Wpis z mikrobloga

Szczegółowe liczenie kosztów budowy domu w latach 2023-2025 cd.
Fundament gotowy, oprócz chudziaka, który będzie na wiosnę. Czyli do kwoty (OMG) 65k za fundament (wraz z wynagrodzeniem ekipy) należy doliczyć jeszcze ok. 6k zł.

Krótkie przemyślenia i porady:
1. Cena stali teraz to najmniejszy problem. Cena za fi10-12 to ok. 3500 zł brutto / tona.
2. Duży problem teraz to cena betonu (350-400 zł za m3 betonu B25, B20 niewiele tańszy) - z 70 tys zł całości fundamentów, 20 tys zł to sam beton - na ławy + pustaki szalunkowe + wieniec + chudziak). Dużo betonu idzie też na strop - jeśli jest tzw. lany.
3. Budując dom parterowy - co najmniej średniej wielkości - na nierównym terenie wiąże się to ze sporymi kosztami, samych fundamentów, robót ziemnych, jak i zasypywania fundamentów, a także późniejszego równania terenu wokół domu. U mnie np. dom 13,5 x 13,5, do tego 1,50m różnicy terenu po przekątnej no i wyszło samego materiału do zasypania 10 tys zł (a miałem kupiony najtańszy materiał w okolicy). Do tego usługi koparkowych (ściąganie humusu, wykopanie ław, zasypywanie fundamentów) - ok. 4 tys zł. A czeka mnie jeszcze trochę pracy koparkowych....

#budowadomu
#budujzwykopem
jabukasiga - Szczegółowe liczenie kosztów budowy domu w latach 2023-2025 cd.
Fundamen...

źródło: budowa_1

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@jabukasiga: Budowa to wyzwanie jak się samemu kombinuje :) Powodzenia i wytwałości. Pierwsza noc w SWOIM własnym domu - BEZCENNE. Ja już po, ale jakbym miał wynajmować to wolę kredytu dobrać i zbudować coś swojego. Jakbym miał od 2019 czekać na spadki i wtedy nie dobrać kredytu to już bym na wynajmie był w plecy więcej niż same odsetki za kredyt który wziąłem na stały %, mam dom który zbudowałem
  • Odpowiedz
@fff112 dom to dom, a dzialka? Bo jak tak czutam te narracja jak z tego mema „kazdy ma jakas dzialke”. Obok mnie o ile sie znajdzie to lekko 2mln + ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@Euphor: Nie przesadzaj...30-40 minut od Krakowa spokojnie kupisz kilkanaście arów uzbrojonej w kanalizację, prąd na działce, wodociąg i światłowód za mniej nie raz niż 60-80 tys...Moja miejscowość to teraz kilka działek dostępnych 20arów za około 60 tysięcy. przecież to mniej niż 10 procent wartości domu jakiegoś w miarę normalnego..Jak chcesz kupić działkę 1 hektar budowlanej 3km od Krakowa lub w samym krakowie to się nie dziw że 2 miliony chcą.
  • Odpowiedz