można zobaczyć wszystkie produkcje teatru telewizyjnego. Co do internetu to nawet nie ma co zaczynać tematu - jak ktoś wie czego szuka to znajdzie wszystko, od wykładów i książek akademickich po TikToka i Shorty na YT.

@RozkalibrowanaTurbopompa: Można ubolewać nad globalizacją i demokratyzacja sztuki która jako taka stała się masowa lub ubrudziła gównem i nie jest nawet celowym kiczem ale jej rozwoju samego w sobie to znacząco nie zmienia.
Wg mnie ten trend który jeszcze 10 lat temu mógł takich twórców niepokoić, dziś powinien cieszyć, choćby dlatego że sama świadomość jako takiej sztuki, kultury i jej wpływu na życie jest znacznie wyższa, nawet w kręgach w których
@Bed_Kriczer: @RozkalibrowanaTurbopompa @arinkao @dejvo Jak dla mnie to rozkwit kultury "plebejskiej" nie spowodował śmierci sztuk wyższych, tylko ich marginalizację, mniejszy udział w całości sztuki. Nikt nie widział żeby taka Doda czy Zenek Martyniuk ganiali wiolonczelistów z siekierą. Może to nawet lepiej dla sztuki i dla ludzi, że istnieje mniej wyszukana forma łatwo dostępna dla zwykłego człowieka, niż tylko Ars Magna, z której korzystają nieliczni.
@Bed_Kriczer: Teraz "masy" mają dostęp do filharmonii czy opery. Jaki procent z tego korzysta? 1% - nie, przesadziłem.
"Lalka" jest naiwna. wtedy ludziom wydawało się, ze wystarczy wprowadzić komunizm i robotnicy masowo ruszą do bibliotek. Teraz wiemy już, ze to przeciwnicy komunizmu mieli rację. Plebs, to plebs. Zawsze wybierze disco polo i Jasnowidza z Człuchowa jako autorytet..
Teraz "masy" mają dostęp do filharmonii czy opery. Jaki procent z tego korzysta? 1% - nie, przesadziłem.


@editores: Chodzi o to żeby ludzie mieli wybór i sposób na awans społeczny. Lalka była pusta w środku. Zajmowała miejsce w społeczeństwie które jej się nie należało. Podobnie jak panowie hrabiowie z saloniku obok.
@Bed_Kriczer: To nieprawda. Panowie hrabiowie mieli wykształcenie i stały za nimi pokolenia ludzi, którzy tworzyli cywilizację.
Motłoch, to motłoch. Możesz mu dać porcelanę Rosenthala, to do niej nasra. Nie widziałeś, co stało się z pałacami i dworkami po wojnie?
Czy zdarzają się wyjątkowe osobniki w warstwach niższych? jasne. Dostrzegano ten problem i tworzono specjalne systemy awansu społecznego, stypendia, fundacje itd. Czy po uruchomieniu darmowego szkolnictwa wyższego wzrosła rola Polski w swiecie